притисни ентер »

АБА лигата остана без раководство
АБА лигата остана без раководство

АБА лигата остана без раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо да ја поднесат комплетната документација

Црногорците слават победа на Будуќност против Звезда!

Црногорците слават победа на Будуќност против Звезда!

Бурната расправа на Собранието на АБА лигата во Бања Лука не донесе проширување на јадранската елитна дивизија, но засега е јасно дека ќе има ново раководството на оваа организација. Директорот Крешимир Новосел и спортскиот директор Жарко Чабаркапа не добија доверба, па во јуни ќе се бираат нови челници кои ќе ја водат лигата. Овој сегмент од собранието

АБА лигата бара ново раководство

АБА лигата бара ново раководство

Бања лука, 25 мај 2019 (/) – Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако  не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо

АБА лигата бара ново раководство

АБА лигата бара ново раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо да ја поднесат комплетната документација

АБА лигата бара ново раководство

АБА лигата бара ново раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако  не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо да ја поднесат комплетната документација

АБА лигата бара ново раководство

АБА лигата бара ново раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако на вчерашната седница не го продолжи мандатот на сегашната управа. Бања лука, 25 мај 2019 (МИА) – Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако  не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница

АБА лигата бара ново раководство

АБА лигата бара ново раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако  не го продолжи мандатот на сегашната управа. На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо да ја поднесат комплетната документација

Во АБА нема проширување, ама кавги има колку сакаш…

Во АБА нема проширување, ама кавги има колку сакаш…

фото: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto Како што можеше да се очекува, Собранието на регионалната лига не донесе никакви конкретни решенија на долго најавуваната и два пати откажана седница. По многу натегања и расправии, единствената валидна одлука е таа што претседателите на Будуќност и Црвена Звезда, Драган Бокан и Небојша Човиќ се казнети со по

АБА лига: Промена на раководството и нормативните акти, сите клубови остануваат во натпреварувањето

АБА лига: Промена на раководството и нормативните акти, сите клубови остануваат во натпреварувањето

Клубовите членки на АБА лигата на собранието кое беше одржано денеска, донесоа одлука дека постојните нормативни акти мора да бидат дополнети со цел да се спречат сцените кои беа дел од финалната серија меѓу Црвена Звезда и Будуќност. Собранието не го продолжи мандатот на сегашното раководство и донесе одлука за почеток на постапка за избор на ново

Јагма за АБА лигата: Влегуваат грчки и израелски клуб(ови)!?

Јагма за АБА лигата: Влегуваат грчки и израелски клуб(ови)!?

фото: ABA Јадранското друштво многу лесно може да добие евроазиски димензии ако се прифатат барањата на неколку гиганти кои бараат влез во него. Во Бања Лука во тек е редовното Собрание на АБА лигата на кое се расправа за неколку важни прашања кои можат да го одредат нејзиниот натамошен тек, односно опстанок. Освен барањата на актуелните учесници,