Кливленд го оствари најголемиот камбек во „мајсторка“ од НБА плејофот по 1997 година

Екипата на Кливленд кавалирс имаше негатива од 18 поени во првото полувреме од седмиот натпревар од нивната плејоф серија со Орландо меџик. Кливленд губеше 31:49 на 4 минути до крајот на втората четвртина, но успеа да ја надмине негативата и да го добие натпреварот со резултат 106:94. Кавалирс го направија најголемото враќање во седми натпревар од

Прва плеј-оф радост по Леброн: Кливленд ја доби „мајсторката“ со Орландо!

Екипата на Кливленд Кавалирс одигра најдобро кога беше најпотребно и со победа над Орландо Меџик (106-94) дојде до триумф од 4-3 во серијата и пласман во следната плеј-оф фаза во НБА -лигата. Орландо го имаше Паоло Банчеро, меѓутоа на спротивната страна беше Донован Митчел кој имаше свое шоу. Во првиот дел гостинот имаше позитива во Охајо, а Кливленд