притисни ентер »

Вечерва ќе се испише тениската историја: Ова досега никогаш не се случило
Вечерва ќе се испише тениската историја: Ова досега никогаш не се случило

Вечерва ќе се испише тениската историја: Ова досега никогаш не се случило

Никој не очекуваше дека овие четири тенисери ќе бидат дел од полуфиналните мечеви на Индијан Велс За прв пат во историјата на Мастерс 1000 турнири, четворицата играчи кои ќе играат во полуфиналето се тенисери кои не се во Топ 25 на АТП листата. Мастерс 1000 турнирите започнаа да се одржуваат во 1990 година и во 280 турнири кои се одиграа досега, никогаш

Аутсајдерите испишаа историја на Индијан Велс

Аутсајдерите испишаа историја на Индијан Велс

Мастерсот во Индијан Велс ни донесе многу возбудувања и изненадувања затоа што тенисерите кои беа аутсајдер дојдоа во позиција да се борат за трофејот на турнирот. Прво Николоз Басилашвили се пласираше во полуфинале откако го победи Стефанос Циципас, а потоа и Тејлор Фриц го шокираше Александер Зверев. Додека во вториот полуфинале пар се Камерон Нори

Аутсајдерите испишаа историја на Индијан Велс

Аутсајдерите испишаа историја на Индијан Велс

За првпат во историјата на Мастерс 1000 турнирите од 1990 година, сите четворица полуфиналисти се под 25 место на АТП листата. Ова се случи на Индијан Велс,  Басилашвили од Грузија го елиминираше Циципас, тој се наоѓа на 36 место, додека Тејлор Фриц кој направи изненадување против Зверев е на 39 место. Овие двајца тенисери ќе играат меѓу себе. Во втората

Медведев се откажа од турнирот во Русија, отворен патот на Ѓоковиќ до првото место

Медведев се откажа од турнирот во Русија, отворен патот на Ѓоковиќ до првото место

Медведев се откажа од турнирот во Русија, отворен патот на Ѓоковиќ до првото место Ф.К. Пред 5 минути Рускиот тенисер Данил Медведев нема да настапи на турнирот во Москва/Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE Рускиот тенисер Данил Медведев одлучи да го откаже настапот на АТП турнирот во Москва во неговата земја. На негово место во главната жрепка ќе се најде Мајкл

Медведев се повлече од Москва , Ѓоковиќ останува број 1

Медведев се повлече од Москва , Ѓоковиќ останува број 1

Рускиот тенисер Данил Медведев се повлече од турнирот во Москва. По елиминацијата во Индијан Велс, Медведев одлучи да не игра во родниот град, што значително ги зголемува шансите Новак Ѓоковиќ да ја заврши годината како прв играч на АТП листата. Србинот, инаку, сигурно е број 1 до 22 ноември. Во Москва, наместо Данил, Имер ќе добие можност да игра,

Медведв се повлече од Москва , Ѓоковиќ останува број 1

Медведв се повлече од Москва , Ѓоковиќ останува број 1

Рускиот тенисер Данил Медведев се повлече од турнирот во Москва. По елиминацијата во Индијан Велс, Медведев одлучи да не игра во родниот град, што значително ги зголемува шансите Новак Ѓоковиќ да ја заврши годината како прв играч на АТП листата. Србинот, инаку, сигурно е број 1 до 22 ноември. Во Москва, наместо Данил, Имер ќе добие можност да игра,

Ѓоковиќ останува на врвот на АТП, познато до кога, има отворен пат да го сруши рекордот на Сампрас

Ѓоковиќ останува на врвот на АТП, познато до кога, има отворен пат да го сруши рекордот на Сампрас

Поразот на Данил Медведев од Григор Димитров на Индијан Велс значеше крај на надежите на Русинот дека ќе го симне од врвот Новак Ѓоковиќ. Србинот сега е сигурен на првото место на АТП најмалку до 22 ноември, со тоа Ѓоковиќ ќе биде на врвот 347 недели во низа. Ѓоковиќ ќе се обиде да остане на првата позиција до крајот на годината, со тоа ќе постави

Ноле сега има отворен пат да го сруши рекордот на Сампрас, кој остана само сон за Федерер

Ноле сега има отворен пат да го сруши рекордот на Сампрас, кој остана само сон за Федерер

Србинот не играше на Индијан Велс, но имаше причини за радост Победата на Григор Димитров против Данил Медведев беше одлична вест за Новак Ѓоковиќ. Со елиминацијата на Медведев, Русинот ја изгуби шансата в понеделник да се најде на првото место на АТП листата, каде владее Ѓоковиќ. Според последните калкулации, популарниот Ноле сега има загарантирано

Каква е ситуацијата на врвот на АТП листа? Кога Медведев би можел да го скокне Ѓоковиќ?

Каква е ситуацијата на врвот на АТП листа? Кога Медведев би можел да го скокне Ѓоковиќ?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сигурно ќе остане на првото место на АТП-листата барем до 22 ноември, откако Данил Медведев не успеа да се искачи на врвот зашто загуби во осминафиналето на Мастерсот во Индијан Велс. Србинот и математички е невозможно да ја загуби првата позиција пред 22 ноември, а тоа значи дека најдобриот тенисер во светот ќе седи

Првиот светски рекет планира да игра: Ѓоковиќ не ја завршил оваа сезона

Првиот светски рекет планира да игра: Ѓоковиќ не ја завршил оваа сезона

Најдобриот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ планира да настапи на уште некој турнир до крајот на оваа календарска година. Србинот последниот меч го играше на Ју-Ес Опен каде загуби во финалето од Данил Медведев со што беше голем удар за него затоа што пропушти шанса да биде прв играч по Род Лејвер кој триумфирал на најзначајните настани во една