притисни ентер »

Google VS. Huawei: 12 најчесто поставувани прашања
Google VS. Huawei: 12 најчесто поставувани прашања

Google VS. Huawei: 12 најчесто поставувани прашања

Откако информацијата дека Huawei останува без поддршка за Android поради санкциите од Google ги вознемири милионите корисници ширум светот, кинескиот технолошки гигант најави дека веќе работи на алтернатива на апликацијата Google Play Store. Со оглед на тоа дека постои огромно интересирање ширум светот, како кај корисниците, така и кај пошироката јавност,

Google ги отстрани Huawei P30 Pro и Mate X од Android страната!

Google ги отстрани Huawei P30 Pro и Mate X од Android страната!

Само неколку дена откако го отстрани Huawei Mate 20 Pro од листата на Android Q Beta уреди, Google ја промени и официјалната Android веб-страна... Од сега, Huawei P30 Pro и уредот на преклопување, Huawei Mate X, не може да бидат најдени на официјалната Android веб-страна. Пред забраната во Америка, уредите на Huawei се наоѓаа на страната, заедно со

Како реагираше Huawei на Google

Како реагираше Huawei на Google

Официјална изјава на Huawei... Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на потрошувачите и на целата индустрија. Huawei ќе продолжи да ги обезбедува своите корисници со најновите

САД ја притискаат Јужна Кореја да го избрка Huawei

САД ја притискаат Јужна Кореја да го избрка Huawei

Владата на САД се обидува да ја убеди Јужна Кореја за потребата да се откаже од користењето на производи на „Huawei Technologies“, според публикацијата во јужнокорејскиот весник „Chosun Ilbo“, цитиран од Ројтерс. Се тврди дека еден официјален претставник на американската влада на неодамнешниот состанок со колегите од Јужна Кореја изјавил дека локалната

Huawei работи на сопствена верзија на апликацијата Google Play Store

Huawei работи на сопствена верзија на апликацијата Google Play Store

Откако информацијата дека Huawei останува без поддршка за Android поради санкциите од Google ги вознемири милионите корисници ширум светот, кинескиот технолошки гигант најави дека веќе работи на алтернатива на апликацијата Google Play Store.. Американското министерство за трговија му даде на Huawei привремена дозвола да ги задржи своите производи до

Која е алтернативата за Huawei наместо Play Store?

Која е алтернативата за Huawei наместо Play Store?

Huawei бара повеќе опции со кои ќе може и натаму да има пристап до апликации за Android, а тие да не доаѓаат од страна на Play Store. Почетната забрана на Google е одложена за 90 дена, но никој не гарантира дека истата нема да се врати. Затоа Huawei во такво сценарио ќе се потпре на сопствената база на апликации AppGallery и ќе бара од девелоперите