притисни ентер »

Ивановски постави национален рекорд во Рим, но пред ОИ порача: Гладен сум!
Ивановски постави национален рекорд во Рим, но пред ОИ порача: Гладен сум!

Ивановски постави национален рекорд во Рим, но пред ОИ порача: Гладен сум!

Македонскиот атлетичар Д арио Ивановски се подготвува за настапот на Олимписките игри каде што ќе ја претставува Македонија на маратонската трка. Во викендот кој е зад нас Ивановски имаше успешен настап на полумаратоснката трка на Европското првенство и заврши на 29. позиција , но и постави национален рекорд. Преку социјалните мрежи, Ивановски сега

Дарио Ивановски: „Во Рим дадов се од себе за Македонија, сега следува Олимпијадата”

Дарио Ивановски: „Во Рим дадов се од себе за Македонија, сега следува Олимпијадата”

Најдобриот македонски атлетичар, маратонецот Дарио Ивановски, имаше успешен настап на Европското првенство во Рим. Нашиот атлетичар полумаратонот го заврши со државен рекорд и пласман на 29-тата позиција од 66 натпреварувачи. За Ивановски сега следуваат главните подготовки за настапот на Олимписките игри во Париз. „Почитувани пријатели и подржувачи

Дарио Ивановски по последната трка пред ОИ: Европското беше добар тест за Париз

Дарио Ивановски по последната трка пред ОИ: Европското беше добар тест за Париз

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски се подготвува и ја темпира формата за настап на Олимписките игри каде што ќе биде дел од маратонската трка. Изминатиот викенд Ивановски имаше настап на полумаратонска трка во склоп на Европското атлетско првенство и финишира на 29. позиција. Покрај тоа, тој постави нов национален рекорд подобрувајќи го своето

Дарио Ивановски во Рим со нов државен рекорд

Дарио Ивановски во Рим со нов државен рекорд

Најдобриот македонски атлетичар постави нов државен рекорд на полумаратонот на Европското првенство во Рим, кој го истрча со време од 1 час, 4 минути и 1 секунда. Ивановски заврши 28-ми од вкупно 57 атлетичари и го подобри претходното најдобро време од 44 секунди кое го оствари пред девет месеци во Битола. Златниот медал го освои Италијанецот Јеманеберхан

Ивановски низ улиците на Рим до македонски рекорд на Олимпико

Ивановски низ улиците на Рим до македонски рекорд на Олимпико

На Европското првенство во атлетика Дарио Ивановски настапи во полумаратонската трка која jа заврши со нов македонски рекорд. Тој на целта пристигна со време од 1 час 4 минути и 1 секунда што е за 44 секунди подобро постигнување од досегашното, а во италијанската престолнина тоа беше доволно за одличното 29 место во конкуренција на 57 натпреварувачи

Ивановски единствен со национален рекорд во полумаратон на ЕП во Рим!

Ивановски единствен со национален рекорд во полумаратон на ЕП во Рим!

Дарио Ивановски го собори сопствениот и државен рекорд на Македонија во полумаратон на Европското првенство во атлетика во Рим, кадешто забележа време од 1:04,01 часа, кое му го донесе 29. место меѓу 57 натпреварувачи што ја истрчаа патеката од 21,0975 километри. Резултатот е за 44 секунди подобар од претходниот македонски рекорд што 27-годишниот скопјанец

Ивановски со нов македонски рекорд до 29. место на полумаратонот на ЕП во Рим

Ивановски со нов македонски рекорд до 29. место на полумаратонот на ЕП во Рим

Македонскиот маратонец Дарио Ивановски постави нов државен рекорд на полумаратон од Европското првенство кое се одржува во Рим. Тој претпладнево полумаратонот во италијанската престолнина го истрча со време со време од 1:04.01 час. Претходното најдобро време на Ивановски на оваа делница изнесуваше 1 час 4 минути и 45 секунди. Ивановски трката ја заврши

Ивановски постави нов национален рекорд на ЕП во Рим

Ивановски постави нов национален рекорд на ЕП во Рим

Дарио Ивановски е најдобар македонски атлетичар неколку години наназад, а својата добра форма ја потврди и на полумаратонот на Европското првенство кое се одржува во Италија. Ивановски истрча одлично во италијанската престолнина и постави нов национален рекорд на полумаратонската дистанца, откако делницата во Рим ја заврши за 1 час, 4 минути и една

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Македонскиот атлетичар на долги патеки, Дарио Ивановски постави нов национален рекорд во полумаратон на Европското првенство кое се одржува во италијанската престолнина, Рим. Полумаратонот во Рим, Ивановски го заврши со време од 1:04.01 часа, што е за 44 секунди подбро од неговиот претходен рекорд. Траката, Ивановски ја заврши на 29. место во конкуренција