притисни ентер »

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј
Започна борбата за наследникот на Тереза Меј

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј

Започна борбата за наследникот на Тереза Меј Дилемите околу Брегзитот и како Обединетото Кралство да ја напушти Европската Унија се клучните прашања околу кои ги судрија ставовите кандидатите за нов лидер на Британските конзервативци, еден ден откако Тереза Меј најави повлекување од премиерската функција. Досега 5 политичари најавија дека влегуваат

КОЈ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ: Петмина кандидат за наследник на Тереза Меј

КОЈ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ: Петмина кандидат за наследник на Тереза Меј

Кандидатите за местото на британската премиер Тереза ​​Мај сега се пет. Меѓу нив и е министерот за здравство Мет Хенкок, кој соопштил за вклучување во трката за лидер на Конзервативната партија, пренесе Ројтерс. Другите кандидати за функцијата партиски лидер на конзервативците се министерот за надворешни работи Џереми Хант, на меѓународен развој Рори

Кој ќе ја наследи Тереза Меј – Петмина кандидати со најголеми шанси

Кој ќе ја наследи Тереза Меј – Петмина кандидати со најголеми шанси

Петмина кандидати се во најтесниот избор , а нивната главна задача ќе биде да ја изнесат Британија од Европската Унија. Последен во трката за нов премиер се вклучи Мет Хенкок , актуелен министер за здравство. Пред него таква амбиција пројавија поранешниот министер за надворешни работи , Борис Џонсон, сегашниот министер од истиот ресор, Џереми Хант

Вака Британците реагираа на оставката на Тереза Меј

Вака Британците реагираа на оставката на Тереза Меј

Сега веќе поранешната британска премиерка Тереза Меј објавила датум кога ќе даде оставка, а тоа е 7 јуни. Тоа ќе покрене „трка“ за нов лидер, кој веројатно ќе инсистира на одлучување за договорот за Брегзит. Меј во емотивна изјава рекла дека направила се што можела да се испочитува резултатот од референдумот од 2016 година. Гостите во еден од британските

КОЈ ЌЕ ЈА ЗАМЕНИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Неколку политичари во жестока битка!

КОЈ ЌЕ ЈА ЗАМЕНИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Неколку политичари во жестока битка!

Последен кандидат кој се прудружи во саботата во трката за наследник на Меј, е министерот за здравство Мет Хенкок. Тереза Меј по седми јуни повеќе нема да биде премиер на Велика Британија, а со тоа се отвора прашањето за нејзиниот наследник. Веќе неколку политичари се доведуваа во врска со оваа поизиција, а барем засега најголем фавор е поранешноот

Се вжешти битката за местото на Тереза Меј, Џонсон фаворит

Се вжешти битката за местото на Тереза Меј, Џонсон фаворит

Борбата за позициите од кои на 7-ми јуни официјално ќе се повлече британската премиерка Тереза Меј, се разгоре во саботата со пет кандидати кои сега ќе атакуваат на челната позиција кај владејачките конзервативци ии оттаму на премиерската должност, а чијашто главна задача ќе биде спроведување на процесот на истапување на Обединетото Кралство од Европската

Тереза Меј - збогување со солзи

Тереза Меј - збогување со солзи

Тереза Меј призна – не може да го реализира ветениот Брегзит и затоа се повлекува. Но, и за нејзиниот наследник Брегзитот ќе биде исто така невозможен, смета Барбара Везел. На крајот на најавата за оставка пред Даунинг стрит, на британската премиерка Тереза Меј ѝ откажа гласот, совладана од емоции мораше да побегне во куќата. Ова збогување со солзи

Холандскиот премиер: Нема нови преговори за брегзитот по оставката на Меј

Холандскиот премиер: Нема нови преговори за брегзитот по оставката на Меј

Холандскиот премиер Марк Руте вчера предупреди дека Европската Унија нема повторно да преговара со новиот британски премиер за договорот постигнат со Велика Британија за нејзиното повлекување од членството во Унијата. „За договорот за брегзитот нема повторно да се преговара“, изјави Руте на прес-конференција. „Проблемот не е во Тереза Меј, туку во

Трка за новиот британски премиер, нека започнат игрите

Трка за новиот британски премиер, нека започнат игрите

По објавувањето на оставката на британската премиерка, Тереза Меј, медиумите шпекулираат за тоа кој би можел да ја наследи на чело на конзервативната партија и на местото премиер. Партиски функционери очекуваат новиот лидер да биде избран во јули. Додека тоа не се заврши Тереза Мај ќе остане на позицијата премиер. Процесот за избор на нов лидер на

БРЕГЗИТ И ПРЕСУДИ: Тереза Меј низ солзи објави кога ја напушта функцијата

БРЕГЗИТ И ПРЕСУДИ: Тереза Меј низ солзи објави кога ја напушта функцијата

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко жали што не успеала да ја изнесе земјата од ЕУ. Меј изјави дека таа работа и останува на нејзиниот наследник кој ќе мора да најде консензус во парламентот. -Сега ми е јасно дека е во најдобар