притисни ентер »

Дубаи-чоколадото ги освои социјалните мрежи: Еве како можете да го направите дома
Дубаи-чоколадото ги освои социјалните мрежи: Еве како можете да го направите дома

Дубаи-чоколадото ги освои социјалните мрежи: Еве како можете да го направите дома

Рецепт кој во последно време е невозможно да се пропушти на социјалните мрежи е оној на Дубаи-чоколадо, десерт направен со тестенини од кадаиф. Покрај тестенините од кадаиф, главна состојка на овој десерт е кремот од ф'стаци, а критиките на социјалните мрежи тврдат дека тој ја заслужува популарноста што моментално ја има. Еве како можете да го подготвите:

Торта без печење готова за 10 минути! Кремаст десерт на кој му нема рамен (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Торта без печење готова за 10 минути! Кремаст десерт на кој му нема рамен (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Ако сакате да направите торта и немате време за печење, тогаш можете да го направите овој десерт без печење. СОСТОЈКИ : 400 мл слатка павлака 100 грама пишкоти 50 гр млечно чоколадо со ориз 1 лажица чоколаден крем чоколадни трошки Подготовка :

Чоколадна торта со кокос! Фантазија за вкус која не смеете да ја пропуштите (РЕЦЕП+ВИДЕО)

Чоколадна торта со кокос! Фантазија за вкус која не смеете да ја пропуштите (РЕЦЕП+ВИДЕО)

Доколку сте љубители на кокос, тогаш ќе се воодушевите кога ќе направите чоколадна торта со оваа состојка и додаток на кисело овошје. СОСТОЈКИ : 3 јајца 1 лажичка ванилин шеќер 60 гр шеќер 50 мл масло 150 мл млеко 160 гр брашно 30 гр какао 1 лажичка прашок за пециво 70 гр рикота сирење 40 гр кондензирано млеко 100 мл слатка павлака 100 гр вишни Повеќе

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Совршена торта која е готова за 15 минути – нема печење, ниту миксер

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Совршена торта која е готова за 15 минути – нема печење, ниту миксер

Потребно: 500 мл млеко 500 мл павлака за шлаг 12 лажици густин 1 ванилин шеќер 10о гр чоколадо за готвење 100 гр бело чоколадо 4 лажици шеќер Кутија пишкоти Подготовка: Измешајте ги млекото и павлаката за шлагот, па од таа количина одземете околу 2 дл, кои ќе ги измешате со густинот и шеќерот. Остатокот од течноста ставете да зоврие, додадете го разматениот

Вкусен овошен колач: Вистинско освежување во летните денови!

Вкусен овошен колач: Вистинско освежување во летните денови!

Рецепт кој е лесен, брз и полн со вкус, совршен за секоја пригода. Со децении овој деликатес е омилен на целиот Балкан, а денес ви носиме малку помодерна верзија која ќе ве освои со уникатната комбинација на традиција и иновац ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 гр цреши 150 мл масло 200 гр обично брашно 50 гр какао 3 јајца 80 гр млеко или темно чоколадо 1 прашок