притисни ентер »

Топ вести

Бизнис

МЗШВ: Нема поткуп, туку навремена и неселективна исплата на субвенциите за земјоделците

МЗШВ: Нема поткуп, туку навремена и неселективна исплата на субвенциите за земјоделците

МЗШВ го потсетува дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски, да не манипулира со земјоделците, редовните исплати на субвенциите согласно календарот за исплата,  не се поткуп туку вистинска грижа за земјоделците. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со Агенцијата за финансиска

И лицата кои немаат 15 години стаж, а имаат 65 години, ќе можат да го откупат стажот за пензија

И лицата кои немаат 15 години стаж, а имаат 65 години, ќе можат да го откупат стажот за пензија

Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години стаж поради тоа што не им биле платени дел од придонесите, ќе може да ги откупат години стаж што им фалат за да може да се стекнат со старосна пензија. Ова го предвидува предлог-законското решение кое е на дневен ред на денешната собраниска седница. Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, одржаа работен состанок со претставници од Стопанската комора на Македонија, откупните претпријатија на тутун и Сојузот на здруженија на тутунари. На состанокот се разгледаа информациите за моменталната состојба

Царовска очекува повеќе компании да аплицираат за мерката за повисоки плати

Царовска очекува повеќе компании да аплицираат за мерката за повисоки плати

Embedded video for Царовска очекува повеќе компании да аплицираат за мерката за повисоки плати Над 106 илјади работници добиле повисоки плати  како резултат на мерката ослободување од плаќање придонеси. Таргетот е постигнат, на  25%  од вработените им се зголемени платите од 600 до 6.000 денари, задоволна е вицепремиерката Царовска..  Работодавачите

Николовски: Со авионско засејување ќе се штитат земјоделските посеви од град

Николовски: Со авионско засејување ќе се штитат земјоделските посеви од град

„Решаваме долгогодишен проблем на земјоделците, со авионско засејување ќе ги штитиме земјоделските посеви од град“, пишува Љупчо Николовски информирајќи дека денеска е објавен јавниот оглас за Услуги за модификација на време со авионско засејување. „Заштитата од град со авионско засејување ќе се спроведува на целата територија државата. Новиот систем

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Зелени иновации кои ќе придонесат да се заштити земјата во 2020 година

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Зелени иновации кои ќе придонесат да се заштити земјата во 2020 година

Ви претставуваме четири иновации од целиот свет кои годинава ќе ни помогнат да го заштитиме нашиот дом – планетата Земја. ФРАНЦИЈА ЈА ИСФРЛА ПЛАСТИКАТА Франција ја исфрла од употреба пластиката за еднократна употреба. Земјата ја забрани употребата на пластични чинии, чаши и чепкалки за уши за една употреба. Во 2021 година ќе следува забрана за користење

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Која е најиновативната земја во светот?

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Која е најиновативната земја во светот?

Според најновиот индекс за иновации, “Блумберг 2020”, Германија е најиновативната земја во светот. По Германија, следат Јужна Кореја, Сингапур, Швајцарија и Шведска, а во првите десет се и: Израел, Финска, Данска, САД и Франција. Германија се рангираше на првото место меѓу најиновативните земји во светот оваа година, откако Јужна Кореја ја имаше лидерската

КАКВА СУДБИНА ЌЕ ИМА ДЕНАРОТ: За 20 години ќе има само пет валути

КАКВА СУДБИНА ЌЕ ИМА ДЕНАРОТ: За 20 години ќе има само пет валути

Во моментов постојат над сто валути, но наскоро повеќето од нив ќе бидат историја. За дваесетина години ќе ги има само пет или шест, смета министерот за економија на Бразил, Пауло Гуедеш кој зборуваше на Светскиот економски форум. „Ако ја земете в предвид политичката и економската димензија, за 20 или 30 години би имале пет, шест валути“, вели тој

Вкупниот буџет на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за годинава е 86 милиони денари

Вкупниот буџет на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за годинава е 86 милиони денари

Собранието на 123 пленарна седница го разгледа и го усвои Финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2020 година. Собранието на 123 пленарна седница го разгледа и го усвои Финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2020 година. Собранието на 123 пленарна седница го разгледа и го усвои

По 12 години, вратени надлежностите на гевгелискиот Основен суд

По 12 години, вратени надлежностите на гевгелискиот Основен суд

Основниот суд во Гевгелија од почетокот на годинава  повторно извршува надлежности од проширена дејност што му беа одземени пред 12 години, потврдија денеска од судот. – Судот во општина Гевгелија повторно е надлежен во повеќе области како што се граѓански спорови во кои имотно правното побарување е над 50.000 евра,кривичната постапка за дела за кои