притисни ентер »

Шкода направи електричен клон на Фолксваген
Шкода направи електричен клон на Фолксваген

Шкода направи електричен клон на Фолксваген

Електричната Шкода Citigo-e iV, што беше претставена пред два дена има електромотор со сила од 83 Кс и 210 Нм, додека батериите се со капацитет од 36,8 kWh. Со овие батерии Ситиго може да вози 265 километри со едно полнење. Батериите се сместени во подниците и се полнат до 80% за еден час. Но доколку се полни дома, тогаш се потребни 12 часа и 37 минути

Skoda го направи својот прв електричен автомобил

Skoda го направи својот прв електричен автомобил

Чешкиот производител го претстави првиот електромобил во историјата – Citigo ™ iV хечбек. Тој е изграден на агрегатите на моделот Volkswagen e-up! но има посилни батерии. Благодарение на нив, машината патува 265 км со едно полнење (според новиот циклус на мерење WLTP). Skoda Citigo ™ iV е напојуван од електричен мотор со 83 коњски сили, монтиран на

Првата целосно електрична Škoda: Citigo-e iV

Првата целосно електрична Škoda: Citigo-e iV

Citigo-e iV се базира на веќе добро познатиот мал градски модел на Škoda. Електричниот мотор произведува 83 КС со 210 Nm вртежен момент, а автономијата помеѓу две полнења е 265 км. Електричниот Citigo од 0-100 km/h забрзува за 12.5 секунди, а максималната брзина му е ограничена на 130 km/h. Производител тврди дека батеријата до 80% од капацитетот се

Citigo-e iV е првиот електричен автомобил на Шкода

Citigo-e iV е првиот електричен автомобил на Шкода

По појавувањето на фолксвагеновиот “e-up”, на сеатовиот “e-Mii”, уште еден член од концернот произведе мал електричен автомобил. Шкода го претстави Citigo-e iV кој по дизајнот е многу сличен на конвенционалниот модел, освен што неговото “срце” е електричен мотор со моќност од 82 коњски сили и вртежен момент од 210 њутн метри. Овие параметри можеби