притисни ентер »

Ролан Гарос ќе биде боксерско борилиште на ЛОИ
Ролан Гарос ќе биде боксерско борилиште на ЛОИ

Ролан Гарос ќе биде боксерско борилиште на ЛОИ

Тенискиот храм Ролан Гарос целосно ја менува својата содржина за нешто повеќе од еден месец. Ролан Гарос ќе претрпи трансформација како никогаш досега и наместо борби со рекети, ќе гледаме борби со ракавици за бокс. Гарос ќе биде домаќин на тенисот во првата недела од Олимписките игри, а потоа таму ќе се одржуваат промени на декорот бидејќи ќе биде

Алкарас си постави една главна цел по освоениот трофеј во Париз

Алкарас си постави една главна цел по освоениот трофеј во Париз

Карлос Алкарас полека ги сумира впечатоците од сето она што го доживеа во неделата на „Филип Шатрие“, стадион на кој успеа да стигне до прва титула на Ролан Гарос, односно трета во својата кариера. Младиот Шпанец на само 21 година успеа да освои голем трофеј на три различни подлоги (бетон, трева и земја), па откако си го оствари сонот на Френч Опен,

Алкараз: Кога ќе се вратам овде на ЛОИ, ќе имам „флешбекови“

Алкараз: Кога ќе се вратам овде на ЛОИ, ќе имам „флешбекови“

Карлос Алкараз ја освои првата титула на Ролан Гарос, а за месец и половина ќе игра пак на истите терени во потрага по олимписко злато. Олимпискиот тениски турнир започнува на 27 јули, а меѓу главните фаворити ќе биде 21-годишниот Алкараз. „Кога ќе се вратам овде на олимпискиот турнир, ќе имам „флешбекови“ на овој Ролан Гарос. Моите први Олимписки

Алкараз емотивен по првиот трофеј на Ролан Гарос: Без моето семејство немаше да бидам тука…

Алкараз емотивен по првиот трофеј на Ролан Гарос: Без моето семејство немаше да бидам тука…

Шпанецот Карлос Алкараз го освои првиот трофеј на Ролан Гарос откако во големото финале триумфираше по маратонски меч против Александер Зверев со 3-2. Младиот тенисер не го криеше задоволството од успехот, а шансата да се обрати пред публиката ја искористи да им се заблагодари на сите инволвирани во неговиот раст и развој, поготово неговото семејство