притисни ентер »

Лос Анџелес Лејкерс е првиот оосвојувач на НБА купот, Леброн е МВП
Лос Анџелес Лејкерс е првиот оосвојувач на НБА купот, Леброн е МВП

Лос Анџелес Лејкерс е првиот оосвојувач на НБА купот, Леброн е МВП

Лос Анџелес Лејкерс ја совлада Индијана со 123-109 во финалето кое се играше во Лас Вегас и стана првиот освојувач на НБА купот, натпреварување кое се воведе оваа сезона. Леброн Џејмс за три дена ќе наполни 39 години, но уште игра во неверојатна форма, тој беше најзаслужен за трофејот на Лејкерс и ја доби МВП наградата на завршниот турнир. Леброн во

Лос Анџелес Лејкерс го освои НБА-купот

Лос Анџелес Лејкерс го освои НБА-купот

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс беа подобри од Индијана пејсерс со 123-109 во Лас Вегас во првиот НБА-куп. Херој на победа на Лејкерс беше легендарниот кошаркар Леброн Џејмс кој беше прогласен и за МВП во натпреварувањето. Лејкерс од самиот почеток водеше и рутински го чуваше водството во поголемиот дел од натпреварот. Ентони Дејвис постигна дури

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс го освоија премиерното издание на НБА купот, совладувајќи ја синоќа во финалето Индијана со 123-109. Лејкерси до триумфот беа предводени од Ентони Дејвис, Остин Ривс и Леброн Џејмс. Дејвис имаше перфектна вечер со ефект од 41 поени, 20 скокови и пет асистенции, Ривс уфрли 28 поени, додека Џејмс, кој воедно беше прогласен

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс го освоија премиерното издание на НБА купот, совладувајќи ја синоќа во финалето Индијана со 123-109. Лејкерси до триумфот беа предводени од Ентони Дејвис, Остин Ривс и Леброн Џејмс. Дејвис имаше перфектна вечер со ефект од 41 поени, 20 скокови и пет асистенции, Ривс уфрли 28 поени, додека Џејмс, кој воедно беше прогласен

📽 КРАЛОТ ПАК НА ТРОНОТ! Лејкерси го освоија првиот НБА Куп, доминираа Леброн и Браун

📽 КРАЛОТ ПАК НА ТРОНОТ! Лејкерси го освоија првиот НБА Куп, доминираа Леброн и Браун

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го освоија премиерното издание на НБА купот, совладувајќи ја синоќа во финалето Индијана со 123-109. Лејкерси до триумфот беа предводени од Ентони Дејвис, Остин Ривс и Леброн Џејмс. Дејвис имаше перфектна вечер со ефект од 41 поени, 20 скокови и пет асистенции, Ривс уфрли 28 поени, додека Џејмс, кој воедно беше прогласен

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Лос Анџелес лејкерс прв освојувач на НБА купот

Лејкерси до триумфот беа предводени од Ентони Дејвис, Остин Ривс и Леброн Џејмс. Дејвис имаше перфектна вечер со ефект од 41 поени, 20 скокови и пет асистенции, Ривс уфрли 28 поени, додека Џејмс, кој воедно беше прогласен за најкорисен играч (МВП) на турнирот, постигна 24 кошеви, а додаде и 11 скокови. Кај Индијана најдобар беше Тајрис Халибартон со

Историја во НБА: Лејкерс прв освојувач на НБА Купот

Историја во НБА: Лејкерс прв освојувач на НБА Купот

„Кралот“ Леброн беше прогласен и за најкорисен играч (МВП) на новоформираното натпреварување со што дополнително го зацврсти своето име во историјата како еден од најдобрите играчи на кошарката Лос Анџелес Лејкерс стана првиот тим во историјата кој го освои НБА Купот. Во финалето што се одржа во Лас Вегас, Лејкерс ја победија Индијана Пејсерс со 123-109,