притисни ентер »

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени
Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Американските разузнавачки и воени претставници се запрепастени откако Кина тајно лансираше хиперсонична нуклеарна ракета. Ракетата кружеше во орбитата пред да забрза до целта. Хиперсоничната нуклеарна ракета кога беше лансирана во август ја промаши својата цел за околу две десетици километри, пренесува „The Sun“. Инаку, тие патуваат пет пати побрзо

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Американските разузнавачки и воени претставници се запрепастени откако Кина тајно лансираше хиперсонична нуклеарна ракета. Ракетата кружеше во орбитата пред да забрза до целта. Хиперсоничната нуклеарна ракета кога беше лансирана во август ја промаши својата цел за околу две десетици километри, пренесува „The Sun“. Инаку, тие патуваат пет пати побрзо

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Американските разузнавачки и воени претставници се запрепастени откако Кина тајно лансираше хиперсонична нуклеарна ракета. Ракетата кружеше во орбитата пред да забрза до целта. Хиперсоничната нуклеарна ракета кога беше лансирана во август ја промаши својата цел за околу две десетици километри, пренесува „The Sun“. Инаку, тие патуваат пет пати побрзо

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Кина лансираше напредна ракета во вселената – САД се загрижени и изненадени

Американските разузнавачки и воени претставници се запрепастени откако Кина тајно лансираше хиперсонична нуклеарна ракета. Ракетата кружеше во орбитата пред да забрза до целта. Хиперсоничната нуклеарна ракета кога беше лансирана во август ја промаши својата цел за околу две десетици километри, пренесува „The Sun“. Инаку, тие патуваат пет пати побрзо

Кина тестираше хиперсонична ракета во орбитата

Кина тестираше хиперсонична ракета во орбитата

Кина тестираше нови вселенски способности со хиперсонична ракета во орбитата, објави Фајненшл тајмс. Британскиот Економски и финансиски весник во саботата објави, повикувајќи се на неколку извори запознаени со тестот, посочи дека Пекинг лансирал ракета со нуклеарен погон во август, која ја обиколила Земјата во ниска орбита пред да се спушти кон својата

Кина тестираше хиперсонична ракета во вселената

Кина тестираше хиперсонична ракета во вселената

Кина тестираше нови вселенски способности со хиперсонична ракета во орбитата, објави Фајненшл тајмс. Британскиот економски и финансиски дневник објави во саботата, повикувајќи се на неколку извори запознаени со тестот, дека Пекинг лансираше ракета со нуклеарен погон што ја обиколи Земјата во ниска орбита пред да се спушти кон својата цел. Ракетата

Екипаж започна шестмесечна мисија на кинеската вселенска станица

Екипаж започна шестмесечна мисија на кинеската вселенска станица

Кинеските астронаути ја започнаа својата шестмесечна мисија на првата постојана кинеска вселенска станица, Тиангонг. Астронаутите, двајца мажи и една жена, се преселија во основниот модул на станицата Тианхеј, пишува АП. Ова е втор екипаж на астронаути што се пресели во Тиангонг, кој беше лансиран во април минатата година, а првиот екипаж помина три

Кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица

Кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица

Кинеските астронаути пристигнаа во вселенската станица каде треба да престојуваат рекордни шест месеци, објави државниот CCTV. Вселенското летало Шенжоу-13 со тројца членови на екипажот полета вчера од пустината Гоби, а неколку часа подоцна астронаутите слетаа на вселенската станица. Кинеската вселенска агенција објави дека лансирањето е успешно и

Најдолгата мисија досега: Кина ќе формира своја вселенска станица

Најдолгата мисија досега: Кина ќе формира своја вселенска станица

Најдолгата мисија досега: Кина ќе формира своја вселенска станица Б.Б. Пред 54 секунди Кинеските астронаути/ Фото EPA-EFE/LIU HUAIYU CHINA OUT Кина лансираше вселенско летало со тројца астронаути, меѓу кои и една жена. Тие ќе бидат во вселената 6 месеци, што е најдолгиот временски период што еден кинески тим на астронаути го поминува во вселената.