Барса е на чекор до фајналфор, „Ел Команданте“ нема лек за каталонците

Барселона се наоѓа многу блиску до билет за фајналфор турнирот од Лигата на шампионите во Келн откако каталонскиот гигант славеше на гостувањето против ПСЖ со убедливи 22-30 „Светците“ влегоа во криза во клучниот дел од сезоната, па по поразот од Нант во Купот на Франција тимот на Раул Гонзалес денеска повторно потфрли, не успевајќи да го најде лекот

Барселона уште во Париз си ја заврши работата, убедлив триумф над ПСЖ!

Барселона со 30-22 го победи ПСЖ на негов терен и уште сега може да размислува за ракометниот фајнл-фор. Момците на Раул Гонзалез беа немоќни во дуелот со Барса, Каталонците дома си заминаа со предност од осум разлика која би било чудо ако не ја задржат. А првиот дел не наговестуваше дебакл на парижаните, ПСЖ ги добија првите 30 минути со 14-11, но

ПСЖ се распадна во вториот дел и доживеа тежок пораз од Барса

Екипата на Барселона направи „брејк“ на гостувањето кај најскапиот клуб кој настапува во Лигата на шампионите и со една нога е меѓу учесниците на новата завршница во европската ракометна елита. Шпанскиот шампион на првиот четвртфинален натпревар против ПСЖ извојува голема победа од 22-30. Парижани одиграа одлично прво полувреме и имаа сигурна предност,