притисни ентер »

Франција не попушта: преговори со С. Македонија „некаде во 2020“
Франција не попушта: преговори со С. Македонија „некаде во 2020“

Франција не попушта: преговори со С. Македонија „некаде во 2020“

Француските дипломати им порачале на своите колеги од другите земји-членки на ЕУ дека Париз е против почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, јавува агенцијата Ројтерс Дипломатските извори на агенцијата велат дека Франција „засега“ е против давање зелено светло за почеток на преговорите. Повеќе од половината од 28-те членки

Франција против старт на преговори поради реформата на СЈО?

Франција против старт на преговори поради реформата на СЈО?

Француски дипломатски извори информираат дека една од причините зошто Париз се противи на отворањето преговори со Северна Македонија е недостатокот на напредок во реформата на статусот на Специјалното јавно обвинителство. – Конкретно сметаме дека Северна Македонија мора да приложи дополнителни напори посебно во делот на Специјалното јавно обвинителство,

Франција против почеток на преговори со Македонија и Албанија?

Франција против почеток на преговори со Македонија и Албанија?

Франција неделава им соопштила на своите колеги од ЕУ дека засега е против почеток на преговори со Македонија и Албанија, информираат дипломатски извори за Ројтерс. Како што се наведува, повеќе од половината членки на ЕУ, како и високи претставници од Брисел вршат притисок овие две балкански земји да бидат наградени за нивните реформи, со тоа што прифатија

Франција против преговори со Северна Македонија и Албанија?

Франција против преговори со Северна Македонија и Албанија?

Франција ја информирала ЕУ дека е против отпочнувањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, според дипломатски извори на Ројтерс. „Тие се уште не се таму. Бараме од нив да направат дополнителни напори. Преговорите не можат да се отворат во октомври 2019 година, ќе треба да ја преиспитаме ситуацијата некаде во 2020 година“, изјавил француски

Франција најавува барање за одлагање на преговорите со ЕУ

Франција најавува барање за одлагање на преговорите со ЕУ

Француски дипломатски извори информираат дека една од причините зошто Париз се противи на отворањето преговори со Македонија е недостатокот на напредок во реформата на статусот на Специјалното јавно обвинителство, јавува МИА. Француски дипломатски извори информираат дека една од причините зошто Париз се противи на отворањето преговори со Македонија

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите, можно одложување на одлуката за Македонија

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите, можно одложување на одлуката за Македонија

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите, можно одложување на одлуката за Македонија Франција сака да поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ идната недела на министерскиот состанок во Луксембург, со што би можело по трет пат да се одложи одлуката за отворање преговори за Албанија и Северна Македонија, дознава

Ројтерс: Франција против почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија

Ројтерс: Франција против почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија

Франција оваа недела им рекла на своите колеги од ЕУ дека засега е против почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, информираат дипломатски извори за Ројтерс . Како што се наведува, повеќе од половината членки на ЕУ, како и високи претставници од Брисел вршат притисок овие две балкански земји да бидат наградени за нивните реформи, со тоа

Франција против старт на преговори: Договорот од Преспа нема поврзаност со проширувањето

Франција против старт на преговори: Договорот од Преспа нема поврзаност со проширувањето

Француски дипломатски извори информираат дека една од причините зошто Париз се противи на отворањето преговори со Македонија е недостатокот на напредок во реформата на статусот на Специјалното јавно обвинителство. – Конкретно сметаме дека Македонија мора да приложи дополнителни напори посебно во делот на Специјалното јавно обвинителство, сметаме дека

Се спрема студен туш од Франција: За Македонија ќе се разговара во март 2020

Се спрема студен туш од Франција: За Македонија ќе се разговара во март 2020

Франција сака да поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ идната недела на министерскиот состанок во Луксембург, со што би можело по трет пат да се одложи одлуката за отворање преговори за Албанија и Македонија. Иако не станува за официјална позиција за сега, Париз одамна смета дека преговарачкиот процес за членство

Франција е против одлука за почеток на преговори со Македонија

Франција е против одлука за почеток на преговори со Македонија

45 Споделувања Share Tweet Париз и натаму смета дека ЕУ се соочува со премногу внатрешни проблеми за да дозволи преговори со земји од регионот кој помина период на војни, а сега е преполн со криминал и корупција. Француски дипломатски извор открива дека и Македонија и Албанија ќе мораат да направат многу поголеми напори за да добијат почеток на преговорите