Монпелје е со едната нога на Ф4 во Лигата на шампиони

Ракометарите на Монпелје издвојуваа убедлива победа над Кил од 39:30, на првата средба од четвртфиналната рунда во Лигата на шампионите, со што се на чекор до пласман на Ф4-завршницата во Келн. Одлично издание на голот на Монпелје имаше голманот Десбоне со 16 одбрани, додека Пелас и Лен запишаа по седум погодоци. Кјелце, пак, го доби Магдебург во првото

Сензација во ЛШ: Монпелје го прегази Кил и е на чекор до Ф4

Ракометарите на францускиот Монпелје приредија вистинска сензација откако вечерва на домашен терен го прегазија германскиот Кил со 39-30 во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Домаќините одиграа неверојатно прво полувреме во кое на противникот успеаја да му дадат дваесет гола и веќе на пауза да имаат плус четири 20-16. Во вториот

Монпелје го прегази Кил, Кјелце со минимална предност ќе патува во Германија

Составот на Монпелје издвојува убедлива победа над Кил од 39:30 во првата средба од четвртфиналната рунда во Лигата на шампионите. Домаќините му одржаа лекција на бундеслигашот, го надиграа во двете полувремиња (20-16, 19-14) и имаат отворен пат кон фајналфор турнирот во Келн. Блескаше голманот Десбоне со 16 одбрани, Пелас и Лен дадоа по седум погодоци

Монпелје го растури Кил и со едната нога е на фајналфорот во Келн

Ракометарите на Монпелје славеа со убедливи 39:30 против Кил во првиот четвртфинален дуел во Лигата на шампионите и направија голем исчекор кон пласманот на завршниот турнир кој ќе се игра во Келн. Играчите на Монпелје беа подобар тим во текот на сите 60 минути, првиот дел го добија со 20:16, а во 45-тата минута имаа плус осум (32:24) и до крајот беше

Фијаско на Кил во ЛШ

foto> thw kiel archive Дека Кил не е „тој“ Кил сезонава се знаеше уште во раната фаза на Бундеслигата во која нанижа повеќе порази уште пред Нова година отколку што имаше цела претходна сезона во која стана шампион. Тронот во Бундеслигата ќе има нов „крал“, а Кил во најдобар случај би бил директно квалификуван во групнатафаза на ЕХФ Европската лига

Монпелје го потопи Кил во првото четвртфинале од ЛШ!

Монпелје направи голем чекор кон фајнл-фор турнирот откако го совлада Кил со фантастични 39-30 во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите. Кил беше благ фаворит и на денешниот натпревар во Франција, но Бундеслигашот доживеа вистински дебакл и ќе му треба чудо во реваншот за да ја надополни негативата од девет голови разлика. Монпелје

Дезбоне „спушти ролетна“, Монпелје направи голем чекор кон Келн

Ракометарите на Монпелје славеа убедливо во првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите против Кил од 39-30 (20-16). Францускиот тим го искористи домашниот терен и со убедлива разлика патува на гостувањето кај „зебрите“ во Германија, а практично со една нога веќе е на завршниот турнир во Келн. Германците отворија добро и по првиот примен гол

ЛШ 1/4 финале: Кјелце со минимален триумф против Магдебург, Монпелје убедлив со Кил!

Вечерва се одиграа два меча од 1/4 финалето во Лигата на Шампионите. Прво Кјелце како домаќин успеа да го победи Магдебург со 27:26 во навистина драматичен меч и со тоа на реваншот во Германија да патува со еден гол предност. Алекс Душебајев со 8 постигнати голови беше најефикасен на овој натпревар. На вториот вечерашен дуел, Монпелје со 39:30 го победи