притисни ентер »

Спортски вести
Спортски вести

Спортски вести

АТЛЕТИКА Во 15-та сезона, 15 митинзи во Дијамантската лига Дијамантската лига во атлетика за годинава неодамна заврши, а веќе е одреден распоредот за следната година. Планирани се 15 митинзи од ова врвно атлетско натпреварување, соопштија организаторите на Дијамантската лига. Првиот митинг во 15-та сезона треба да се одржи на 20 април 2024 година во

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

Антонио Перез Гарибај, таткото на возачот на Ред Бул, Серхио Перез, ги коментираше резултатите на неговиот син во тековната сезона во Формула 1. - Чеко продолжува да се бори. Болидот е направен за Макс затоа што му се допаѓа преден погон, а Чеко отсекогаш возел автомобили со заден погон. Тој е на позицијата за која е ангажиран, втор возач во тимот

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

Антонио Перез Гарибај, таткото на возачот на Ред Бул, Серхио Перез, ги коментираше резултатите на неговиот син во тековната сезона во Формула 1. - Чеко продолжува да се бори. Болидот е направен за Макс затоа што му се допаѓа преден погон, а Чеко отсекогаш возел автомобили со заден погон. Тој е на позицијата за која е ангажиран, втор возач во тимот

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

Таткото на Перез: Болидот на Ред Бул е направен за Верстапен

- Чеко продолжува да се бори. Болидот е направен за Макс затоа што му се допаѓа преден погон, а Чеко отсекогаш возел автомобили со заден погон. Тој е на позицијата за која е ангажиран, втор возач во тимот. Има само еден шампион и тоа мора да се разбере. Тој мора да работи и да го почитува овој факт. Се е направено во прилог за Макс да стане шампион

Хорнер: Ќе ги испитаме сите опции за втор возач во 2024

Хорнер: Ќе ги испитаме сите опции за втор возач во 2024

Шефот на Ред бул, Кристијан Хорнер му се закани на Серхио Перез дека можеби нема иднина во тимот по хаотичното Јапонско ГП во кое Мексиканецот имаше кошмарна трка, која не ја заврши. Популарниот Чеко Перез имаше одличен старт на сезоната со две победи во првите четири трки, но оттогаш не успева да го предизвика Макс Ферстапен со низа лоши трки, и бидејќи

Макс Ферстапен со победа над Сузуки во Јапонија

Макс Ферстапен со победа над Сузуки во Јапонија

Холанѓанецот Макс Ферстапен, двократниот светски првак во Формула 1, ја забележа својата 13-та победа сезонава, а 11-та на претходните 12 трки или вкупно 48-та во неговата кариера, која се возеше на патеката „Сузука“, во Јапонија. Ферстапен не ја освои титулата со оваа победа, меѓутоа донесе трофеј на Ред Бул во конкуренција на конструктори. Така австрискиот

Ферстапен: Имаме неверојатна година

Ферстапен: Имаме неверојатна година

Фото: ЕПА Ферстапен триумфира на трката во Јапонија, со што Ред бул ја осигура титулата кај конструкторите и е на чекор од одбрана на титулата меѓу возачите, оти сега има предност од 177 бода пред тимскиот колега Перез на шест трки до крајот на сезоната, од кои на три ќе има и натпревар во спринт ФОРМУЛА 1 – Ред бул ја одбрани титулата, Ферстапен може

Верстапен победи на јапонското ГП, Ред Бул го освои трофејот за конструктори

Верстапен победи на јапонското ГП, Ред Бул го освои трофејот за конструктори

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен победи на Формула 1 трката за Големата награда на Јапонија возена утринава во Сузука. Холанѓанецот ја освои својата 13-та победа во сезоната 2023 година. Возачот на Мекларен Ландо Норис заврши на второто место (+19,387 секунди назад), а третото место беше неговиот тимски колега Оскар Пјастри (+36,494). По овој триумф

Ф-1: Ферстапен победи на Сузука и е на чекор до нова титула

Ф-1: Ферстапен победи на Сузука и е на чекор до нова титула

Холанѓанецот Макс Верстапен денеска победи на трката за Големата награда на Јапонија во Формула 1 и дојде на чекор од индивидуалната титула со нови бодови, додека на Ред Бул му ја обезбеди втората тимска титула по ред. Со победата кај Сузука, актуелниот шампион дојде на три бода до новата титула, а првата шанса да ја освои за две недели ќе ја има во