притисни ентер »

Пораз за Туркоглу, Демирел останува претседател на ФИБА Европа
Пораз за Туркоглу, Демирел останува претседател на ФИБА Европа

Пораз за Туркоглу, Демирел останува претседател на ФИБА Европа

И покрај противењето на Турската кошаркарска федерација и нивниот претседател Хидајет Туркоглу, Тургај Демирел беше реизбран за претседател на ФИБА Европа со мандат до 2023 година. Туркоглу и Демирел беа вклучени во војна на зборови пред собранието на ФИБА Европа, но на крајот Демирел излезе како противник во дуелот со генералниот секретар на Српскат

Пораз за Туркоглу, Демирел останува претседател на ФИБА Европа

Пораз за Туркоглу, Демирел останува претседател на ФИБА Европа

И покрај противењето на Турската кошаркарска федерација и нивниот претседател Хидајет Туркоглу, Тургај Демирел беше реизбран за претседател на ФИБА Европа со мандат до 2023 година. Туркоглу и Демирел беа вклучени во војна на зборови пред собранието на ФИБА Европа, но на крајот Демирел излезе како противник во дуелот со генералниот секретар на Српскат

Томашевиќ загуби, Демирел и натаму прв човек на ФИБА

Томашевиќ загуби, Демирел и натаму прв човек на ФИБА

Турчинот Тургај Демирел е реизбран за претседател на ФИБА Европа и на таа позиција ќе остане до 2023 година. Главниот противник на Демирел, кој од 2014 година е во претседателската фотелја, беше Дејан Томашевиќ, генерален секретар на Кошаркарската федерација на Србија. Но прославениот српски кошаркар, кој неодамна беше дел од кошаркарската елита  која

Претседателски избори во ФИБА Европа: Демирел ја доби битката со Томашевиќ

Претседателски избори во ФИБА Европа: Демирел ја доби битката со Томашевиќ

Фото: eurohoops.net Турчинот Тургај Демиреј останува на претседател на ФИБА Европа до 2023 година. На Генералното собрание на континенталната кошаркарска асоцијација во Минхен, тој доби мнозинство гласови од делегатите и покрај противењето на неговиот сонародник Хидает Туркоглу кој е претседател на кошаркарскиот сојуз на Турција. Ривали за функцијата

Турчинот Демирел остана претседател на ФИБА-Европа, Томашевиќ ги загуби изборите

Турчинот Демирел остана претседател на ФИБА-Европа, Томашевиќ ги загуби изборите

Турчинот Тургај Демирел повторно е избран за претседател на ФИБА-Европа, функција на која ќе остане сега до 2023 година. На Генералното Собрание на ФИБА, Демирел доби нов мандат на функцијата која ја извршуваше и изминативе пет години. Еден од кандидатите на денешните избори за претседател беше и генералниот секретар на Кошаркарскиот сојуз на Србија,

Претседателот ја доби довербата, без промени на чело на ФИБА

Претседателот ја доби довербата, без промени на чело на ФИБА

Тургај Демирел повторно е избран за прв човек на ФИБА Европа и на оваа функција ќе остане до 2023 година. На Генералното собрание што се одржа во Минхен тој доби уште еден мандат откако на таа функција веќе помина пет години. Негови противкандидати беа поранешниот српски репрезентативец Дејан Томашевиќ и Белгиецот Сирил Куманс. Куриозитет е тоа што

Тургај Демирел е реизбран за претседател на ФИБА Европа

Тургај Демирел е реизбран за претседател на ФИБА Европа

Турчинот Тургај Демирел повторно е избран за претседател на ФИБА-Европа и на оваа функција ќе остане до 2023 година. На денешното Генерално собраните на ФИБА во Минхен, Демирел доби нов мандат иако како противници го имаше претседателот на Српскиот кошаркарски сојуз Дејан Томашевиќ како и Белгиецот Сирил Куманс. Демирел освои 27 гласови од 50-те членови

Тургај Демирел е реизбран за претседател на ФИБА Европа

Тургај Демирел е реизбран за претседател на ФИБА Европа

Турчинот Тургај Демирел повторно е избран за претседател на ФИБА-Европа и на оваа функција ќе остане до 2023 година. На денешното Генерално собраните на ФИБА во Минхен, Демирел доби нов мандат иако како противници го имаше претседателот на Српскиот кошаркарски сојуз Дејан Томашевиќ како и Белгиецот Сирил Куманс. Демирел освои 27 гласови од 50-те членови

Антиќ и Туркоглу во братска прегратка во Минхен

Антиќ и Туркоглу во братска прегратка во Минхен

Перо Антиќ е име во кошаркарска Европа. Новиот претседател на КФСМ во Минхен имаше можност да оствари средба со првите луѓе на останатите федерации и членовите на ФИБА Европа. Меѓу нив беше и Хидајет Туркоглу, претседателот на трускиот сојуз. Пред изборното Собрание, легендарниот кошаркар јавно го поддржа Антиќ, а сега во Минхен лично му честиташе

Перо Антиќ во Минхен – време е за избори

Перо Антиќ во Минхен – време е за избори

Претседателот на КФСМ, Перо Антиќ и Владимир Георгиевски веќе неколку дена се во Минхен, каде денеска ќе се одржи Генералното Собрание на ФИБА-Европа, на кое ќе се избира нов претседател. Кандидати за оваа позиција се досегашниот лидер, Тургај Демирел, Генералниот секретар на Српскиот кошаркарски сојуз, Дејан Томашевиќ и Сирил Куманс. Веќе и претходно