притисни ентер »

Алкараз ја надмина „големата тројка“ со триумфот на Ролан Гарос
Алкараз ја надмина „големата тројка“ со триумфот на Ролан Гарос

Алкараз ја надмина „големата тројка“ со триумфот на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз со 3-2 во сетови славеше против Александер Зверев во финалето на Ролан Гарос. Алкараз ја освои третата гренслем-титула, а со тоа ги надмина Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер затоа што до пехарите стигна на 21 година и 35 дена. 3 - Carlos Alcaraz (21 years and 35 days) is the youngest player in the Open Era