притисни ентер »

Русите шокирани: Финска е првиот финалист на Светското првенство во хокеј
Русите шокирани: Финска е првиот финалист на Светското првенство во хокеј

Русите шокирани: Финска е првиот финалист на Светското првенство во хокеј

Репрезентацијата на Финска е првиот финалист на Светското првенство во хокеј кое се одржува во Словачка. Финците во првата полуфинална пресметка успеаја да ја изненадат фаворизираната руска селекција победувајќи со 1-0 (0-0,0-0,1-0). Победничкиот гол беше дело на Антила во последниот период од играта, на девет минути пред крајот на мечот. Во второто

Финска преку Русија до финалето на СП во хокеј

Финска преку Русија до финалето на СП во хокеј

Репрезентацијата на Финска е првиот финалист на Светското хокеарско првенство кое се одржува во Словачка. Братислава, 25 мај 2019 (МИА) – Репрезентацијата на Финска е првиот финалист на Светското хокеарско првенство кое се одржува во Словачка. Финците попладнево во полуфиналето направија големо изненадување, совладувајќи ја Русија со 1:0. Единствениот

Русија домаќин на Светското првенство во хокеј на мраз во 2023 година

Русија домаќин на Светското првенство во хокеј на мраз во 2023 година

Меѓународната федерација за хокеј на мраз (IIHF) денес на конгрес во Словачка потврди дека Русија ќе биде домаќин на Светското првенство за мажи во 2023 година. Во септември минатата година беше донесена одлука да би доделен шампионатот за четири години на Русија, оној во 2024 година на Чешка , а потоа домаќин да биде Шведска. Овие одлуки вчера беа

Русија ја шокираше Америка.

Русија ја шокираше Америка.

Русија ја елиминира селекцијата на САД, победувајќи ја со 4-3 во четвртфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава. Никита Гусев со еден гол и две асистенции беше најзаслужен за победата на „Зборнаја“. Канаѓаните беа пред елиминација, но се вратија од 1-2 и со голот Марк Стоун ја совладаа Канада со 3-2. Противник на Канаѓаните во

Познати полуфиналистите на СП во хокеј на мраз

Познати полуфиналистите на СП во хокеј на мраз

Репрезентациите на Русија, Финска, Канада и Чешка ќе играат во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз што се одржува во Словачка. Ова е епилогот по комплетирањето на четвртфиналните дуели во кои Чесите место меѓу четирите најдобри обезбедија со убедливата победа над Германија со 5:1. Далеку по неизвесни беа останатите три средби во кои,

Русија ги шокира Американците на СП во хокеј

Русија ги шокира Американците на СП во хокеј

Русија ја елиминира селекцијата на САД, победувајќи ја со 4-3 во четвртфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава. Никита Гусев со еден гол и две асистенции беше најзаслужен за победата на „Зборнаја“. Канаѓаните беа пред елиминација, но се вратија од 1-2 и со голот Марк Стоун ја совладаа Канада со 3-2. Противник на Канаѓаните во

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

На хокеарскиот Мундијал во Словачка синоќа беше комплетирана четвртфиналната фаза која донесе три драматични натпревари. На два од нив победникот беше решен по продолжение. Постигнати резултати: Канада – Швајцарија 3:2 (по продолжение) Русија – САД 4:3 Чешка – Германија 5:1 Финска – Шведска 5:4 (по продолжение). Во полуфиналето ќе играат: Русија –

СП во хокеј: Во полуфинале Русија со Финска, а Канада против Чешка

СП во хокеј: Во полуфинале Русија со Финска, а Канада против Чешка

На хокеарскиот Мундијал во Словачка синоќа беше комплетирана четвртфиналната фаза која донесе три драматични натпревари. На два од нив победникот беше решен по продолжение. Постигнати резултати: Канада – Швајцарија 3:2 (по продолжение) Русија – САД 4:3 Чешка – Германија 5:1 Финска – Шведска 5:4 (по продолжение). Во полуфиналето ќе играат: Русија

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

На хокеарскиот Мундијал во Словачка синоќа беше комплетирана четвртфиналната фаза која донесе три драматични натпревари. На два од нив победникот беше решен по продолжение. Постигнати резултати: Канада – Швајцарија 3:2 (по продолжение) Русија – САД 4:3 Чешка – Германија 5:1 Финска – Шведска 5:4 (по продолжение). Во полуфиналето ќе играат: Русија

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

На хокеарскиот Мундијал во Словачка синоќа беше комплетирана четвртфиналната фаза која донесе три драматични натпревари. На два од нив победникот беше решен по продолжение. Постигнати резултати: Канада – Швајцарија 3:2 (по продолжение) Русија – САД 4:3 Чешка – Германија 5:1 Финска – Шведска 5:4 (по продолжение). Во полуфиналето ќе играат: Русија –