притисни ентер »

Франција на “мускули“ до триумф над Германците!
Франција на “мускули“ до триумф над Германците!

Франција на “мускули“ до триумф над Германците!

Во дербито на денот на ракометните терени, во дуелот меѓу вечните ривали, селекцијата на Франција со 30-29 (16-13, 15-16) успеа да слави голема и важна победа над жилавата селекција на Германија која не се предаваше до крајот на средбата. Сепак Карабатиќ и другарите имаа поголеми нерви во финишот и успеаја да победат, со што Франција и натаму е максимална

Франција го доби „мега-дуелот“ против Германија

Франција го доби „мега-дуелот“ против Германија

Франција ја совлада Германија со 30-29 во дербито на денот на машкиот ракометен турнир на Летните олимписки игри во Токио. Французите одиграа одлично во првото полувреме и на пауза заминаа со предност од 16-13. Во вториот дел следеше пад кој Германија го искористи и успеа на шест минути до крајот целосно да се врати во мечот (27-27). Сепак, по тајмаутот

Дербито за Франција на ракометниот турнир: Жилавите Германци попуштија на крајот!

Дербито за Франција на ракометниот турнир: Жилавите Германци попуштија на крајот!

Франција ја победи Германија со 30-29 во дербито на колото на олимпискиот ракометен турнир, во мечот кој го судеа најдобрите македонски арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов „Триколорите“ стигнаа до третата победа на овој олимписки турнир и како почна мечот се чинеше дека буквално ќе ја прегазат Германија, зашто имаа и убедливи плус шест (16-10) на

Германија грешеше во клучни моменти, трето славје во низа за Франција

Германија грешеше во клучни моменти, трето славје во низа за Франција

Германија попушти во завршницата и не успеа да го комплетира пресвртот во дуелот со Франција (30-29). Дербито од третото коло на А групата на машкиот ракометен турнир им припадна на „експертите“, кои се решени да ја вратат олимписката круна, која е во сопственост на Данците. Французите по десет минути веќе имаа солидна предност од 7-2. Во еден момент

Французите се посрамотија, примија најмногу голови на олимпискиот турнир

Французите се посрамотија, примија најмногу голови на олимпискиот турнир

На сите три меча во групата, Триколорите примаа барем по три гола. Јапонците предводени од Таке Кубо, кој имаше гол и асистенција, ја поразија Франција со 3-0, и станаа единствен тим на фудбалскиот турнир на ЛОИ 2020 кој ги доби сите три средби од групната фаза. Французите во Токио потфрлија, особено во делот на одбраната. Светските прваци на трите

Франција на “мускули“ до триумф над Германците!

Франција на “мускули“ до триумф над Германците!

0 Во дербито на денот на ракометните терени, во дуелот меѓу вечните ривали, селекцијата на Франција со 30-29 (16-13, 15-16) успеа да слави голема и важна победа над жилавата селекција на Германија која не се предаваше до крајот на средбата. Сепак Карабатиќ и другарите имаа поголеми нерви во финишот и успеаја да победат, со што Франција и натаму е максимална