притисни ентер »

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место
После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место

Процентот на излезност на седмите Локални избори до 15 часот е 31.80 отсто, што значи дека гласале 403.715 грааѓани, соопшти Александар Даштевски, претседател на Државната изборна комисија (ДИК). Податоците се однесуваат на пристигнати извешати од 2.431 избирачко место, или во проценти 69.86. Најголема излезност има во Општина Новаци, 59.16 отсто,

Во седум општини се гласа со УВ ламба и спреј, одѕивот до 15 часот е 31,8

Во седум општини се гласа со УВ ламба и спреј, одѕивот до 15 часот е 31,8

Одѕивот на гласањето до 15 часот е 31,8 отсто, соопшти попладнево претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Во седум општини се гласа на стариот начин со УВ ламба и спреј поради неможност да се заменат биометриските уреди. „До 15 часот гласале 403715 избирачи, или во проценти 31,80 што е солиден процент“, рече претседателот

До 15 часот гласале 31,8 отсто од гласачите

До 15 часот гласале 31,8 отсто од гласачите

Одѕивот на гласањето до 15 часот е 31,8 отсто, соопшти попладнево претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Во седум општини се гласа на стариот начин со УВ ламба и спреј поради неможност да се заменат биометриските уреди. „До 15 часот гласале 403715 избирачи, или во проценти 31,80 што е солиден процент“, рече претседателот

Во кои општини има најголема, а во кои најмала излезност на изборите?

Во кои општини има најголема, а во кои најмала излезност на изборите?

До 15 часот на гласање излегле 31,8 отсто од граѓани, е податокот што предмалку го соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, за излезноста на локалните избори. Ваквиот одзив тој го оцени како солиден и ги повика граѓани да излезат и да гласаат. Во меѓувреме, ажурираните податоци на веб-страницата на ДИК, покажуваат

НА МНОГУ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА ИМА ГУЖВА: Даштевски најави можно продолжување на времето за гласање

НА МНОГУ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА ИМА ГУЖВА: Даштевски најави можно продолжување на времето за гласање

На многу избирачки места има гужва, но секој ќе може да го искористи гласачкото право, дури и ако треба гласањето да трае подолго, истакна предмалку на прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. -Прво, избирачкиот список има двојно повеќе страни поради многу кандидати. Потоа, една четвртина од списокот на МВР

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место, вели Даштевски

После 19 часот ќе гласаат сите кои ќе се затекнат во дворот на избирачкото место, вели Даштевски

Процентот на излезност на седмите Локални избори до 15 часот е 31.80 отсто, што значи дека гласале 403.715 грааѓани, соопшти Александар Даштевски, претседател на Државната изборна комисија (ДИК).  Податоците се однесуваат на пристигнати извешати од 2.431 избирачко место,  или во проценти  69.86. Најголема излезност има во Општина Новаци, 59.16 отсто,

Со УВ ламба и спреј се гласа на седум избирачки места

Со УВ ламба и спреј се гласа на седум избирачки места

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски на прес-конференција соопшти дека гласањето на Локалните избори во седум избирачки места се одвива со УВ ламба и спреј, како на минатите избори, поради неможност за употреба на уредите за отпечатоци од прсти. Исто така информираше и на кои избирачки места имало прекини во гласањето

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 час, излезност до 15 часот 31,80 отсто

Даштевски: Ако е потребно гласањето ќе продолжи и по 19 час, излезност до 15 часот 31,80 отсто

Гласањето ќе се продолжи за граѓаните кои ќе се најдат на избирачките места  и во дворовите на објектите по 19 часот и тие ќе можат да го остварат своето право на глас, истакна денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски охрабрувајќи ги граѓаните масовно да излезат и да гласаат на локалните избори. ДИК испратил мејл

До 15 часот гласале 31,8 отсто од гласачите

До 15 часот гласале 31,8 отсто од гласачите

Одѕивот на гласањето до 15 часот е 31,8 отсто, соопшти попладнево претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Во седум општини се гласа на стариот начин со УВ ламба и спреј поради неможност да се заменат биометриските уреди. „До 15 часот гласале 403715 избирачи, или во проценти 31,80 што е солиден процент“, рече претседателот