притисни ентер »

Маск се закани дека ќе ја забрани употребата на уредите на Apple во неговите компании
Маск се закани дека ќе ја забрани употребата на уредите на Apple во неговите компании

Маск се закани дека ќе ја забрани употребата на уредите на Apple во неговите компании

По синоќешното претставување на новите производи на Apple, Елон Маск реагираше на својот профил на X платформата. На отворањето на синоќешната конференција посветена на програмерите, Apple претстави бројни новитети, најголеми во однос на софтверот и услугите во последните години. Додека новите верзии на оперативни системи за телефони, таблети, часовници

„ЗАПРЕТЕ ГО ТОЈ ШПИОНСКИ СОФТВЕР“: Маск се закани со забрана на ајфоните во неговите компании откако Apple и ChatGPT најавија соработка околу вештачката интелигенција

„ЗАПРЕТЕ ГО ТОЈ ШПИОНСКИ СОФТВЕР“: Маск се закани со забрана на ајфоните во неговите компании откако Apple и ChatGPT најавија соработка околу вештачката интелигенција

Илон Маск се заканува дека ќе ги забрани iPhone-ите од сите негови компании поради новонајавените OpenAI интеграции што Apple ги објави на WWDC 2024 во понеделникот. Во серија објави на X, извршниот директор на Tesla, SpaceX и xAI напиша дека „ако Apple интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем“, уредите на Apple ќе бидат забранети во неговите

Apple го претстави iPadOS 18 со нова апликација Calculator и редизајниран Tab Bar во апликациите

Apple го претстави iPadOS 18 со нова апликација Calculator и редизајниран Tab Bar во апликациите

Apple вчера на WWDC 2024 презентацијата го претстави и iPadOS 18, големо ажурирање на оперативниот систем за iPad што ја воведува новата апликација Calculator, редизајнирана лента со табови (tab bar) низ целиот систем и многу повеќе. iPadOS 18 донесува многу нови функции и подобрувања кои беа воведени и на iOS 18 за iPhone, како што се редизајнираната

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Елон Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција. „Доколку Епл го интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании“, најави Илон Маск. „Ако Епл интегрира ВИ на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании. Тоа е неприфатливо

Епл не сака да заостане во трката за ВИ: Четџипити ќе ги зајакне ајфоните

Епл не сака да заостане во трката за ВИ: Четџипити ќе ги зајакне ајфоните

Епл реши да го зајакне својот гласовен асистент Сири и оперативните системи со Четџипити на ОпенАИ додека се обидува да се израмни во трката за вештачката интелигенција. Производителот на ајфони го објави ажурирањето на Сири заедно со голем број други нови функции на својот годишен саем за програмери. Тоа е дел од новиот персонализиран систем за вештачка

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Елон Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција. „Доколку Епл го интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании“, најави Илон Маск. „Ако Епл интегрира ВИ на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании. Тоа е неприфатливо

Apple го објави macOS Sequoia со iPhone Mirroring и новата апликација Passwords

Apple го објави macOS Sequoia со iPhone Mirroring и новата апликација Passwords

Apple во текот на вчерашниот Keynote на WWDC 2024 конференцијата за програмери го објави macOS 15 Sequoia, нова верзија на оперативниот систем за Mac компјутерите. Новата верзија на macOS пристигнува со нови нови функции во Messages, подобрувања во Safari и нов начин за пресликување на iPhone на вашиот Mac екран и многу повеќе. Со macOS 15 Sequoia,

Маск: Ќе ги забранам уредите на Apple во моите компании доколку го направат тоа

Маск: Ќе ги забранам уредите на Apple во моите компании доколку го направат тоа

Милијардерот Илон Маск се закани дека ќе ги забрани уредите на Apple во неговите компании доколку Apple го интегрира ChatGPT на OpenAI во своите оперативни системи iPhone, iPad и Mac. „Ако Apple интегрира OpenAI на ниво на OS, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети од моите компании. Ова е неприфатливо нарушување на безбедноста“, нагласи Маск во

Новости на WWDC 2024: Apple сериозно се посветува на вештачката интелигенција

Новости на WWDC 2024: Apple сериозно се посветува на вештачката интелигенција

Вчера започна годишното издание на Светската конференција на девелопери (WWDC) , организирана од страна на технолошкиот гигант Apple , која се одржува во Купертино, Калифорнија, а ќе трае до овој петок. Големото соопштение на компанијата на првиот ден од конференцијата беше Apple Intelligence – надградба на системот дизајнирана да ја интегрира генеративната

Ќе можеме да го контролираме „iPhone“ користејќи глас

Ќе можеме да го контролираме „iPhone“ користејќи глас

Претстојниот „iOS 18“ ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи контрола на поединечни апликации преку глас. Во тоа ќе ви помогне „Siri“, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите корисници на „Apple“, а кој ќе биде подобрен во новата верзија на оперативниот систем. Според извештајот