притисни ентер »

„ОпенАИ“ го ангажираше поранешниот извршен директор на „Твич“, Емет Шир, да ја води компанијата
„ОпенАИ“ го ангажираше поранешниот извршен директор на „Твич“, Емет Шир, да ја води компанијата

„ОпенАИ“ го ангажираше поранешниот извршен директор на „Твич“, Емет Шир, да ја води компанијата

„ОпенАИ“ го именуваше поранешниот шеф на „Твич“, (Twitch) Емет Шир за нов извршен директор, потврди Си-Ен-Би-Си. Овој потег доаѓа два дена откако „ОпенАИ“ го отпушти Сем Алтман во објава која ја шокираше Силиконската долина. Вработувањето на Шир е најновиот пресврт во хаотичниот викенд во еден од најистакнатите стартапи на планетата. Одборот на директори

Кој е Емет Шир, новиот привремен директор на OpenAI

Кој е Емет Шир, новиот привремен директор на OpenAI

Овој викенд главна вест во светските медиуми, пред сѐ оние кои пренесуваат новости од техниката и технологијата е смената на Сем Алтман на врвот на OpenAI . Како негова привремена замена, бордот на OpenAI ја назначи Мира Мурати, која до тој момент служеше како главен технички директор. Шпекулациите беа дека постојат шанси да се врати Сем Алтман, но

Вработените во OpenAI се закануваат со откази откако Сем Алтман се приклучи на Мајкрософт

Вработените во OpenAI се закануваат со откази откако Сем Алтман се приклучи на Мајкрософт

Вести Македонија Економија Хроника Балкан Свет Скопје Култура Спорт Магазин Menu Вести Македонија Економија Хроника Балкан Свет Скопје Култура Спорт Магазин Search Search Search Search Close this search box. Вести Македонија Економија Хроника Балкан Свет Скопје Култура Спорт Магазин Menu Вести Македонија Економија Хроника Балкан Свет Скопје Култура

Што се случува во „ОпенАИ“: Одборот му даде отказ на Алтман, а сега вработените бараат оставки од раководството

Што се случува во „ОпенАИ“: Одборот му даде отказ на Алтман, а сега вработените бараат оставки од раководството

Стотици вработени во матичната компанија на „ЧетГПТ“ (ChatGPT), „ОпенАИ“ потпишаа писмо во кое се закануваат дека ќе ја напуштат технолошката компанија доколку „сите сегашни членови на одборот не поднесат оставка“, објавија американските медиуми. Содржината, наведена од „ВИРЕД“ (WIRED) и „Волстрит џурна“ (Wall Street Journal) беше предизвикана од неочекуваната

Ко-основачот на OpenAI, Сем Алтман, се префрли во Мајкрософт

Ко-основачот на OpenAI, Сем Алтман, се префрли во Мајкрософт

Сем Алтман и Грег Брокман, ко-основачи на OpenAI, „ќе им се придружат на колегите во Мајкрософт и ќе водат нов истражувачки тим за вештачка интелигенција“, напиша сопственикот на американскиот технолошки гигант Сатја Надела на платформата X (поранешен Твитер). OpenAI е старт-ап кој го разви ChatGPT, алатка за вештачка интелигенција (AI). „Мисијата

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Одборот на директори на OpenAI го ангажира коосновачот на „Твич“, Емет Шир, како привремен извршен директор, известува „ Аксиос“ цитирајќи извор запознаен со ова прашање. Оваа информација значи дека сменетиот поранешен извршен директор Сем Алтман, кој разговараше со раководството викендов, нема да се врати. Ненадејното отпуштање на Алтман ја изненади

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

Одборот на директори на OpenAI го ангажираше ко-основачот на Твич, Емет Шир, како привремен извршен директор, известува Аксиос , цитирајќи извор запознаен со ова прашање. Оваа информација значи дека сменетиот поранешен извршен директор Сем Алтман, кој разговараше со раководството викендов, нема да се врати. Ненадејното отпуштање на Алтман ја запрепасти

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

Одборот на директори на OpenAI го ангажираше ко-основачот на Твич, Емет Шир, како привремен извршен директор, известува Аксиос, цитирајќи извор запознаен со ова прашање. Оваа информација значи дека сменетиот поранешен… Текстот Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI е превземен од USB.mk . The post Сем Алтман сепак не се враќа на

Микрософт го вработи Алтман

Микрософт го вработи Алтман

Два дена откако беше објавено дека Сем Алтман го бркаат од ОпенАИ, заедно со ко-основачот Грег Брокман, ЦЕО-то на Микрософт објави дека ги вработува и двајцата. Двајцата заедно со себе ќе повлечат уште неколку вработени од ОпенАИ, кои треба да бидат дел од новиот тим на Микрософт за напредно истражување на ВИ. Микрософт ја има една од посериозните

Microsoft го ангажираше поранешниот директор на OpenAI, Сем Алтман

Microsoft го ангажираше поранешниот директор на OpenAI, Сем Алтман

Само неколку дена откако беше отпуштен од компанијата OpenAI, Сем Алтман се пресели во Microsofr за да предводи напредниот истражувачки тим за вештачка интелигенција. Назначувањето беше потврдено од извршниот директор на Microsoft, Сатја Надела во денешната објава на социјалната мреќа X. На крајот на драматичниот викенд, одборот на директори на OpenAI