притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Анкета: Пендаровски со предност пред Силјановска

Анкета: Пендаровски со предност пред Силјановска

Ако утре се одржат претседателски избори, 25 отсто од граѓаните би се изјасниле за Стево Пендаровски, 22,4 проценти за Гордана Силјановска, 10,9 отсто за Блерим Река, а 17,9 отсто не би поддржале ниту еден од овие кандидати. Од анкетираните, вкупно 18,3 отсто сé уште не одлучиле за кој кандидат ќе гласаат. На прашањето „За кој кандидат ќе гласате на

Груби: Поддршката за Пендаровски ќе ни го донесе гувернеското место

Груби: Поддршката за Пендаровски ќе ни го донесе гувернеското место

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ, Артан Груби во емисијата „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека поддршката која му ја дале на Стево Пендаровски е поради идејата за концепт но и поради одредени бенефиции кои партијата која ја практицира власта во Македонија повеќе од 15 години, треба да ги добие во иднина, Како што Талат Џафери стана прв министер за

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот По инцидентот во дискотека во село Марино, каде беше избоден 27-годишниот полициски службеник Фили Филиповски, неговите напаѓачи доживеале сообраќајна несреќа, потврдуваат од МВР за „Фокус“. Од таму додаваат дека сообраќајката поминала без потешки повреди и само е причинета

Израел ја гаѓаше канцеларијата на лидерот на Хамас во знак на одмазда за ракетниот напад

Израел ја гаѓаше канцеларијата на лидерот на Хамас во знак на одмазда за ракетниот напад

Израелските сили нападнаа цели низ Појасот Газа, вклучувајќи ја и канцеларијата на лидерот на Хамас, во рамки на одговорот на ненадејниот утрински ракетен напад од палестинската територија во кој беа ранети седум луѓе. Биле извршени неколку напади во Газа, а во една силна експлозија бил урната повеќекатница во Газа Сити. Израел потврди дека таа зграда

Македонија

Заев од Куманово: Евтината струја и радиодифузната такса придонесоа за големи заштеди кај граѓаните

Заев од Куманово: Евтината струја и радиодифузната такса придонесоа за големи заштеди кај граѓаните

Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик на претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски учествуваа на 6-тата од серијата трибини „Фер општество - шанса за сите“ со граѓани и со претставници од бизнис секторот во Куманово. Тој на трибината со граѓаните денеска уште еднаш ги повтори мерките коишто ги донесе Владата,

Двојазичноста пред предизвици – владините функционери не се разбираат меѓу себе

Двојазичноста пред предизвици – владините функционери не се разбираат меѓу себе

Двојазичноста создава нови проблеми особено во комуникацијата на новинарите со институциите, известува пренесува Телевизија „Алфа“. Без обезбеден превод за македонските новинари, вицепремиерот Бујар Османи по средбата со Директорот на Агенцијата за двојазичност на прашањата одговараше на албански јазик без да ги одговори истите на македонски. Новинарите

Бизнисот со марихуана врти-сучи пак се поврзува со премиерот Заев

Бизнисот со марихуана врти-сучи пак се поврзува со премиерот Заев

Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Зошто Заев се уште молчи за скандалот со лиценцата за производство на марихуани од кои ќе се земаaт милионски суми? Со секој изминат ден на власт богатството и бизнисите на блиските на Зоран Заев односно кланот Заеви енормно се зголемуваат. Граѓаните на Република Македонија осиромашуваат, а фамилијата Заеви континуирано

Беса не е за менување на статусот на СЈО

Беса не е за менување на статусот на СЈО

Беса најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел на јавното обвинителство. Фалид Зендели, пратеникот од Беса денеска изјави дека неговата партија е подготвена да даде поддршка за СЈО да продолжи да работи со полн капацитет, да им се продолжи рокот за

Хроника

Голем пожар во Липково, интервенирано со 50 тони вода

Голем пожар во Липково, интервенирано со 50 тони вода

Голем пожар го зафати денеска Липково во подрачјето на селата Слупчане, Белановце и Алашевце. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) интервенираше со воздухопловна поддршка. Со 20 летови беа исфрлени 50 тони вода со што, како што соопшти вечерва, е спречена катастрофа од поголеми размери. -Досега повеќепати апелиравме до населението во државава да

Локализиран пожарот под Пелистер

Локализиран пожарот под Пелистер

Пожарот кој попладнево зафати делови од потпелистерието, во атарот на селото Ротино е локализиран. Од општина Битола велат дека со масовна интервенција на терен не се дозволило негово проширување кон моликовата шума. Во гасењето на пожарот учевствувале екипите на територијалната противпожарна единица, потпомогнати со едно противпожарно возило од Општина

Тешка сообраќајка на скопската обиколница, едно лице е повредено

Тешка сообраќајка на скопската обиколница, едно лице е повредено

Во тешка сообраќајна несреќа попладнево е повредено едно лице, на скопската обиколница. Во полицијата е пријавено дека сообраќајката се случила на скопската обиколница кај Смилковско Езеро. Според пријавата возилото излетало, а едно лице е повредено и пренесено во Клиничкиот центар Скопје. Полицијата врши увид на местото на сообраќајната незгода.

Собраќајка на патот с. Лисолај-Битола, едно лице тешко повредено

Собраќајка на патот с. Лисолај-Битола, едно лице тешко повредено

На 24.03.2019 на крстосницата од патот село Лисолај-Битола се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Шевролет спарк“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Д.С(25) од село Белче, демирхисарско и патничко возило „Опел корса“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Д.М(32)од Битола. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил

Скопје

Дел од Општина Центар утре без вода

Дел од Општина Центар утре без вода

Дел од Општина Центар утре од девет часот нема да има вода поради отстранување дефект на водоводна мрежа на улицата „Козара“. Како што соопшти ЈП Водовод и канализација, без вода ќе бидат корисниците на дел од улиците „Козара“, „Киро Гавриловски“ и „Адам Мицкиевиќ“, како и објектите на Агенција за вработување и Заводот за физикална рехабилитација.

Презентирани мерките за вработување „Шанса за сите“

Презентирани мерките за вработување „Шанса за сите“

Корисници на програмата може да бидат и невработените лица што имаат завршено обука за претприемаштво и/или изработено бизнис-план во 2018 година. Агенцијата за вработување денеска во просториите на Општина Аеродром го претстави оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година „Шанса за сите“

Ќе се оди по јажиња и буриња: Нова адреналинска забава за скопјани

Ќе се оди по јажиња и буриња: Нова адреналинска забава за скопјани

Адреналински парк, кој ќе се состои од една централна куќа и од 14 до 18 станици по кои ќе се стигнува со одење по јажиња и буриња, е дел од проектот за новиот парк што Општината Карпош ќе го гради покрај Вардар. Изградбата на адреналинскиот парк кој ќе се протега на вкупна површина од 6.500 м2, се очекува да започне во мај годинава. Притоа, ќе биде

Детски маскенбал в недела во Зоолошката градина

Детски маскенбал в недела во Зоолошката градина

Забавата ќе почне со едукативна еколошка детска претстава „Зеленковци", а потоа ќе има парада на маски и подароци за секое маскирано дете. Најдобрите маски ќе бидат наградени, а влезот за маскенбалот е 50 денари или редовна цена за влез.

Култура

Отворен е кастингот за гласови за „Јон Вардар против Галаксијата“

Отворен е кастингот за гласови за „Јон Вардар против Галаксијата“

Првиот долгометражен македонски анимиран филм „Јон Вардар против Галаксијата“ во продукција на „Линкс студио“ објави кастинг за гласови. Кастингот е отворен за сите, а повеќе информации и слики од ликовите може да се најдат на фејсбук-страницата на филмот. „Јон Вардар“ е анимирана апсурдна СФ-комедија, каде што речиси сите ликови треба да глумат претерано

„Папокот на светот“ од Венко Андоновски доби превод на српски јазик

„Папокот на светот“ од Венко Андоновски доби превод на српски јазик

Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го најавува Андоновски како „современ класик на македонската книжевност“, повикувајќи се на предговорот на руското издание, за кое авторот лани беше во номинација за „Толстоевата награда“,

Промоција на книгата „Разговори  за нас“ од Катерина Богоева

Промоција на книгата „Разговори за нас“ од Катерина Богоева

Промоција на книгата „Разговори за нас“ од Катерина Богоева ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во фоајето на киното „Фросина“, во Младинскиот културен центар. Промотори на книгата се Бојан Иванов и Емилија Петреска-Камењарова. Книгата „Разговори за нас“ содржи избор од триесет интервјуа снимени и објавени во периодот од 2000 до 2017 година во две списанија

Отворена изложба на фотографии „„Andalucia” на Колевски и Пенушлиски

Отворена изложба на фотографии „„Andalucia” на Колевски и Пенушлиски

Во Галеријата на МКЦ вечерва беше отворена изложба на фотографии од Дејан Колевски и Кирил Пенушлиски насловена „Andalucia”. На изложбата се претставени четириесетина уметнички фотографии на двајцата современи македонски фотографи направени во градовите Кордоба, Севиља, Гранада, Гарзамела, Кадиз и Ронда, каде што авторите имаа студиски престој во периодот

Колумни

ЦИВИЛ бара од Владата да преземе итни мерки за санкционирање на радикалите вработени во институциите

ЦИВИЛ бара од Владата да преземе итни мерки за санкционирање на радикалите вработени во институциите

Соопштение на Цивил: Секојдневно, во социјалните мрежи се појавуваат пораки со радикални содржини што ги пласираат вработени во институциите, во администрацијата и јавните претпријатија. Никој не одговара за тоа. Ако Владата и институциите не го осудуваат и санкционираат ваквото однесување, тоа значи дека го поддржуваат. Тоа мора да престане! Не можеме

Македонија е отпорна на промени

Македонија е отпорна на промени

Се разбира дека целата оваа предизборна претседателска бру-ха-хаа, целата врева и пропагандни таламбаси стануваат здодевни и непријатни уште пред кампањата официјално и да започне. Сите позиции на кандидатите и нивните партиски покровители уште сега се кристално јасни. Би можеле да гласаме веќе следниот викенд. Знаеме кој што мисли за Преспанскиот

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Тесла е тајна. Ретко видена големина, со скриена биографија, и нераскажана приказна за еден од најголемите умови на денешниот свет, онаков каков што сега го знаеме. Владимир Пиштало , авторот на неговата најдеталната и најубава биографија – Тесла, портрет меѓу маските ... пишува дека светот помалку се променил од појавата на Платон до Никола Тесла

Ципрас за претседател

Ципрас за претседател

Насловот на оваа колумна не е шега, иронија или сарказам на еден стар новинарски циник, тоа е само мала провокација малку да ја чукнеме главата, но и личен протест кон домашните блокади на иднината на Македонија, кои деновиве се префрлија на европски терен. Помислата Алексис Ципрас да биде наш претседател е рефлексија која ми предизвика убаво чувство

Свет

Гутереш не го менува ставот за Голанската Висорамнина

Гутереш не го менува ставот за Голанската Висорамнина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш јасно порача дека статусот на Голанската Висорамнина останува не променет, изјави денеска портпаролот на Светската организација, Стефан Дижарик. – Политиката на ОН за Голанската Висорамнина е отсликана во резолуциите на Советот за безбедност и таа политика не е промената, нагласи Дижарик. Изјавата на Дижарик

Лавров го обвини Вашингтон за обид за државен удар во Венецуела

Лавров го обвини Вашингтон за обид за државен удар во Венецуела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини Соединетите Американски Држави дека се обидуваат да организираат „државен удар“ со цел уривање на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, не кажувајќи ништо за доаѓањето на руските војници во Каракас, кое го критикуваше Вашингтон. Во разговор со американскиот колега Мајк Помпео, Лавров

Британскиот парламент ја презема контролата врз брегзитот

Британскиот парламент ја презема контролата врз брегзитот

Британските парламентарци синоќа по долга расправа гласаа и ја преземаа контролата врз процесот на излегувањето на Британија од ЕУ. Со 239 гласови за и 302 гласови против, парламентарците гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин. Според тој амандман на парламентот му се дозволува да го води дневниот ред во парлементот кога станува

Извештајот на Мјулер ги подобрува односите помеѓу Русија и САД?

Извештајот на Мјулер ги подобрува односите помеѓу Русија и САД?

Роберт Мјулер Кремљ денеска го поздрави резултатот од речиси двегодишната американска истрага, која заклучи дека претседателот Доналд Трамп не соработувал со Русите за време на кампањата за претседателските избори во САД во 2016 година. – Наводите изнесени против Русија за мешање во изборниот процес се безвредни. Тешко е да се најде црна мачка во темна

Балкан

Вучиќ: Предвремени избори во јуни или следната пролет

Вучиќ: Предвремени избори во јуни или следната пролет

Раководството на владејачката партија Српска напредна странка сака предвремени избори за да ја тестира својата популарност на една година пред редовните избори и по неколкумесечните протести на опозицијата. Претседателот Александар Вучиќ по завршувањето на седницата на претседателството на неговата партија изјави дека конечна одлука за распишување

Обид за атентат врз грчкиот претседател

Обид за атентат врз грчкиот претседател

Непознат човек се обидел да го пробие полицискиот кордон и да го нападне грчкиот претседател Прокопис Павлопулос при одбележувањето на свеченоста  „Денот на независноста“ на Грција, во моментите кога положи венец пред Споменикот на непознатиот војник, по шпто следуваше инцидентот. Полицијата веднаш реагираше и го уапси напаѓачот. За да се спречат инциденти

И покрај заканите со кривични пријави во Солун и Атина се пееше „Македонија е грчка“

И покрај заканите со кривични пријави во Солун и Атина се пееше „Македонија е грчка“

Обидот на грчките власти да го забранат пеењето на песната според која Македонците се варвари на парадата во чест на Денот на независноста не успеа. Војниците и насобраниот народ во Солун и во Атина ја отпеаја песната. Во Атина, оркестарот на грчката воена морнарица ја свирел песната, додека во Солун, војниците и граѓаните заедно ја пееле за време

Харадинај смени заменичка министерка , која го навредила НАТО

Харадинај смени заменичка министерка , која го навредила НАТО

Изјавата на заменик министерката Весна Микиќ дека бомбардирањето на НАТО на Србија било геноцид над српскиот народ е нерифатливо е тоа е говор на омраза.” напиша Харадинај на Фејсбук. ,,Нарекувајќи го геноцид нападот на НАТО на српскиот народ , Весна Микиќ само гласно го изрекла мислењето кое преовладува меѓу Србите. “ , реагираат српските власти во

Бизнис

Македонско-руска комора: Нема веќе никакви пречки на руската граница за македонските производи

Македонско-руска комора: Нема веќе никакви пречки на руската граница за македонските производи

Во Скопје денеска беше организирана деловна средба на тема „Иднината на економските односи со Руската Федерација". На настанот на присутните им се обратија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија Сергеј Александрович Баздникин, претседателот на Македонскo-руската

Просечната цена на метар квадратен станбен простор во земјава изнесува 700 евра

Просечната цена на метар квадратен станбен простор во земјава изнесува 700 евра

Embedded video for Просечната цена на метар квадратен станбен простор во земјава изнесува 700 евра Гарсоњера во општина Центар чини колку просечен стан од 60 квадрати во општина Гази Баба. Просечната цена за метар квадратен во главниот град изнесува 760 евра, во Охрид 653 евра, во Штип чини 520  евра, а во Кочани 430 евра. Според Народна банка, становите

Берзата лани забележа раст од 26% банките најпрофитабилни

Берзата лани забележа раст од 26% банките најпрофитабилни

Embedded video for Берзата лани забележа раст од 26% банките најпрофитабилни Негативни бројки за прометот на Македонска берза. Заклучно со крајот од минатата недела, класичното тргување бележи пад од 25%. Податоците покажуваат дека од почетокот на годинава истргувани се акции и обврзници во износ од 12,4 милиони евра, додека во истиот период лани прометот

Бектеши очекува инвестиции од милијарда евра

Бектеши очекува инвестиции од милијарда евра

Министерот за економија Крешник Бектеши во интервју за локалната телевизија „Гура“ зборуваше за економската ситуација во земјава, странски директни инвестиции и политиките што ги креира Владата за нивно привлекување, како и влијанието на стабилноста на државата на нивото на инвестиции – постоечки и потенцијални. Бектеши нагласи дека влезот во НАТО

Hi-Tech

Безжичните слушалки на Apple може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки на Apple може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки Ерподс на Епл, како и другите безжични додатоци на паметните уреди, може да предизвикаат рак, сметаат стручните лица од Универзитетот Беркли. Според д-р Џоел Московиц, тие технолошки уреди „комуницираат меѓу себе користејќи поле за магнетна индукција, па тоа може да има „катастрофални последици“ за здравјето на корисниците. Тој

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, а содржи и 6,2-инчен фул ХД екран, пpoцecop Медијатек хелоу П-70, шест гигабајти РАМ и 128 мегабајти надворешнa меморија

„Епл“ претстави сопствен стриминг сервис

„Епл“ претстави сопствен стриминг сервис

Компанијата „Епл“ денеска во аудиториумот „Стив Џобс“ во Купертино во американската сојузна држава Калифорнија, го претстави сопствениот стриминг сервис „ЕплТВ+“. Претплатата за „ЕплТВ+“ изнесува 10 долари и преку таа платформа може да се гледаат содржини од популарните кабелски телевизии, како и видео од самата компанија. Претходно „Епл“ веќе склучи

Apple ќе додаде нова корисна карактеристика во наредната верзија на iPhone

Apple ќе додаде нова корисна карактеристика во наредната верзија на iPhone

Huawei и Samsung неодамна додадоа нова корисна карактеристика на некои од нивните најнови смартфони – способност за безжично полнење на други уреди со помош на вашиот уред. Јапонската веб-страница Macotakara објави дека Apple ќе ја додаде оваа карактеристика во најновата верзија на iPhone. Можноста безжично да се полни iPhone е многу корисна, особено

Автомобили

Се појави првата фотографија на новиот BMW X6 M

Се појави првата фотографија на новиот BMW X6 M

На интернет се појави првата фотографија од новата генерација на Х6 на баварски BMW, но во овој случај станува збор за моќната “M” верзија. На прв поглед може да се заклучи дека задниот дел Х6 ќе биде сличен на новиот Х4, додека предниот дел не би требало да се разликува премногу од новиот Х5. На задната страна можат да се забележат четирите издувни

Хакирале Tesla Model 3 и за награда си го однеле дома

Хакирале Tesla Model 3 и за награда си го однеле дома

На почетокот на годинава, организаторите на конференцијата за безбедност “Pwn2Own CanSecWest” во Ванкувер, ги предизвикаа хакерите да се обидат, на било кој начин, да”влезат” во софтверот на Тесла. Наградата била автомобил – Tesla Model 3, кој бил и “цел” на хакирањето. Конференцијата, која служеше како хакерски натпревар, заврши со победа на хакерите

Немате толку пари, а сакате да возите болид… Ова е нешто најблиску до тоа! / ВИДЕО

Немате толку пари, а сакате да возите болид… Ова е нешто најблиску до тоа! / ВИДЕО

Alpine A110 е автомобил кој се купува од една основна причина, а тоа е задоволство од динамично возење. Сè друго е во втор план. Се разбира, Alpine не е евтин автомобил. За него неопходно е да се одвојат над 55.000 евра, што значи влез на територија каде што цврсто стои Porsche 718. Дали Alpine A100 вреди за парите и дали овој автомобил е McLaren 570S

Наука

Решена мистерија стара 2.000 години: Пронајден брод за кој се мислело дека не постои!

Решена мистерија стара 2.000 години: Пронајден брод за кој се мислело дека не постои!

Египетската мистерија стара 2.000 години конечно била решена кога археолозите пронашле убаво сочуван брод, за кој прв пат се пишувало во 5-тиот век пред новата ера. Со векови се расправало дали бродот за кој пишувал славниот антички историчар Херодот е реален. Херодот опишувал необични бродови кои ги видел на реката Нил во текот на посетата во Египет

Feydom Clooods ја освои наградата за Иновативен ентериер на Iconic Awards 2019

Feydom Clooods ја освои наградата за Иновативен ентериер на Iconic Awards 2019

Модуларната гарнитура на Feydom, Clooods e еден од победниците во категоријата Иновативен ентериер во рамките на годинашните награди Iconic Awards 2019. Clooods е гарнитура составена од три елементи, која се прилагодува кон постојано менување на целите и атмосферата во дневната соба со соодветно поместување на елементите. Отстранливата обвивка исто

Направени детаљни слики на срце на бебе во матка

Направени детаљни слики на срце на бебе во матка

Со оваа метода ќе може да се контролираат и навремено да се преземат одредени чекори во спречување на срцевите заболувања кај бебињата. Научници користејќи современа технологија успеаја да направат фотографии од срце на бебе додека тоа сѐ уште е во матката. Бремените жени биле скенирани во МНР-машина и моќните компјутери изградија 3D модели од срце

Бројот на егзопланети наскоро ќе достигне 4000

Бројот на егзопланети наскоро ќе достигне 4000

Бројот на егзопланети откриени околу другите ѕвезди наскоро ќе достигне 4000, пишува BBC. Зголемувањето на бројот на егзопланети е знак за експлозија на откритија, кои се резултат на потрага со помош на телескопи на Земјата и во вселената во изминатите 25 години, а исто така е показател колку се вообичаени планетите, односно дека поголем дел од ѕвездите

Забава

Жените родени во овие хорскопски знаци се кралици на флертот

Жените родени во овие хорскопски знаци се кралици на флертот

Ако сте родени во овој хороскопски знак, вие сте кралица на флертот. Но, тоа сигурно веќе го знаете. Ова е вест за мажите кои сакаат да флертуваат и насока каква жена им треба за взаемен флерт. Близнаци: Личностите родени во овој знак точно знаат кога да привлечат внимание на себеси. На посебен љубезен и интересен начин само за кратко време ги воодушевуваат

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот- родените во овој ден ќе бидат среќни и богати

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот- родените во овој ден ќе бидат среќни и богати

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа и оние во кои не треба да кренете ништо „потешко од лажица.“ Според старите верувања, карактерот на луѓето се оценувал по тоа во кој ден се родени. Денот на раѓањето, зборува многу

Збогум за легендата; По повеќе од 8 децении „бубата“ заминува во „пензија“

Збогум за легендата; По повеќе од 8 децении „бубата“ заминува во „пензија“

ИЗВОР Скопје24 | март 25, 2019 Производната лента во погонот на „фолксваген Буба“ ќе биде исклучена кон крајот на оваа година. Со тоа официјално ќе се стави крај на производството на овој легендарен модел. Веста ја пренесе директорот на германскиот производител, Херберт Диес на Саемот за автомобили во Женева. Иако се очекувало дека електрификацијата

Почина Скот Вoкер, еден од најголемите музички револуционери

Почина Скот Вoкер, еден од најголемите музички револуционери

Музичарот Скот Вокер, најпознат како фронтмен на групата The Walker Brothers, која беше познат во 60-тите години на минатиот век, почина на 77-годишна возраст во понеделникот утрото, според Би-би-си. Несреќната вест беше потврдена од неговиот издавач „4Д“, кој го нарече еден од најголемите иноватори на креативна музика. Некои од попопуларните песни

Живот

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Денешниот ден ќе биде поволен за следните хороскопски знаци!

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Денешниот ден ќе биде поволен за следните хороскопски знаци!

Овен Доаѓа до подобрување на училиште. Ќе имате многу позитивна енергија.  Ако имавте проблеми на полето на љубовта, денеска е совршен ден да ги решите. Бик Немате доволна енергија за да се посветите на сите работи кои чекаат на вас.  Посветени сте на вашиот партнер и убаво се чувствувате. Пред вас е поволен ден за љубов. Близнаци Ако другарарувате

Џенифер Лопез и Алекс Родригез во реклама за очила за сонце

Џенифер Лопез и Алекс Родригез во реклама за очила за сонце

Новопечените свршеници Џенифер Лопез и Алекс Родригез се поврзаа и во модниот свет, за новата кампања за очила за сонце на брендот Квеј Австралија. – Квеј Австралија е еден од моите омилени брендови откако ги открив пред неколку години. Се вљубив во нив и оттогаш редовно ги носам. Кога се појави можноста за соработка, веднаш знаев дека тоа е полн погодок

Најдрските пријатели се оние на кои сме им најдраги

Најдрските пријатели се оние на кои сме им најдраги

Честопати се случува, оној пријател кој е невообичаено дрзок и зајадлив, да го чувствуваме поблизок од другите, и нешто нѐ тера да се чувствуваме удобно со него/неа. Според научни сознанија, пријателите што се брутално искрени, саркастични, па и цинични во некој миг, се всушност оние кои најмногу се грижат за нас. Ако некогаш некој ваш близок пријател

Мајка го моли крадецот да ѝ го врати праменот коса од починатата ќеркичка

Мајка го моли крадецот да ѝ го врати праменот коса од починатата ќеркичка

Кирсти Болдвин од Велика Британија се нашла на мета на крадец кој ѝ ја украл торбицата, па јавно му се обрати да ѝ врати само една работа, која ѝ значи повеќе од сѐ. Се работи за прамен од косата на нејзината ќерка Ели Луис, која пред шест години ја изгубила битката со бронхијално воспаление на белите дробови, кога имала само две години. Кирсти, праменот

Љубов

Истражување: Кои се жените со најголема сексуална самодоверба?

Истражување: Кои се жените со најголема сексуална самодоверба?

Според резултатите од истражување спроведено од онлајн сајт за состаноци во САД, сексуалната самодоверба кај жените го достигнува врвот во раните триесетти години. За тоа постојат многу причини, а ова се најинтересните од нив. Жените во раните триесетти години ја освоија титулата за најпосакувани во кревет и тоа од неколку причини. 1. Сексот за нив

Синдромот „изгубен пенис“ постои, еве дали и вие страдате од него

Синдромот „изгубен пенис“ постои, еве дали и вие страдате од него

„Lost penis-syndrom“ или во превод синдромот на изгубен пенис е разликата во големината помеѓу вагината и пенисот. Ако пенисот на мажот е помал, а вагината на жената поширока, таа комбинација може да доведе до проблеми со оргазмот – за време на сексот нема доволно „триење“, односно не се стимулираат доволно нервните завршетоци на половите органи. Проблемот

Едноставно и без филозофирање: Кога барате партнер за цел живот, важни се само две работи

Едноставно и без филозофирање: Кога барате партнер за цел живот, важни се само две работи

Кога барате личност покрај која ќе сакате да го поминете целиот живот, потребно да обрнете внимание само на овие две работи: Правило број 1: Сѐ мора да биде едноставно уште од самиот почеток Од моментот кога ќе се запознаете, сѐ мора да биде едноставно и лесно. Ако чувствувате дека можете да им кажете сѐ, ако чувствувате дека можете слободно да се

Ако некогаш повторно се сретнеме...

Ако некогаш повторно се сретнеме...

Без оглед на тоа колку сме биле среќни или заљубени, сите некогаш сме имале или некогаш ќе имаме љубов која никогаш не се остварува онака како што ние посакуваме. На оваа тема се напишани многу песни, приказни и книги, а оваа песна која можете да ја прочитате подолу е една од најубавите песни кои ги имаме прочитано во последно време... Ако некогаш

Сцена

„Next Time“ пред преполн театар ја промовираа преработката на „Нешто ќе те питам бабо“

„Next Time“ пред преполн театар ја промовираа преработката на „Нешто ќе те питам бабо“

Вечерва во Драмскиот театар во Скопје, дуото „Next Time“ ја промовираше својата преработка и видео записот на старата македонска народна песна „Нешто ќе те питам бабо", пред преполн театарски храм. По преработката на старите македонски песни „Ја излези Ѓурѓо" и „Слушам кај шумат шумите", кои уживаат голема популарност, познатото македонско дуо реши

Фото | Влатко Лозаноски приреди концерт за паметење, секоја чест

Фото | Влатко Лозаноски приреди концерт за паметење, секоја чест

Многу љубов, многу емоции и многу среќа преточени во преубава атмосфера го одбележаа првиот голем концерт на Лозано во саботата во ВИП Арената. Насмеани лица од сите генерации ги пееја неговите хитови во еден здив… а тоа е доволен показател дека Лозано може и тоа како да полни големи сали. Незаборавен концерт приреди Влатко со што покажа дека македонските

Таа беше до неа додека умираше, а сега не се двои од нејзината внука: Сестрата на Дивна се огласи прв пат по смртта на својата сестра

Таа беше до неа додека умираше, а сега не се двои од нејзината внука: Сестрата на Дивна се огласи прв пат по смртта на својата сестра

Таа беше до неа додека умираше, а сега не се двои од нејзината внука: Сестрата на Дивна се огласи прв пат по смртта на својата сестра (ВИДЕО) Познатата српска радио водителка Дивна Карлеуша почина на 3-ти март месецов на 61 година по тешката болест со која се справуваше со години наназад. Целото време додека Дивна боледуваше до неа беше нејзината сестра

Почина музичарот Скот Вокер

Почина музичарот Скот Вокер

Пејачот и текстописец Скот Вокер, едeн од члeновите на поп-рок бендот „Вокер Брадрс“, почина на 77 години, соопшти денеска британската издавачка куќа 4АД. Вокер е роден во САД како Ноел Скот Енџл. Од 1970 година живее и работи во Велика Британија. Се прослави во групата „Вокер Брадерс”, со низа хитови во САД и посебно во Велика Британија во 1960 година

Мода

Стилските девојки на Елена Лука го освоија црвениот килим на „Story“ наградите

Стилските девојки на Елена Лука го освоија црвениот килим на „Story“ наградите

Познатите личности од јавната сцена во Македонија вечерва се собраа во хотелот Александар Палас за да го проследат доделувањето на второто издание на Story наградите. На црвениот килим во прекрасни изданија се појавија некои од омилените македонски дами од јавниот живот кои блеснаа со изборот на стилски парчиња наменети за оваа пригода. Како и минатата

Еко маскенбал во Рамстор Мол, пријавување до крајот на месецов

Еко маскенбал во Рамстор Мол, пријавување до крајот на месецов

Од година во година се подобрува еко свеста кај нас, а за тоа сведочи масовноста на познатиот и омилениот еко маскембал на Рамстор Мол кој го реализираат заедно со Пакомак и Шпаркасе Банка оваа година по седми пат. За најинветивните, најзабавните и наједукативните маски и оваа година ќе следат вредни подароци: велосипед, ролерки и тротинет. Подарок

Понеделник во темно црвени фармерки и кошула со принт

Понеделник во темно црвени фармерки и кошула со принт

Првиот ден од работната недела е полн сонце, па така денеска можеме да уживаме во колоритни парчиња. Денеска носиме темно црвени фармерки и ги комбинираме со кошулка со интересен цветен принт и куси чизмички во иста боја како панталоните. Комбинацијата утрово надополнете ја со некое палто по ваш избор и секако, мини кафена чантичка и некој интересен

Емили Ратајковски во необично и непрепознатливо издание

Емили Ратајковски во необично и непрепознатливо издание

Откако се прослави, манекенката Емили Ратајковски ја негува својата природна кафена коса со средна должина. Но изгледа дека сега одлучила да види на кој начин русокосите повеќе се забавуваат од бринетите, а според фотографиите кои ги објави на Инстаграм, изгледа дека популарната изрека „држи вода“. Манекенката за посета на Тексас одличила да се претвори

Хумор

Ако ви кажеме дека ова е реклама за порно сајт, дали ќе верувате?

Ако ви кажеме дека ова е реклама за порно сајт, дали ќе верувате?

Ако ви кажеме дека ова е реклама за порно сајт, дали ќе верувате? Еден од најпознатите порно сајтови “PornHub”  сними празнична реклама која воодушеви многумина. Иако сите очекуваа голи девојки и слично, рекламата е повеќе од емотивна. Погледнете…

Замислете, бебето е само со таткото... опасна комбинација

Замислете, бебето е само со таткото... опасна комбинација

Татковците со бебињата се опасна комбинација... Бебињата не знаат што се случува околу нив и не се свесни за околината, додека таткото си бие шеги со кутрото мало и невино бебе. Погледнете како тато се шегува на сметка на мама и на бебето:

Ако понеделникот беше слика

Ако понеделникот беше слика

Како ќе изгледаше понеделникот ако беше слика.

Патувања

Во Норвешка отворен првиот подводен ресторан во Европа

Во Норвешка отворен првиот подводен ресторан во Европа

Европа го доби својот прв подводен ресторан  на северноатлантскиот јужен брег на Норвешка. Ресторанот „Андер” (во превод „под“ како збор-предлог), на своите гости им нуди прилика – додека вечераат, да уживаат во панорамската глетка во подводниот свет на морето. Половина од ресторанот е под вода, е другиот дел – над површината. Концептот на ресторанот

Прошетка во Вселената само за жени

Прошетка во Вселената само за жени

НАСА за 29 март годинава ја закажа првата прошетка во Вселената само за жени. Астронаутките Ен Меклејн и Кристина Кох ќе учествуваат во излетот вон Меѓународната вселенска станица, соопшти претставничката на Агенцијата, Кетрин Хамблтон. Како што пренесува британски „Индипендент“, советската астронаутка Светлана Савитскаја во 1984 година веќе „се прошетала“

Уганда промовира „секс туризам“

Уганда промовира „секс туризам“

Туризмот во Африка, иако во последните неколку години е во постојан пораст, Уганда дури минатата година одлучи да се активира, кога ја посетија два милиони туристи. Оваа година, пак, се очекуваат три милиони туристи, а покрај националните паркови, гастрономијата и бурниот ноќен живот, Уганда одлучи да промовира уште една „атракција“. Министерот за

Патник фрлил парички во мотор од авион за среќа

Патник фрлил парички во мотор од авион за среќа

Патник фрлил неколку монети во моторот од авион на кинеската нискобуџетна авиокомпанија „Лаки Ер“, пред да се качи на летот од Ансинг до Кунминг. Иако фрлањето парички во моторот „за среќа“ е обичај во многу делови на светот, тоа е исклучително опасно, бидејќи, монетите може да предизвикуваат сериозна штета, па дури и целосно откажување на моторот

Здравје

Има 64 години, а изгледа како да има 30: Нејзината тајна е во овие 3 напитоци

Има 64 години, а изгледа како да има 30: Нејзината тајна е во овие 3 напитоци

Јасмина Роси е француски модел кој изгледа исклучително добро за своите години: таа има 64 години, но никој не би поверувал дека има над 30 години. Нејзиниот живот и кариера се инспирација за многу жени ширум светот бидејќи ги разбива стереотипите и покажува дека не мора да бидете млади за да бидете убави и фит. Овој француски модел открил дел од своите

Внимавајте: Маникирот може да биде штетен по вашето здравје

Внимавајте: Маникирот може да биде штетен по вашето здравје

ИЗВОР Скопје24 | март 25, 2019 Во неколку наврати експертите кои работат во козметичката индустрија се огласија против штетноста и ризикот по здравјето што ја предизвикуваат штетните УВ зраци додека ги „печете“ вашите нокти со цел да се постигне совршен маникир. Иако ризикот за рак е многу мал, сепак вашите раце се изложени на штетното зрачење на УВ

Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

Доколку планиравте да се откажете од кафе,и ако сакате да пиете, имаме добра вест за вас. Една шоља кафе е всушност добра за вас, и не само што ја зголемува концентрацијата и меморијата, туку и е корисна за здравјето. Го намалува ризикот од дијабетес Ако пиете неколку шолји кафе на ден го намалувате ризикот од развивање на дијабетес тип 2. Комбинацијата

Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

Сите се стремиме да бидеме среќни и на различни начини се обидуваме да најдеме начин да не ја тргнеме насмевката од лицето. Еден од начините може да биде тренирање, особено ако се работи за вежбање на насмевката. Во прашање е посебен тип на јога, што е се повеќе популарна кај нас – јога со смеење. Се работи за сосема поинаков начин на тренинг кој не

Храна

Цвекло на највкусен начин: Дали сте јаделе чорба од цвекло?

Цвекло на највкусен начин: Дали сте јаделе чорба од цвекло?

Цвеклото се смета за зеленчук кој благотворно делува на нашата крвна слика. Досега го користевме како дел од салата, приготвено во тегла или пак рендано, во комбинација со морков или зелка. Поради неговите придобивки кои човекот може да ги почувствува преку подобрување на здравјето, за вас пронајдовме еден нов, интересен и лесен рецепт за јадење, но

И тоа е живот: Некој плаче за дете, а некој абортира

И тоа е живот: Некој плаче за дете, а некој абортира

„Со години се обидуваме со сопругот да имаме дете, но никако не ни успева. Кога ќе слушнам како некој зборува за абортус, искрено, мене ми се повраќа“, вели една 37.годишна скопјанка на темата - абортус! Што мислите вие за ова, каков е вашиот став? „Најдобро е кога секоја бременост би била планирана затоа што секое дете што ќе се роди заслужува да

Брза чорба со рендани компири

Брза чорба со рендани компири

Оваа вкусна чорба ќе ја подготвите за миг! СОСТОЈКИ: 1 л вода 2 компири 180 гр кисела павлака сол бибер копар НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ситно изрендајте ги компирите, па ставете ги во врела вода. После 10 минути додајте павлака, сол, бибер и копар. Згответе и послужете. Добар апетит!

Витаминска салата со само 38 калории

Витаминска салата со само 38 калории

Потребни состојки : 1 цвекло 1 морков 1 јаболко 100 гр зелка Начин на подготовка : Сите состојки исечете ги на ленти, измешајте добро и додајте сок од половина лимон. Јадете ја оваа салата 3 пати на ден 2 дена по ред. На овој начин ќе го исчистите организмот и ќе го подобрите варењето.

Фудбал

Англичаните и Французите „газат“ во квалификациите, Португалија се намачи со Србија

Англичаните и Французите „газат“ во квалификациите, Португалија се намачи со Србија

Светскиот шампион Франција и освојувачот на четвртото место на минатогодишното СП, Англија уште еднаш покажаа дека се во одлична репрезентативна форма, стигнувајќи до убедливи победи, втори по стартот на квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Англија гостуваше во Подгорица кај Црна Гора, чиј селектор Љубиша Тумбаковиќ пред мечот изјави

Роналдо смирува: Ништо страшно, брзо ќе се вратам

Роналдо смирува: Ништо страшно, брзо ќе се вратам

Кристијано Роналдо вели дека си го знае телото и знае колку ќе му треба за да се врати на теренот по повредата против Србија. Кристијано Роналдо ги загрижи фановите на Јувентус откако заработи повреда на бутниот мускул на дуелот со Србија и по половина час го напушти натпреварот. Брзо по мечот Роналдо излезе со изјава за повредата, на Португалецот

Мадрид демантира: Не го купуваме Мбапе

Мадрид демантира: Не го купуваме Мбапе

Раководството на Реал Мадрид преку „Марка“ ги демантираа информациите во француските медиуми дека ќе го купуваат најдобриот играч на ПСЖ – Килијан Мбапе. Ниту Реал преговарал со Пари Сен Жермен, ниту планира да го донесе малдиот Французин на „Сантијаго Бернабеу“ ова лето, пишува весникот близок до тимот од Мадрид. Претходно денес, „Франс Фудбал“ дури

Дали Роналдо воопшто ќе може да игра против Ајакс?

Дали Роналдо воопшто ќе може да игра против Ајакс?

Кристијано Роналдо доби очигледна повреда на бутниот мускул во понеделничкиот меч против Србија во Лисабон, задавајќи им главоболки на луѓето во Јувентус пред четврт-финалето од Лигата на шампионите против Ајакс. Роналдо сам побара замена во 31. минута од мечот, во моменти кога Србија водеше со 1:0, но бргу потоа, Данило Переира израмни на 1:1. Роналдо

Кошарка

Блокотехна по четврти пат го надигра Кожув во оваа сезона

Блокотехна по четврти пат го надигра Кожув во оваа сезона

Екипата на Блокотехна доби уште една пресметка со градскиот ривал Кожув во оваа сезона. Четата на Марјан Илиевски по вторпат славеше над Кожув (76-67) во домашниот шампионат, односно ова е четврто славје во актуелната сезона ако ги земеме во предвид дуелите и во БИБЛ лигата. Средбата беше неизвесна, решеваа нијанси кои беа на страната на домаќините

Кид и Леброн заедно во Лејкерс!?

Кид и Леброн заедно во Лејкерс!?

Лук Волтон многу тешко ќе ја задржи својата функција во тимот од Лос Анџелес, а секојдневно американските медиуми пласираар шпекулации за негови евентуални наследници. Пред извесен период се спомнуваше Док Риверс од Клиперс, сега во центарот на вниманието е еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА, сега тренер Џејсон Кид. Во својата кратка

Познати можните домаќини на ЕП 2021 на кое можеби ќе игра и Македонија!

Познати можните домаќини на ЕП 2021 на кое можеби ќе игра и Македонија!

Наредното Европско првенство во кошарка ќе се одржи во 2021 година, а ова лето, ќе биде познато во која од седумте заинтересирани земји ќе ги видиме најквалитетните европски селекции. Седум земји се заинтересирани: Чешка, Естонија, Германија, Гурзија, Унгарија, Италија и Словенија. Четири од овие држави ќе добијат домаќинство на собирот на најдобрите

Цедевита го совлада Будуќност и се доближи на чекор од големото финале

Цедевита го совлада Будуќност и се доближи на чекор од големото финале

Кошаркарите на Цедевита со победа ја започнаа полуфиналната плеј-оф серија против Будуќност , откако во Загреб славеа со 90-83 и се доближија на само еден чекор од пласман во големото финале. По изедначениот прв дел, во кој и двете екипи се менуваа во водството, на одмор со минимална предност од +1 заминаа гостите од Подгорица. Во продолжение домаќините

Ракомет

Милосављев заслужи место во тимот на колото

Милосављев заслужи место во тимот на колото

Голманот на Вардар, Драган Милосављев е најдобар чувар на мрежата, по првиот осмина-финален круг во Лигата на шампионите. Изборот на тимот на оваа рунда го направи Европската ракометна федерација (ЕХФ). Вардар, делуваше моќно во Загреб, го прегази домашниот тим со 27:18, а голманот Милосављев одбрани 45 отсто од удрите упатени кон неговиот гол. Српскиот

„Ер Русија“ до голем јубилеј: Тимур Дибиров постигна 800 голови во ЛШ!

„Ер Русија“ до голем јубилеј: Тимур Дибиров постигна 800 голови во ЛШ!

Едно од најдобрите леви крила во светскиот ракомет – Тимур Дибиров, стигна до голем јубилеј во елитното натпреварување. Тој на дуелот со Загреб во рамките на осминафиналето од Лигата на шампионите, стигна до 800 погодоци! Дибиров сите овие погодоци ги постигна во дресот на Чеховски Медведи и Вардар, а доколку продолжи во ист ритам, не е далеку ниту

Завршниот турнир за младинци ќе се игра во Охрид

Завршниот турнир за младинци ќе се игра во Охрид

Во СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид ќе падне одлуката за нов ракометен шампион во Младинската лига, откако Ракометната федерацијата на Македонија на Охрид му ја додели довербата за организација на завршниот турнир. Ова беше логичен избор со оглед на тоа кои екипи ќе играат. На завршниот турнир кој ќе се одржи на 30 и 31 март ќе учествуваат тимовите

Палевски и Димитров донесоа победа за Работнички во Кавадарци

Палевски и Димитров донесоа победа за Работнички во Кавадарци

Еден од фаворитите за влез во Супер лигата, Работнички забележа нов триумф во плеј-офот од Првата лига, откако во Кавадарци го солвада Тиквеш со 33:31. Иако се седум места подобро пласирани, тимот од главниот град не беше толку супериорен на теренот. Мотивираниот домаќин на почетокот на мечот имаше свои повремени блесоци, но Работнички покажа што може

Автомото

Спиров со одличен настап на првата трка од БМУ Европскиот шампионат после пауза од една година

Спиров со одличен настап на првата трка од БМУ Европскиот шампионат после пауза од една година

После пауза од една година, Македонскиот мотоциклист Игор Спиров се врати на тркачките патеки Игор Спиров „Зизи“ конечно ја дочека 2019 сезона, откако со нетрпение чекаше да се врати во овој спорт после пауза од една година поради најголемата болка, недостаток на финансии. Во 2017 година тој дојде до вицешампионската титула во класата Ф1000, но не

Фајлс и Хомола се новите потврди во TCR Европа

Фајлс и Хомола се новите потврди во TCR Европа

После една посебно активна сезона за Фајлс во KCMG, неофицијалниот фабрички тим на Honda во TCR Европа, на големо изненадување Британскиот возач Џош Фајлс ќе се врати во тимот од каде што дојде, Target Competition, за кого возеше во 2017 во TCR Германија каде ја освои втората титула по ред. Потврдата за Фајлс пристигна денес, додека тој ќе им се приклучи

Абитебул: Контрола на трошењето е поважно од техничките правила

Абитебул: Контрола на трошењето е поважно од техничките правила

Тимскиот шеф на Рено, Сирил Абитебул, верува дека нови правила во финансиското работење на тимовите треба да бидат приоритет пред новиот сет техники правила за Формула 1 по 2020 година. Ограничување на трошењето веќе подолго време се преговара за врвот на моторспортот во комбинација на порамноправна дистрибуција на приходите, раководсење со спортот

Невидено досега: Моторциклисти се степаа во текот на трката!

Невидено досега: Моторциклисти се степаа во текот на трката!

Од Костарика ни пристигнува навистина чудна и несекојдневна ситуација – моторциклисти се степаа на сред трка! Во текот на првиот круг од Националното првенство на Костарика Марион Калво беше дестабилизиран од Хорхе Мартинез толку многу што мораше да го остави својот мотор и да седне на неговиот додека овој возеше. Откако го запре моторот Мартинез дојде

Тенис

Федерер во два сета го завери пласманот во осминафиналето во Мајами

Федерер во два сета го завери пласманот во осминафиналето во Мајами

Рожер Федерер обезбеди пласман во осминафиналето на Мастерсот во Мајами, победувајќи го Филип Крајиновиќ со 2:0 во сетови (7:5/6:3). Српскиот тенисер играше солидно во првиот сет и добро му парираше на фаворитот, двајцата играчи направија по еден брејк, за решавачкиот момент да се случи во дванаесеттиот гејм кој го доби Федерер, а тоа значеше и освојување

Ѓоковиќ по триумфот против Делбонис: Го загубив фокусот, морав да играм подобро!

Ѓоковиќ по триумфот против Делбонис: Го загубив фокусот, морав да играм подобро!

Новак Ѓоковиќ го совлада Федерико Делбонис во третото коло од Мастерсот во Мајами со 2-1 во сетови, но српскиот тенисер се соочуваше со потешкотии во текот на првиот и вториот сет. Ѓоковиќ го освои првиот сет со 7-5, но испушти водство од 5-2, откако Делбонис израмни на 5-5. Сепак, во вториот сет немаше таква среќа, па го загуби сетот, но затоа во

Кербер загуби двапати од Андреску, па ја нарече „кралица на драмите“

Кербер загуби двапати од Андреску, па ја нарече „кралица на драмите“

Анџелике Кербер е двократна гренд слем шампионка со огромно искуство за мене, но очигледно и таа знае да се однесува детски на теренот. Откако загуби од 18-годишната Канаѓанка Бјанка Андреску вторпат во два меча, таа ја нарече тинејџерката „најголема кралица на драмите“. Ова се „фати“ на микрофоните по саботниот пораз од најновата тениска сензација

Новак играше фудбал со синот Стефан и „немаше шанси“ против неговиот удар

Новак играше фудбал со синот Стефан и „немаше шанси“ против неговиот удар

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ максимално го користи фудбалскиот терен покрај терените за тренинг на Мастерс турнирот во Мајами. Пред неколку дена играше со своите најблиски соработници, а вчера одигра еден на еден против синот Стефан. 4-годишникот му покажа на својот татко дека е зрел за натпреварување и му даде гол без никаков проблем. Секако

Микс

Шумахер јуниор добива шанса во Ферари веќе во Бахреин

Шумахер јуниор добива шанса во Ферари веќе во Бахреин

Синот на Формула 1 легендата, Михаел Шумахер, Мик ќе дебитира како тест возач за Ферари на 2 април. 20-годишниот Германец кој пред извесно време потпиша договор со академијата на италијанскиот тим ќе вози во Бахреин еден ден за Ферари, а еден ден за тимот Алфа Ромео. Шумахер јуниор во Формула 2 ќе дебитира веќе претстојниов викенд исто така во Бахреин

Enduro/Cross паралелна трка првпат во регионот, домаќин Ендуро Тим Водно и Македонија

Enduro/Cross паралелна трка првпат во регионот, домаќин Ендуро Тим Водно и Македонија

За првпат во нашата држава и во регионот МК Ендуро Тим Водно од Скопје ќе организира Enduro/Cross паралелна трка, која насекаде важи за една од нај атрактивните трки како за возачите така и за публиката. Се работи за трка на која тројца или четворица натпреварувачи стартуваат истовремено, а победник е тој што прв ќе стигне на целта. Трката се одвива

Кириос влезе во конфликт со гледач на трибините во Мајами

Кириос влезе во конфликт со гледач на трибините во Мајами

Австралискиот тенисер Ник Кириос уште еднаш покажа дека се наоѓа во добра форма. И не зборуваме толку за неговата игра, иако во моментов е безгрешен во Мајами, колку за однесувањето на теренот кон ривалите и публиката. Минатата недела, гневниот Кириос ги фрли патиките на трибините за време на натпревар, а денес тој си дозволи уште еден непријатен момент

Македонските каратисти ќе атакуваат за медали на ЕП во Шпанија

Македонските каратисти ќе атакуваат за медали на ЕП во Шпанија

Македонската карате репрезентација од 28. до 31. март ќе настапи на Европскиот шампионат во Гвадалахара, Шпанија, на кој учество ќе заземат 508 натпреварувачи од 50 европски земји. Пуликсенија Јовановска и Фери Исиќ ќе настапат во кати, додека пак во борби списокот на натпреварувачи е пообемен, со оглед на тоа што освен во поединечна конкуренција,