притисни ентер »

Трамп навести посредување во турско-курдскиот конфликт
Трамп навести посредување во турско-курдскиот конфликт

Трамп навести посредување во турско-курдскиот конфликт

Претседателот на САД Доналд Трамп навести можност за американско посредување во судирот на Турција со Курдите, по почетокот на турската воена операција на североистокот на Сирија. Претседателот на САД Доналд Трамп навести можност за американско посредување во судирот на Турција со Курдите, по почетокот на турската воена операција на североистокот на

Мeкдад ги нападна курдските сили дека ја издале својата земја

Мeкдад ги нападна курдските сили дека ја издале својата земја

Сирискиот заменик министер за надворешни работи Фaјсал Мeкдад ги нападна денеска курдските сили, истакнувајќи дека ја издале својата земја и ги обвини дека нивниот сепаратистички план и послужил на Турција како оправдување да се повреди суверенитетот на Сирија. На прашањето дали Дамаск треба да го продолжи дијалогот со силите предводени од Курдите,

НАЈГОЛЕМИОТ НАРОД БЕЗ ДРЖАВА: Беа први кои се спротиставија на Исламска држава, а сега се на патот на турската воена машинерија

НАЈГОЛЕМИОТ НАРОД БЕЗ ДРЖАВА: Беа први кои се спротиставија на Исламска држава, а сега се на патот на турската воена машинерија

Курдите, чија бројка се проценува на речиси 30 милиони луѓе, имаат заедничка раса, култура и јазик, но никогаш немале своја сопствена држава. „Нема пријатели освен планините“ – изгледа дека вестите за кои пишуваат светските медиуми овие денови ја потврдуваат ова стара курдска изрека. САД одлучија да ги повлечат своите воени трупи од сверот на Сирија

Ердоган лут на Европа: Ќе ви пратам 3,6 милиони мигранти од Сирија

Ердоган лут на Европа: Ќе ви пратам 3,6 милиони мигранти од Сирија

„Ќе ја отвориме вратата и ќе ви испратиме 3,6 милиони бегалци“, рече Ердоган во говорот пред членовите на неговата Партијата за правда и развој (АК партија). Турскиот водач се налути од изјавата на Европската унија во која се повикува земјата „да стави крај на еднострана воена акција“, велејќи дека планот на Анкара за „безбедна зона“ нема „да ги исполни

Ќе  ви пратам 3 милиони мигранти во Европа, се закани Ердоган

Ќе ви пратам 3 милиони мигранти во Европа, се закани Ердоган

Турскиот претседател Реџеп таип Ердоган денеска изјави дека во Европа ќе прати 3,6 милиони мигранти , кои се сместени во Турција, доколку европските земји и натаму ја нарекуваат турската интервенција во Сирија дека е окупација. „Ќе ја отвориме вратата и ќе ви испратиме 3,6 милиони бегалци“, рече Ердоган во говорот пред членовите на неговата Партијата

Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган гарантира дека терористичката група Исламска држава нема да биде присутна во Северна Сирија, по воената операција во регионот насочена против курдските формации. Обраќајќи се пред пратениците од сопствената Партија за правда и развој, Ердоган рече дека затворениците, припадници на Исламската држава, кои биле

Ердоган: Исламската држава нема да постои во Северна Сирија

Ердоган: Исламската држава нема да постои во Северна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган гарантира дека терористичката група Исламска држава нема да биде присутна во Северна Сирија, по воената операција во регионот насочена против курдските формации. Обраќајќи се пред пратениците од сопствената Партија за правда и развој, Ердоган рече дека затворениците, припадници на Исламската држава, кои биле

"Каде беа во Нормандија?" Трамп дал изговор за неверување за тоа зошто ги оставил Курдите на милост и немилост на Турција

"Каде беа во Нормандија?" Трамп дал изговор за неверување за тоа зошто ги оставил Курдите на милост и немилост на Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп ја шокирал јавноста со својот изговор за тоа зошто дозволил Турција да ги нападне Курдите во Сирија. Имено, тој рекол дека дознал дека Курдите не се бореле на страната на САД во Втората светска војна. "Тие не ни помогнаа во Втората светска војна, не ни помогнаа во Нормандија, на пример, тие споменуваат имиња на

Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган гарантира дека терористичката група Исламска држава нема да биде присутна во Северна Сирија, по воената операција во регионот насочена против курдските формации. Обраќајќи се пред пратениците од сопствената Партија за правда и развој, Ердоган рече дека затворениците, припадници на Исламската држава, кои биле

Трамп: Курдите не ни помогнаа во Нормандија

Трамп: Курдите не ни помогнаа во Нормандија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги сака Курдите, но исто така истакна дека Курдите не им помогнале на Американците во Нормандија. На прашањето за повлекувањето на САД од Сирија каде Курдите беа оставени на милост и немилост на турската офанзива и за можноста Американците да формираат сојуз со Курдите, американскиот претседател одговори