притисни ентер »

Ферстапен најбрз во трката во Монтреал, Ферари најголемо разочарување
Ферстапен најбрз во трката во Монтреал, Ферари најголемо разочарување

Ферстапен најбрз во трката во Монтреал, Ферари најголемо разочарување

Актуелниот Ф1 шампион, Макс Ферстапен победи на трката која вечерва се одржа во Монтреал за Големата награда на Канада. Покрај временските промени на стазата „Жак Вилнев“, инцидентите, беше активирано повеќепати и безбедносното возило. Ферстапен ја започна оваа трка од второто место, а на крајот дојде на врвот на пиедесталот, при што ја забележа шестата

Ферстапен им се врати на победите со триумф на ГН на Канада, дебакл на Ферари

Ферстапен им се врати на победите со триумф на ГН на Канада, дебакл на Ферари

Макс Ферстапен ја забележа шесттата победа во сезоната откако славеше на Големата награда на Канада притоа забележувајќи ја и јубилејната 60. победа во кариерата. Возачот на Ред Бул ја започна трката од втората позиција, но умешно ги искористи сигурносните возила за превземање на лидерската позиција која не ја испушти во поголем дел од трката. На пиедесталот

Ферстапен најбрз во Канада, ново разочарување за Ферари

Ферстапен најбрз во Канада, ново разочарување за Ферари

Актуелниот светски шампион Макс Ферстапен славеше на трката за Големата награда на Канада, а зад него завршија Ландо Норис од Мекларен и Џорџ Расел од Мерцедес. За време на трката се случија голем број пресврти, односно неколку возачи се менуваа на лидерската позиција, меѓутоа на крајот Ферстапен ја искористи ситуацијата и го освои првото место. Големо