притисни ентер »

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?
Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Американскиот претседател Џо Бајден одржа моќен говор на отворањето на Самитот на НАТО во Вашингтон. Бајден во неговиот говор пред светот ја истакна својата решеност да ја поддржи Украина и ја нагласи обновената сила на Алијансата под негово водство. Говорот што го означи почетокот на тридневните состаноци на лидерите на земјите од НАТО во главниот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

САД ќе и достават Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот системи, покрај оние што веќе ги ветија Германија, Романија и Холандија, се наведува во заедничката изјава објавена по повод самитот на НАТО во Вашингтон. Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските

ВИДЕО I Бајден на самитот на НАТО: Ова е одлучувачки момент, Русија нема да победи!

ВИДЕО I Бајден на самитот на НАТО: Ова е одлучувачки момент, Русија нема да победи!

Американскиот претседател Џо Бајден им посака добредојде на лидерите на НАТО во Вашингтон со моќен говор кој се чинеше дека е дизајниран да ги увери сојузниците во странство и дома дека може да го издржи изборниот предизвик на Доналд Трамп. Во краток, но моќен говор на отворањето на самитот, претседателот рече дека воената алијанса е „помоќна од кога

Во Украина пристигнуваат уште четири „Патриот“ ракети

Во Украина пристигнуваат уште четири „Патриот“ ракети

Америка и најмалку девет сојузници на НАТО се согласија да испратат „десетици“ системи за противвоздушна одбрана во Украина во наредните месеци, вклучително и најмалку четири батерии за системот Патриот. Киев Индипендент пишува дека ова е објавено во заедничко соопштение во пресрет на вчерашниот почеток на тридневниот самит на Алијансата во Вашингтон

Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Ројтерс пренесува дека шефот на Белата куќа ова го изјавил на синоќешното отворање на тридневниот Самит на НАТО. Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе ја брани Украина со сите сили од руската инвазија. Британската агенција оценува дека Бајден го користи својот настап на глобалната сцена на собирот по повод 75-годишнината од Алијансата за

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските градови, цивилите и војниците од руските напади. Американскиот претседател Џо Бајден, во говорот на почетокот на Самитот, најави дека САД и сојузници ќе и дадат на Украина дополнително оружје, вклучително и дополнителни

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските градови, цивилите и војниците од руските напади. Американскиот претседател Џо Бајден, во говорот на почетокот на Самитот, најави дека САД и сојузници ќе и дадат на Украина дополнително оружје, вклучително и дополнителни

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските градови, цивилите и војниците од руските напади. Американскиот претседател Џо Бајден, во говорот на почетокот на Самитот, најави дека САД и сојузници ќе и дадат на Украина дополнително оружје, вклучително и дополнителни

📽 ИМА РАЗЛИКА, ГОВОРЕШЕ ЈАСНО 13 МИНУТИ Алијансата е помоќна од кога било, им рече Бајден на сојузниците

📽 ИМА РАЗЛИКА, ГОВОРЕШЕ ЈАСНО 13 МИНУТИ Алијансата е помоќна од кога било, им рече Бајден на сојузниците

Американскиот претседател Џо Бајден зборуваше околу 13 минути со јасен глас, што е забележлива разлика од неговото „лутање“ за време на минатомесечната претседателска дебата со Трамп. Во говорот што се чинеше дека е подготвен да ги увери сојузниците во странство и поблиску до дома дека може да се избори со изборниот предизвик од Доналд Трамп, претседателот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

САД ќе и достават на Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот системи, покрај оние што веќе ги ветија Германија, Романија и Холандија, се наведува во заедничката изјава објавена по повод самитот на НАТО во Вашингтон. Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските