притисни ентер »

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“
Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува по 58-пат во Прилеп е на средината со својата богата програма. И денеска се најавуваат бројни настани, а довечер на програмата се уште три претстави, од кои две во официјалната конкуренција. Од 10 часот на платото пред Градскиот саат е вообичаената „Детска зона“, во 11 часот во фоајето

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува по 58-пат во Прилеп е на средината со својата богата програма. И денеска се најавуваат бројни настани, а довечер на програмата се уште три претстави, од кои две во официјалната конкуренција. Од 10 часот на платото пред Градскиот саат е вообичаената „Детска зона“, во 11 часот во фоајето

На 58. МТФ „Војдан Чернодрински“  во Прилеп програма и за најмладите

На 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп програма и за најмладите

Многу активности, промоции, презентации, претстави се дел од програмата посветена на Горан Стефановски, кои се реализираа во неделата, во текот на целиот ден, во рамките на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“. Горан Стефановски годинава е автор во фокус на фестивалот. Почнувајќи од 10 часот, во киното „Мис Стон“ беше изведена претставата „Јане Задрогаз“,

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на петтиот ден од 58. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на петтиот ден од 58. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Фото: МТФ „Војдан Чернодрински“ Петтиот ден од 58. издание на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, на публиката ќе ѝ понуди неколку претстави, промоции и работилници на различни теми. Имено, програмата започна рано утринава со работилница за млади новинари на која учесниците имаа можност да научат како да известуваат

„Ало! Ало!“, „Дупло дно“ и „Кенди“ на програмата на 5. ден на МТФ „Војдан Чернодрински“

„Ало! Ало!“, „Дупло дно“ и „Кенди“ на програмата на 5. ден на МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центар за култура „Марко Цепенков“. Огромен интерес владее кај прилепската публика за претставата, која беше распродадена една недела пред да започне фестивалот. Улогите ги толкуваат: Атанас Атанасовски, Жаклина Петровска, Валентин

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центар за култура „Марко Цепенков“. Огромен интерес владее кај прилепската публика за претставата, која беше распродадена една недела пред да започне фестивалот. Улогите ги толкуваат: Атанас Атанасовски, Жаклина Петровска, Валентин

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој е во полн ек на одржувањето во Прилеп, ги слави годинашниве добитници на наградата за животно дело: актерите Мими Таневска Србиновска и Јордан Витанов. И за двајцата доајени на македонското глумиште, фестивалската награда е посебна чест и задоволство како „круна“ на децениското актерско творење

Театарот е вечна промена: Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“

Театарот е вечна промена: Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој е во полн ек на одржувањето во Прилеп, ги слави годинашниве добитници на наградата за животно дело: актерите Мими Таневска Србиновска и Јордан Витанов. И за двајцата доајени на македонското глумиште, фестивалската награда е посебна чест и задоволство како „круна“ на децениското актерско творење

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој е во полн ек на одржувањето во Прилеп, ги слави годинашниве добитници на наградата за животно дело: актерите Мими Таневска Србиновска и Јордан Витанов. И за двајцата доајени на македонското глумиште, фестивалската награда е посебна чест и задоволство како „круна“ на децениското актерско творење

Битолската „На дното“, „Домот на куклата“ на Турскиот театар и независната „Поол“ на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Битолската „На дното“, „Домот на куклата“ на Турскиот театар и независната „Поол“ на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Денес е четврти ден од 58. МТФ „Војдан Чернодрински“во Прилеп. Во официјална конкуренција од 19.30 часот во ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде изведена претставата „Дупло дно“ од Битолскиот театар, во режија на Ќендрим Ријани, во која играат Соња Ошавкова, Валентина Грамосли, Елена Моше, Илина Чоревска, Викторија Степановска – Јанкуловска, Маја Андоновска