притисни ентер »

Куманово убедливо поразен од ТФТ
Куманово убедливо поразен од ТФТ

Куманово убедливо поразен од ТФТ

Со резултат 68:85 кошаркарите на Куманово забележаа пораз во вчерашниот меч кој на домашен терен го одиграа протиф составот на ТФТ, а во рамките на 3. коло од домашниот шампионат. Фуриозен старт имаше гостинскиот состав на вчерашниот меч, па веќе во само првата четвртина направи голема резултатска предност пред Куманово со резултат 35:14. Куманово

ТФТ без проблеми, а Работнички на „мускули“ остнаа непоразени

ТФТ без проблеми, а Работнички на „мускули“ остнаа непоразени

ТФТ и Работнички остануваат непоразените екипи по првите три кола во новата прволигашка кошаркарска сезона на мак-сцената откако вечерва ги совладаа Куманово (85-68) односно Ангели (86-69). Екипата од скопската населба Тафталиџе вечерва без проблеми, како гостин го растури конкурентот за висок пласман Куманово. Убедливи гостите беа во прва четвртина

ТФТ демонстрираше сила во Куманово, дербито на дното за Академија ФМП

ТФТ демонстрираше сила во Куманово, дербито на дното за Академија ФМП

ТФТ останува во друштвото на непоразени екипи и по третата средба во Супер-лигата оваа сезона. Тимот од Тафталиџе одигра фуриозно против Куманово, на гостински терен славеше со 68-85. Првата четвртина беше на крајот и одлучивачка. Кошаркарите на ТФТ постигнаа 35 поени, наспроти 14-те на домашниот состав. По 38-56 на полувремето, гостите им зададоа

Работнички од „минус 21“ до убедлива победа, и ТФТ продолжува без грешка

Работнички од „минус 21“ до убедлива победа, и ТФТ продолжува без грешка

Работнички од „минус 21“ до убедлива победа, и ТФТ продолжува без грешка Ф.К. Пред 3 минути Работнички заедно со ТФТ имаат максимален учинок на бодови во македонскиот кошаркарски шампионат/Фото: kfsm.mk Играчите на Ангели имаа одлични 15 минути под „Кале“ – Скопје, но не го задржаа големото водство, односно фаворитот Работнички славеше убедлива победа

ТФТ како брз воз го прегази Куманово

ТФТ како брз воз го прегази Куманово

ТФТ одигра уште еден импресивен натпревар на домашната кошаркарска сцена, на гостински терен декласирајќи го Куманово со преубедливи 68-85. Завршниот резултат можеше да биде уште поубедлив ако се знае дека ТФТ речиси цел меч водеше со над 20 поени разлика, а кумановци ја спуштија негативата дури во завршницата, откако гостинскиот тренер ги повлече

Работнички ги преживеа Ангели, ТФТ убедливо во Куманово

Работнички ги преживеа Ангели, ТФТ убедливо во Куманово

Работнички ги преживеа Ангели, ТФТ убедливо во Куманово КК Ангели имаа одлични 15 минути под „Кале“ во Скопје, но не го задржаа големото водство, односно фаворитот Работнички славеше убедлива победа од 86:69 во третото коло од машкиот кошаркарски шампионат. Кај стрелците во Работнички 21 поен (шест асистенции) имаше Емерсон, додека на спротивната страна

Работнички со пресврт ги доби „ангелите“

Работнички со пресврт ги доби „ангелите“

Кошаркарите на Работнички продолжуваат да редат победи во домашното првенство, откако ја забележа и третата победа во исто толку кола во Суперлига. Денеска тимот од „Градски парк“ беше подобар од Ангели со 86:69. Иако гостинскиот тим имаше предност од 38:49 на полувреме, сепак Работнички одигра одлично во вториот дел и на крајот сосема заслужено дојде

Академија ФМП ја освои Гевгелија

Академија ФМП ја освои Гевгелија

Кошаркарите на Академија ФМП ја забележаа првата победа во новата сезона, триумфирајќи со резултат 69-76 на гостувањето против Кожув во Гевгелија. Охрабрени по триумфот над Куманово во БИБЛ, избраниците на Александар Петровиќ повторно одиграа на највисоко ниво, и тоа предводени од новиот Американецот Ајви, кој имаше одлично деби за тимот од скопската

Аплаузите за Ангели, победата за Работнички: Најтрофејниот се врати од минус 21

Аплаузите за Ангели, победата за Работнички: Најтрофејниот се врати од минус 21

Работнички и по третпат сезонава се изнамачи за да дојде до целиот плен. Најтрофејниот кошаркарски колектив одново се провлече, одново против еден дебитант, овој пат против Ангели. Избраниците на Тони Симиќ беа на дното, но успеаја да се издигнат и да слават со 86-69 во рамките на 3. коло, по кое остануваат непоразени. По релативно изедначената игра