притисни ентер »

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија
Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија почна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили, во која учествуваат и силите на Белорусија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. „За време на вежбата ќе бидат разработени прашања за заедничка обука на единиците на вооружените сили на Руската Федерација и Република Белорусија за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно

Нуклеарните вежби се неопходни поради тензиите во Европа и непријателските акции на САД, истакна Песков

Нуклеарните вежби се неопходни поради тензиите во Европа и непријателските акции на САД, истакна Песков

Дмитриј Песков/Фото: Кремљ Во Русија започна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили, во која учествуваат и силите на Белорусија – соопшти тамошното Министерство за одбрана. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, вели дека тактичките нуклеарни вежби на Русија се неопходни поради тензиите во Европа и непријателските дејства на САД и европските

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија почна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили, во која учествуваат и силите на Белорусија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. „За време на вежбата ќе бидат разработени прашања за заедничка обука на единиците на вооружените сили на Руската Федерација и Република Белорусија за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно

Путин и Лукашенко: Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Путин и Лукашенко: Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија почна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили, во која учествуваат и силите на Белорусија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. „За време на вежбата ќе бидат разработени прашања за заедничка обука на единиците на вооружените сили на Руската Федерација и Република Белорусија за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија започна втората фаза од вежбите на нуклеарните сили, учествува и војската на Белорусија

Во Русија почна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили, во која учествуваат и силите на Белорусија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. „За време на вежбата ќе бидат разработени прашања за заедничка обука на единиците на вооружените сили на Руската Федерација и Република Белорусија за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно

Започна втората фаза од вежбата на нестратешките нуклеарни сили на Русија

Започна втората фаза од вежбата на нестратешките нуклеарни сили на Русија

Започна втората фаза од вежбата на нестратешките нуклеарни сили на Русија, соопшти руското Министерство за одбрана. „Во согласност со одлуката на претседателот на Руската Федерација, започна втората фаза од вежбата на нестратешки нуклеарни сили“, се вели во соопштението, а пренесува РИА Новости. Министерството за одбрана на Русија претходно објави

Русија и Белорусија во втората фаза од заедничките нуклеарни вежби

Русија и Белорусија во втората фаза од заедничките нуклеарни вежби

Руските и белоруските трупи ја започнаа втората фаза од тактичките нуклеарни вежби во Русија, соопшти во вторник руското Министерство за одбрана. Целта на вежбата е да се обезбеди подготвеност на воениот персонал и опрема на двете земји за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет, се наведува во соопштението. „За време на вежбата ќе бидат

Белорусија учествува во вежби за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје

Белорусија учествува во вежби за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје

Фото: ЕПА Властите на Белорусија денеска објавија дека армијата на оваа источноевропска земја учествува во втората фаза од руските вежби нарачани од претседателот Владимир Путин за обука за распоредување на тактичко нуклеарно оружје, пренесе „Ројтерс“. Првата фаза од вежбите се одржала во јужниот дел на Русија минатиот месец, што според нуклеарните

Белорусија: Се приклучуваме кон руските нуклеарни воени вежби

Белорусија: Се приклучуваме кон руските нуклеарни воени вежби

Првата фаза од вежбите се одржа во јужна Русија минатиот месец, во она што нуклеарните аналитичари го опишаа како предупредувачки знак на Путин за да го одврати Западот поактивно да влезе во војната во Украина. Белорускиот министер за одбрана, генерал Виктор Хренин рече дека вежбите се проактивна мерка за „да ја зголемиме нашата подготвеност да користиме

Белорусија: Се приклучуваме кон руските нуклеарни воени вежби

Белорусија: Се приклучуваме кон руските нуклеарни воени вежби

Првата фаза од вежбите се одржа во јужна Русија минатиот месец, во она што нуклеарните аналитичари го опишаа како предупредувачки знак на Путин за да го одврати Западот поактивно да влезе во војната во Украина. Белорускиот министер за одбрана, генерал Виктор Хренин рече дека вежбите се проактивна мерка за „да ја зголемиме нашата подготвеност да користиме