притисни ентер »

Вардар се подготвува за Ф4, Пелистер искористи и победи во Скопје
Вардар се подготвува за Ф4, Пелистер искористи и победи во Скопје

Вардар се подготвува за Ф4, Пелистер искористи и победи во Скопје

Екипата на Пелистер остана во игра за четвртото место на табелата во Суперлигата откако го победи шампионот Вардар во Скопје со 30:26. На прв поглед овој резултат делува сензационално бидејќи огромна е разликата во квалитет меѓу двете екипи, но само до информацијата дека Вардар настапи со кадетскиот тим бидејќи големите ѕвезди во тимот се подготвуваат

Шампионот Вардар поразен од битолски Пелистер

Шампионот Вардар поразен од битолски Пелистер

Во денешното 9. коло од плејофот во македонската машка ракометна Суперлига, во СЦ „Јане Сандански“ загуби Вардар од Пелистер со 26:30. Уште од претходно се знаеше дека Вардар ја одбрани шампионската титула , па последните мечеви се само рутина и секако шанса за помладите да добијат поголема минутажа. Тренерот Парондо ги чува најдобрите пред она вистинското

Вардар загуби од Пелистер среде Скопје, битолчани сега во борба за Европа

Вардар загуби од Пелистер среде Скопје, битолчани сега во борба за Европа

Ракометарите на Вардар, откако си ја прославија шампионската титула, го доживеаја првиот пораз во Суперлигата. Во 9. коло од Суперлигата „вардарци“ загубија на домашен терен од Пелистер со 26-30 (14-16). Битолчани се борат за освојување на четвртата позиција на табелата која води во европските купови следната сезона, па на едно коло пред крајот успеја

Пелистер му го нанесе првиот пораз на Вардар во плеј-офот

Пелистер му го нанесе првиот пораз на Вардар во плеј-офот

Битолски Пелистер му се реваншира на Вардар (26-30) за поразот на домашен терен и победи на денешната средба во Скопје во рамки од деветтото оло од овогодишниот плеј-оф. Конечниот резултат беше очекуван со оглед на тоа што македонскиот првак настапи со најмладите ракометари и ги сочува силите пред да замине за Келн, каде ќе игра на завршниот турнир

Пелистер го порази Вардар сред Скопје

Пелистер го порази Вардар сред Скопје

Вардар го запиша првиот пораз во плејофот на Суперлигата, откако подобар од нив беше Пелистер со 30-26, а тоа беше очекувано зашто ги штедеше силите за Ф4 во Келн во Лгата на шампиони. На стартот на мечот се водеше голема битка меѓу двата тима, па резултатот беше израмнет. Но, потоа Пелистер успеа да поведе со 9-6, па ја задржа предноста до полувреме

Сензација на домашен терен: Вардар загуби од Пелистер во европските купови

Сензација на домашен терен: Вардар загуби од Пелистер во европските купови

Сенцација во „Јане Сандански“. Вардар го запиша првиот пораз во плејофот на Суперлигата, откако подобар од нив беше Пелистер со 30-26. Вардаци со мислите беа во Келн во Фајнл Форот од Лигата на шампионите кој се игра следниот викенд. Пелистер ќе се бори за четвртата позиција на табелата, која може да им обезбеди пласман во европските купови.

Кадетите на Вардар немаа сили за изненадување против првиот тим на Пелистер

Кадетите на Вардар немаа сили за изненадување против првиот тим на Пелистер

Екипата на Вардар денеска во 9. коло од Супер машката лига одигра интересен натпревар против Пелистер, но после подолго остана без бодови на домашен терен. Битолчани славеа со 30:26 во меч во кој во најголемиот дел беа во предност. Вардарци настапија со кадетска екипа со оглед на тоа што за една недела ги очекува Ф4 турнирот во Келн од Лигата на шампионите

Битолчани се израдуваа во Скопје: Шампионот Вардар загуби во „Јане Сандански“

Битолчани се израдуваа во Скопје: Шампионот Вардар загуби во „Јане Сандански“

Екипата на Пелистер си азмина со три бода од гостувањето во Скопје кај Вардар откако денеска победи со 30:26 против кадетскиот состав на „црвено-црните“. Парондо на располагање ги имаше играчите кои настапуваат за кадетската екипа, а во тимот беа и Марко Кизиќ и Марко Мишевски, додека Калифа Гедбан го преседе целиот меч на клупата. Пелистер ја имаше

Се чуваат сили за Келн: Кадетите на Вардар изгубија од Пелистер

Се чуваат сили за Келн: Кадетите на Вардар изгубија од Пелистер

Откако ја осигураа титулата во домашниот шампионат, Вардарци целосно се насочија кон Келн. Токму затоа на денешниот дуел против Пелистер последен  пред домашната публика на терен излегоа кадетите. Гостите максимално го искористија тоа и славеа со 30-26 во рамките на Супер-лигата (на полувреме битолчани имаа предност од 16-14). Најефикасен кај Вардар

Се чуваат сили за Келн: Кадетите на Вардар изгубија од Пелистер

Се чуваат сили за Келн: Кадетите на Вардар изгубија од Пелистер

Откако ја осигураа титулата во домашниот шампионат, Вардарци целосно се насочија кон Келн. Токму затоа на денешниот дуел против Пелистер последен  пред домашната публика на терен излегоа кадетите. Гостите максимално го искористија тоа и славеа со 30-26 во рамките на Супер-лигата (на полувреме битолчани имаа предност од 16-14). Најефикасни на натпреварот