Извори

Sportmedia

Роналдо се посрамоти: Дајте му поголема топка

Кристијано Роналдо имаше несвојствено за него промашување во дуелот против најголемиот ривал во Саудиска Арабија, Ал Хилал. Дуелот од 32. коло во Саудиската Про-лига заврши без победник 1-1. Кристијано Роналдо, кој во една ситуација прописно се посрамоти. Ја доби топката како на чинија, но ја промаши. Дајте му поголема“, гласи еден од коментарите на

Некогаш стандарден член на Бундес лигата, од идната сезона во аматерски ранг

Возбудлива сезона во Германија во сите рангови на натпреварување, а еден од најпознатите клубови зад себе има сезона за заборав. МСВ Дуизбург и математички испадна од третата лига, па во наредната сезона ќе игра во Регионалните лиги, односо четвртата лига која е аматерска. Дуизбург со години беше стабилен член на Цвајте, но и долги години играше во

Каменуван автобусот на “Чкембарите“ на излезот од Скопје

По завршување на натпреварот меѓу МЗТ и Пелистер се случил инцидент и тоа на излезот од Скопје кога бил каменуван автобусот на битолските навивачи. „ Згрозени сме и го осудуваме инцидентот кој го доживеаја навивачите од Битола, од навивачката група “Чкембари“ кога по завршувањето на првиот натпревар од финалната серија од плеј-офот на кошаркарската

Далас со пресврт во финишот до финале на Западот, Дончиќ заврши со трипл-дабл

Кошаркарите на Далас Маверикс го победија на свој терен Оклахома Сити Тандерс со 117:116 во шестиот меч од полуфиналната серија и со вкупен резултат 4:2 се пласираа во финалето на Западот. Се беше решено во последните секунди, Оклахома имаше +1 на само 2,1 секунда до крајот. Сепак, Гилџес-Александер го фаулираше Пи Џеј Вошингтон кој погоди две слободни

Усик по 12 чисти рунди го победи Фјури и стана апсолутен шампион на светот

Украинскиот боксер, Олександр Усик стана апсолутен шампион на светот во тешка категорија откако го победи Тајсон Фјури во спектакл во Ријад кој траеше 12 рунди. На крајот по судиска одлука победата му припадна на Украинецот. Така Усик успеа да ги одбрани сите четири титули во тешка категорија (WBA, WBC, IBF, WBO), а тоа претходно се имаше случено пред

Мурињо на клупата на турски великан – договор на две години и плата од 15 милиони евра!?

Португалскиот тренер Жозе Мурињо пред неколку месеци ја заврши авантурата во Рома, а по отказот најави дека ќе се врати на тренерскиот занает. Беше поврзуван со многу клубови но тој остана невработен, а се чини дека на тоа ќе дојде крајот. Мурињо би можел да се пресели во турската Суперлига и тоа како тренер на Бешикташ. Разговорите меѓу истанбулскиот

Торино им одржа лекција на „росонерите“

Екипата на Торино го совлада Милан со 3:1 во меч од 37 коло на Серија А. „Биковите“ лесно и рутински го добија овој дуел, а до 55 минута имаа предност и од 3:0, а „росонерите“ од пенал го постигнаа единствениот гол. Мрежата на гостите ја „начна“ Дуван Запата во 26 минута, а во 40 минута Иван Илиќ зголеми на 2:0. Само што почна второто полувреме Родригез

Со гол од пенал во 101. минута се спасија од испаѓање

Лудо во најсилната португалска лига. Мечот меѓу Боависта и Визела траеше до 101 минута и заврши со 2:2. Со ова реми Боависта го осигура опстанокот во елитата. Мечот имаше луда завршница. „Црно-белите“ имаа негатива од 1:2 во финишот на мечот, а во судиското продолжение беше покажан пенал за нив. Во 90+11 минута, Мигуел Ресињо погоди за лудница на трибините

Алкалоид „жнее“ титули, и кадетите се шампиони

РК Алкалоид продолжи со освојувањето на шампионските титули во младите категории. Тимот од Автокоманда во финалето на Ф4-турнирот го совлада РК Еурофарм Пелистер 2 со убедливи 31-22 и дојде до пехарот во кадетска конкуренција, Најдобар стрелец во триумфот беше Марин Крстевски со девет гола. На турнирот РК Алкалоид го имаше и МВП играчот, тоа е голманот

Швјонтек ја освои титулата во Рим

Ига Швјонтек ја совлада Арина Сабаленка со 2-0 во сетови (6-2 и 6-3) во финалето на Мастерсот во Рим и го освои вториот трофеј по ред. Двете најдобри тенисерки на светот уште еднаш одиграа финале, пред две недели се соочија во Мадрид, а и тогаш победничка беше Швјонтек. Сега, Швјонтек се реваншира и ја совлада противничката во помалку од еден ипол

Спарта е шампион на Чешка

Екипата на Спарта Прага ја освои шампионската титула во Чешка со денешната победа над Млада Болеслав од 5:0. Со тоа Спарта ја осигура титулата затоа што собра 86 бода, четири повеќе од второпласираната Спарта на едно коло пред крајот. Со тоа Спарта втора сезона по ред ја освојува титулата, а вкупно има 38. Со тоа идната сезона Спарта, заедно со Славија