притисни ентер »

НА МНОГУ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА ИМА ГУЖВА: Даштевски најави можно продолжување на времето за гласање
НА МНОГУ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА ИМА ГУЖВА: Даштевски најави можно продолжување на времето за гласање

НА МНОГУ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА ИМА ГУЖВА: Даштевски најави можно продолжување на времето за гласање

На многу избирачки места има гужва, но секој ќе може да го искористи гласачкото право, дури и ако треба гласањето да трае подолго, истакна предмалку на прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. -Прво, избирачкиот список има двојно повеќе страни поради многу кандидати. Потоа, една четвртина од списокот на МВР

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место, вели Даштевски

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место, вели Даштевски

Процентот на излезност на седмите Локални избори до 15 часот е 31.80 отсто, што значи дека гласале 403.715 грааѓани, соопшти Александар Даштевски, претседател на Државната изборна комисија (ДИК).  Податоците се однесуваат на пристигнати извешати од 2.431 избирачко место,  или во проценти  69.86. Најголема излезност има во Општина Новаци, 59.16 отсто,

Со УВ ламба и спреј се гласа на седум избирачки места

Со УВ ламба и спреј се гласа на седум избирачки места

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски на прес-конференција соопшти дека гласањето на Локалните избори во седум избирачки места се одвива со УВ ламба и спреј, како на минатите избори, поради неможност за употреба на уредите за отпечатоци од прсти. Исто така информираше и на кои избирачки места имало прекини во гласањето

Во Прилеп до пладне гласале 32 проценти од од вкупно запишаните бирачи

Во Прилеп до пладне гласале 32 проценти од од вкупно запишаните бирачи

Но и 27 членови на совет од 8 кандидатски листи. До попладнево  гласале 32 одсто од вкупно запишаните бирачи или 2 посто помалку од  предходните локални избори. Излезноста се очекува да се зголеми час два пред затворање на избирачките места тврдат познавачите на изборните циклуси во овој град. Граѓаните пак по традиција очекуваат решавање на проблемот

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис ги известил сите избирачки одбори дека наместо едно лице, како досега, во просторијата на гласање може да пуштаат по онолку лица колку што има кутии. Тој вели дека денес направи увид на неколку гласачки места во Скопје и утврдил

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 час, излезност до 15 часот 31,80 отсто

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 час, излезност до 15 часот 31,80 отсто

Гласањето ќе се продолжи за граѓаните кои ќе се најдат на избирачките места  и во дворовите на објектите по 19 часот и тие ќе можат да го остварат своето право на глас, истакна денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски охрабрувајќи ги граѓаните масовно да излезат и да гласаат на локалните избори. ДИК испратил мејл

Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 часот

Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 часот

Гласањето ќе се продолжи за граѓаните кои ќе се најдат на избирачките места и во дворовите на објектите по 19 часот и тие ќе можат да го остварат своето право на глас, истакна денеска претседателот на ДИК, Александар Даштевски охрабрувајќи ги граѓаните масовно да излезат и да гласаат на локалните избори. ДИК испратиле мејл до општинските изборни комисии

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

Фото: Игор Бансколиев За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, со допис ги известил сите избирачки одбори дека наместо едно лице, како досега, во просторијата на гласање може да пуштаат по онолку лица колку што има кутии. Тој вели дека денес направи

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 часот

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 часот

Гласањето ќе се продолжи за граѓаните кои ќе се најдат на избирачките места и во дворовите на објектите по 19 часот и тие ќе можат да го остварат своето право на глас, истакна денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски охрабрувајќи ги граѓаните масовно да излезат и да гласаат на локалните избори. ДИК испратил мејл