притисни ентер »

Преглед на вестите од светот
Преглед на вестите од светот

Преглед на вестите од светот

Loading Video... Хавиер Малеј, победник на претседателските избори во Аргентина Хавиер Малеј е новиот претседател на Аргентина. Официјалните резултати не се објавени, но неговиот ривал, перонистичкиот министер за економија Серхио Маса, во својот говор по гласањето ја призна победата на Малеј. Малеј кој го искористи гневоот на гласачите во Аргентина,

Го нарекуваат лудак: Мавта со моторна пила и би можел да биде голем проблем за Европската унија

Го нарекуваат лудак: Мавта со моторна пила и би можел да биде голем проблем за Европската унија

На крајот ни Тејлор Свифт не можела да ја спречи неговата победа. Американската поп-ѕвезда неодамна дури три пати настапила во Буенос Аирес, а нејзините аргентински фанови започнале голема кампања под мотото: „Swifties don’t vote for Milei“. Младите, посебно женските фанови на социјалните мрежи како мантра повторувале дека Свифт се позиционирала наспроти

„Лудиот“, „периката“, „лавот“: Кој е Хавиер Милеи, новиот претседател на Аргентина

„Лудиот“, „периката“, „лавот“: Кој е Хавиер Милеи, новиот претседател на Аргентина

БУЕНОС АИРЕС – Неговите легии обожаватели го нарекуваат „лудиот“ и „периката“ поради неговата жестокост и непослушните прамени коса, додека тој се нарекува себеси „лавот“. Тој мисли дека сексуалното образование е марксистички заговор за уништување на семејството, ги гледа неговите клонирани кучиња мастифи како негови „деца со четири шепи“ и ја зголеми

Чудо во Аргентина: „Лудиот“ Милеи избран за претседател

Чудо во Аргентина: „Лудиот“ Милеи избран за претседател

Чудо во Аргентина: „Лудиот“ Милеи избран за претседател Митко Билјаноски Пред 51 секунда Милеи со моторна пила во кампањата - Фотографија Profimedia Во кампањата Милеи мавташе со моторна пила над главата, ѓоа го преполовува државниот апарат, најави дека ќе ја затвори Централната банка и ќе го замени пезосот со американски долар за да ја елиминира инфлацијата,

Преглед на вестите од светот

Преглед на вестите од светот

Loading Video... Хавиер Малеј е новиот претседател на Аргентина. Официјалните резултати не се објавени, но неговиот ривал, перонистичкиот министер за економија Серхио Маса, во својот говор по гласањето ја призна победата на Малеј. Малеј кој го искористи гневоот на гласачите во Аргентина, земја која се соочува со огроман инфлација, освои околу 56 отсто

Хавиер Милеј е новиот претседател на Аргентина

Хавиер Милеј е новиот претседател на Аргентина

„Добровечер Аргентинци, обновата на земјата почнува денес“, рече Хавиер Милеј, новоизбраниот претседател на Аргентина. Хавиер Милеј, кандидатот којшто со моторна пила порача развој и инвестиции за дрвната индустрија, победи на претседателските избори во аргентина. Тој ќе ја направи земјата повторно голема, пристигна првата честитка од поранешниот американски

Милеј: Почнува обновата на Аргентина

Милеј: Почнува обновата на Аргентина

Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Аргентина, врз основа на 90 проценти од преброените гласови, кандидатот на екстремната десница Хавиер Милеј победи во вториот изборен круг против неговиот ривал, поранешниот министер за економија Серхио Маса. Прелиминарните резултати покажуваат дека Милеј освоил речиси 56 отсто од гласовите,

Милеј: Почнува обновата на Аргентина

Милеј: Почнува обновата на Аргентина

Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Аргентина, врз основа на 90 проценти од преброените гласови, кандидатот на екстремната десница Хавиер Милеј победи во вториот изборен круг против неговиот ривал, поранешниот министер за економија Серхио Маса. Прелиминарните резултати покажуваат дека Милеј освоил речиси 56 отсто од гласовите,