притисни ентер »

Конкретна помош за противвоздушната одбрана на Украина од Самитот на НАТО во Вашингтон
Конкретна помош за противвоздушната одбрана на Украина од Самитот на НАТО во Вашингтон

Конкретна помош за противвоздушната одбрана на Украина од Самитот на НАТО во Вашингтон

Пораки за мир, стабилност, просперитет, евроаталнтска интеграција – да се зачува слободата и територијалниот интегритет. Украина е една од главните теми на Самитот на НАТО што се одржува во Вашингтон. Гененералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенбергпорача дека критичната одлука за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга,

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Критичната одлуката за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга во модерната историја ја промени Европа, бидејќи ја обедини на начин кој претходно беше незамислив, го отвори патот за интеграција во ЕУ и донесе мир и просперитет низ целиот континент, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во обраќањето на

Не гледајте трошоци, сега е време за слобода и демократија, а местото е Украина – пораки од НАТО самитот во Вашингтон

Не гледајте трошоци, сега е време за слобода и демократија, а местото е Украина – пораки од НАТО самитот во Вашингтон

Украина останува клучна тема на самитот на НАТО, како и во претходните три години. Меѓу главните теми во Вашингтон ќе бидат и зајакнување на одбраната и глобалните партнерства. Американскиот претседател Џо Бајден во својот 13-минутен говор на отворањето уверуваше дека Украина ќе победи во војната со Русија. Тој најави десетици системи за противвоздушна

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Критичната одлуката за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга во модерната историја ја промени Европа, бидејќи ја обедини на начин кој претходно беше незамислив, го отвори патот за интеграција во ЕУ и донесе мир и просперитет низ целиот континент, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во обраќањето на

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

Критичната одлуката за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга во модерната историја ја промени Европа, бидејќи ја обедини на начин кој претходно беше незамислив, го отвори патот за интеграција во ЕУ и донесе мир и просперитет низ целиот континент, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во обраќањето на

Шефот на НАТО: Светот зависи од исходот на војната во Украина

Шефот на НАТО: Светот зависи од исходот на војната во Украина

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг синоќа ги повика лидерите на трансатлантската безбедносна алијанса да ја задржат поддршката за Украина во нејзината војна против руската инвазија, велејќи дека исходот од конфликтот ќе ја обликува глобалната безбедност со децении. На почетокот на самитот во Вашингтон по повод 75-годишнината од формирањето на НАТО, Столтенберг

Лидерите на НАТО ќе разговараат за поддршката за Украина

Лидерите на НАТО ќе разговараат за поддршката за Украина

Челниците на НАТО се состануваат во средата во Вашингтон за да разговараат за поддршката на Алијансата за Украина во нејзината војна против Русија. Разговорите следат по церемонијата во вторникот по повод 75-годишнината од основањето на воениот сојуз по Втората светска војна и почетокот на Студената војна. Се очекува челниците да разговараат за планот

Столтенберг: Украина покажа извонредна храброст

Столтенберг: Украина покажа извонредна храброст

Критичната одлуката за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга во модерната историја ја промени Европа, бидејќи ја обедини на начин кој претходно беше незамислив, го отвори патот за интеграција во ЕУ и донесе мир и просперитет низ целиот континент, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во обраќањето на

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат алијансата кај Американците

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат алијансата кај Американците

Гардијан - Лондон Европските лидери на Самитот на НАТО во Вашингтон се фокусираат на објаснување на обичните американски даночни обврзници дека воената алијанса вреди за парите, бидејќи прашањето за поделбата на товарот стана политичка топка за двете партии во САД - и се заканува да стане сериозна пречка за алијансата доколку дојде на власт втора администрација

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат алијансата кај Американците

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат алијансата кај Американците

Гардијан - Лондон Европските лидери на Самитот на НАТО во Вашингтон се фокусираат на објаснување на обичните американски даночни обврзници дека воената алијанса вреди за парите, бидејќи прашањето за поделбата на товарот стана политичка топка за двете партии во САД - и се заканува да стане сериозна пречка за алијансата доколку дојде на власт втора администрација