притисни ентер »

Драган Ванов победник на првата ендуро трка од државниот шампионат
Драган Ванов победник на првата ендуро трка од државниот шампионат

Драган Ванов победник на првата ендуро трка од државниот шампионат

На првата ендуро трка од годинашниот шампион на Македонија, што викендов се возеше кај езерото Младост во Велес во Е-1 класата победи Драган Ванов од МК Мото Велес. Второто место му припадна на Мартин Караколев од Ендуро Тим Водно од Скопје, додека трет заврши Драган Зафировски од Мото Велес. Во Е-2 класата првопласиран заврши Али Керим од МК Хиенад

Над велешко езеро Ендуро трка „Мото Велес 2024“

Над велешко езеро Ендуро трка „Мото Велес 2024“

Првата ендуро трка „ Мото Велес 2024“ која е од државниот шампионат во Ендуро за 2024 година, традиционално по 14 пат  стартува денеска во 11 часот  на ендуро  патеката над велешко езеро „Младост“. На еднодневната трка ќе се вози во неколку класи : Е1, Е2, Е3 и Е јуниор, а  учество ќе земат од 30 до 50 возачи од земјава и странство: од Србија, Косово,