притисни ентер »

Зеленчукот и овошјето го хидрираат организмот во текот на жешките денови, но внимавајте на фруктозата
Зеленчукот и овошјето го хидрираат организмот во текот на жешките денови, но внимавајте на фруктозата

Зеленчукот и овошјето го хидрираат организмот во текот на жешките денови, но внимавајте на фруктозата

Во текот на летото, особено во пожешките денови мора да внимаваме што ќе јадеме и со тоа треба да бираме намирници кои го хранат организмот, но и го хидрираат. Во летниот период треба да се држиме до намирници кои разладуваат, а тие се: Од овошје: јагоди, јаболки, крушки, диња, лубеница, праски, кајсии и сливи. Од зеленчук: брокули, карфиол, краставици,

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Јадењето овошје во секој случај е поздраво од јадењето кондиторски производи со преработени шеќери. Но, дали јадењето премногу овошје може да биде штетно и нездраво? Дефинитивно може, одговара доктор Карстен Лекутат од Германија. Овошјето содржи фруктоза, затоа е толку вкусно и слатко. „На крајот на краиштата, фруктозата сепак е шеќер и со себе ги