Голеада од седум голови во Франција: Лаказет и Балде донесоа пресврт победа за Лион

Дербито на 32. коло во француското првенство помеѓу Лил и Лион заврши со голеада проследена од седум голови и гостинска победа од 3-4 со пресврт од 88. до 92. минута. Фантастичниот натпревар беше најавен со гол на Диаките во 21. минута од средбата, а Лил стигна до предност од 2-0 преку Жегрова во 37. минута. Предноста од 2-0 домашните фудбалери ја

Фешта во Франција: Лион во меч со „седумка“ го доби Лил

Екипите на Лил и Лион го одиграа дербито на колото во француската Лига 1 и тоа ги оправда очекувањата, затоа што заврши со победа од 3-4 на „лавовите“ и тоа во инфаркт-финиш. Неверојатен натпревар одиграа двата ривали, а посебно беше возбудлив на крајот. Стартот не најавуваше такво нешто, затоа што Лил по првиот дел имаше предност од 2-0 со головите

Меч со седум гола – Лил беше пред победа, но Лион во финишот ги однесе бодовите

Лил и Лион одиграа луд меч со седум гола во 32 коло на Лига 1. На крајот Лион славеше со 4:3. Лил водеше со 2:0 на полувреме со голови на Диаките и Жегрова. Гол за надеж на Лион во 66 минута постигна Банрахма, а Фофана во 82 минута донесе изедначување. Нова предност на Лил во 85 минута донесе Диаките, а потоа фудбалерите на Лион стигнаа до победа.