притисни ентер »

Алкараз: Сонував да бидам на оваа позиција уште кога почнав да играм тенис
Алкараз: Сонував да бидам на оваа позиција уште кога почнав да играм тенис

Алкараз: Сонував да бидам на оваа позиција уште кога почнав да играм тенис

Фото: ЕПА Шпанецот првпат во кариерата го освои Ролан Гарос и стана најмлад тенисер што освои три гранслем-турнири на три различни површини ПО ТРИУМФОТ НА РОЛАН ГАРОС Порано го гледав овој турнир на телевизија, а сега го кревам трофејот. Освојувањето на гранслем-турнир е секогаш посебно, но на Ролан Гарос… Знаејќи ги сите шпански играчи што победиле

Алкараз го надмина Ѓоковиќ по еден рекорд

Алкараз го надмина Ѓоковиќ по еден рекорд

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го доби маратонскиот меч од четири часа и 20 минути против Александер Зверев во финалето на Ролан Гарос со што се закити со првата титула на грен-слемот во Франција. Тоа е трета грен-слем титула за Шпанецот по успехот на УС Опен и Вимблдон со што стана најмладиот тенисер кој освоил титула на сите три подлоги на грен-слемовите

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд

Со триумфот во финалето на Ролан Гарос, Карлос Алкараз стана најмладиот тенисер кој победил на сите три подлоги на Грен слемовите, но има уште рекорди што може да ги собори но и такви што повеќе не може. Со победата над Александар Зверев (6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:3) во Париз, тој ја освои третата Грен слем титула по успехот на УС Опен и Вимблдон. Тоа

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер, но остана зад Надал

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер, но остана зад Надал

Со триумфот во финалето на Ролан Гарос, Карлос Алкараз стана најмладиот тенисер кој победил на сите три подлоги на Грен слемовите, но има повеќе рекорди што може да ги собори и оние што не може. Со победата над Александар Зверев (6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:3) во Париз, тој ја освои третата Грен слем титула по успехот на УС Опен и Вимблдон. Тоа го направи

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер, но остана зад Надал

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер, но остана зад Надал

Со триумфот во финалето на Ролан Гарос, Карлос Алкараз стана најмладиот тенисер кој победил на сите три подлоги на Грен слемовите, но има повеќе рекорди што може да ги собори и оние што не може. Со победата над Александар Зверев (6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:3) во Париз, тој ја освои третата Грен слем титула по успехот на УС Опен и Вимблдон. Тоа го направи

Алкарас за рекордите на Ѓоковиќ и Надал: Невозможно е да се достигнат, мораш да бидеш вонземјанин…

Алкарас за рекордите на Ѓоковиќ и Надал: Невозможно е да се достигнат, мораш да бидеш вонземјанин…

Младиот Карлос Алкарас трумфираше на Ролан Гарос и со тоа дојде до третиот грен слем пехар во кариерата прв во Париз на земјена подлога. Алкарас во полуфиналето и финалето ги совлада Јаник Синер и Александер Зверев, двајца тенисери кои заедно со него дефинитивно се во најдобра форма во овој момент. Со успехот на Френц Опен, Карлос стана најмладиот

Алкараз влезе во тениската историја по триумфот на Ролан Гарос

Алкараз влезе во тениската историја по триумфот на Ролан Гарос

Шпанецот Карлос Алкараз ја освои титулата на Отвореното првенство на Франција за мажи за прв пат во својата кариера. Тој во финалето во Париз го победи Германецот Александар Зверев со 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2 по 4 часа и 20 минути игра. На тој начин, 21-годишниот Шпанец задржа совршен биланс во финалињата на Гренд слем - три победи во три меча - и стана

Aлкараз сруши уште еден рекорд

Aлкараз сруши уште еден рекорд

Шпанецот Карлос Алкараз ја освои титулата на Отвореното првенство на Франција за мажи за прв пат во својата кариера. Тој во финалето во Париз го победи Германецот Александар Зверев со 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2 по 4 часа и 20 минути игра. На тој начин, 21-годишниот Шпанец задржа совршен биланс во финалињата на Гренд слем – три победи во три меча – и стана

Швјонтек израмни рекорд на Селеш и на Енан

Швјонтек израмни рекорд на Селеш и на Енан

Фото: ЕПА Ига Швјонтек, која ги следи Моника Селеш и Жастин Енан во книгата на рекорди како единствени тенисерки што освоиле три пехари по ред во женска поединечна конкуренција на Ролан Гарос од почетокот на опен ерата во 1968 година, е најмладата тенисерка во опен ерата што освоила четири трофеи на гранслем-турнирот во Париз ТЕНИС – СО ТРЕТАТА ТИТУЛА