притисни ентер »

Работнички лесно мина во Гостивар, Пелистер се потеше со Кожув во Битола
Работнички лесно мина во Гостивар, Пелистер се потеше со Кожув во Битола

Работнички лесно мина во Гостивар, Пелистер се потеше со Кожув во Битола

Кошаркарите на најтрофејниот македонски тим Работнички брзо се рехабилитираа од минатонеделниот шок и остварија убедлив триумф на гостувањето кај Гостивар во салата „Младост“ (65:86). Во рамките на 11. коло од прволигашката конкуренција во мак-баскетот вечерва победа, многу потешко од очекувањата забележа и фаворитот Пелистер во дуелот пред своите

Работнички запиша убедлив триумф над Гостивар, Пелистер се испоти против Кожув

Работнички запиша убедлив триумф над Гостивар, Пелистер се испоти против Кожув

Кошаркарите на Работнички и Пелистер остварија победи на вечерашните средби од 11. коло во Првата лига. Работнички ги разочара своите навивачи со минато неделниот настап против Феникс, но денеска одигра далеку подобро и на повисоко ниво и го совлада Гостивар со 86:65 во салата „Младост“. Скопскиот тим доби три од четирите четвртини, најрасположение

Пелистер немаше милост – го остави Кожув без настап на завршницата од Купот!

Пелистер немаше милост – го остави Кожув без настап на завршницата од Купот!

Кошаркарите на Пелистер без поголеми проблеми дојдоа до осмата победа во 11-иот меч од Првата лига, откако вечерва на домашен терен го совладаа тимот на Кожув со 72-61. Битолчани со овој триумф го осигураа второто место на табелата по првиот ден од регуларната фаза од првенството, но истовремено ги спречија гевгеличани да се најдат на фајналејт турнирот

Работнички го прегази Гостивар, Чаир го освои Охрид

Работнички го прегази Гостивар, Чаир го освои Охрид

По срамниот пораз на домашен терен од Феникс, кошаркарите на Работнички со стил се вратија на обврските во македонскиот шампионат, откако вечерва во 11. коло го декласираа Гостивар на гостински терен со 65-86. Гостите од Скопје почнаа фуриозно уште од самиот старт, па веќе по десет минути игра имаа двоцифрена предност 15-25. Домаќините одиграа подобро

Чаир не виде мака на гостувањето кај „фенерџијата“ Охрид

Чаир не виде мака на гостувањето кај „фенерџијата“ Охрид

Екипата на Чаир 2030 славеше со 64-74 на гостувањето кај ГКК Охрид во рамките на 11. коло од Првата македонска лига и заслужено стигна до шестиот сезонски триумф. Гостите уште во првото полувреме најавија дека се дојдени по нови бодови и уште по првото полувреме беше јасно дека ќе бидат многу поблизу до победата. Чаирчани одиграа далеку подобро во

Работнички му одржа лекција на Гостивар и им се врати на победите во Прва лига

Работнички му одржа лекција на Гостивар и им се врати на победите во Прва лига

Eкипата на Работнички им се врати на победите во Првата кошаркарска лига на Македонија, откако од гости кај Гостивар се враќа со голем триумф од 65-86. Комплетниот натпревар: Гостите по неочекуваниот пораз од Феникс во претходното коло, моќно го отвори натпреварот во Гостивар. Во првата четвртина „центарци“ доминираа на паркетот и носени од расположениот

Работнички се „рехабилитираше“ во Гостивар, Чаир во Охрид

Работнички се „рехабилитираше“ во Гостивар, Чаир во Охрид

Работнички им се врати на победите по поразот на домашен терен од Феникс во минатото коло. Избраниците на Горан Самарџиев дојдоа до убедлив триумф на гостувањето на жешкиот терен во „Младост“ откако го совладаа Гостивар со 65-86. Рикиќ беше стрелец на 23 поени и 14 скока, додека Трис запиша 17 поени и осум скока, Ефремовски имаше 16 поени. Кај домаќинот,

Мајк Џејмс го мина Наваро, сега е трет најдобар стрелец во историјата на Евролигата

Мајк Џејмс го мина Наваро, сега е трет најдобар стрелец во историјата на Евролигата

Мајк Џејмс го предводеше Монако до победа на тешкото гостување против Жалгирис (79-83), меч на кој американскиот поентер успеа да испише историја искачувајќи се на третото место на листата на најдобри стрелци во Евролигата. Тој уште во првото полувреме успеа да го мине Хуан Карлос Наваро, кој имаше 4.152 поени во кариерата во Евролигата. Пред Џејмс