притисни ентер »

Летонија е вториот финалист, Белгија ќе игра за трето место против Србија
Летонија е вториот финалист, Белгија ќе игра за трето место против Србија

Летонија е вториот финалист, Белгија ќе игра за трето место против Србија

Баскет репрезентацијата на Летонија имаше успешен настап на дуелот со Белгија (21-8) и се пласира во финалето на турнирот во Токио. Летонците ја оправдаа улогата пред почетокот на натпреварите и ќе имаат можност да се борат за највисок пласман. На денешниот меч беа убедливи и не му дадоа никаква шанса на противникот. За златниот медал ќе се бори и