притисни ентер »

Марко Блажевски со нов државен рекорд на 100 градно
Марко Блажевски со нов државен рекорд на 100 градно

Марко Блажевски со нов државен рекорд на 100 градно

Македонскиот пливачки олимпиец од Лондон 2012 и од Рио 2016 година, Марко Блажевски, постави нов државен рекорд на 100 метри градно, 1:02,88 минути, во утринските квалификации на митингот во Бањалука, БиХ. Стариот рекорд кој изнесуваше 1:03,00 минути, беше на Блажевски. Попладнево тој ќе плива во финалето на 100 метри градно, а утре на пократката патека,

Нов државен рекорд на Марко Блажевски на 100 метри градно

Нов државен рекорд на Марко Блажевски на 100 метри градно

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски запиша нов државен рекорд на Македонија во дисциплината 100 метри градно на Отвореното првенство на Бања Лука кое се одржува викендов. Блажевски во квалификациите на 100 метри – градно заврши убедливо прв со време од 1:02.88 што е нов апсолутен македонски рекорд. Попладнево македонскиот пливач го очекува

Марко Блажевски со нов апсолутен рекорд на Македонија

Марко Блажевски со нов апсолутен рекорд на Македонија

Пливачот Блажевски продолжува со одличните настапи, тој успеа денеска да оствари нов апсолутен рекорд на Македонија. Во дисциплината 100 метри градно во квалификациите од патеката 4 успеа да постигне време од 1:02.88 минута на меѓународниот пливачки турнир „Бања Лука Опен 2019“ во Босна и Херцеговина. Тоа беше воедно најдобар резултат на членот на