притисни ентер »

Топ вести

Автомото

Спиров со одличен настап на првата трка од БМУ Европскиот шампионат после пауза од една година

Спиров со одличен настап на првата трка од БМУ Европскиот шампионат после пауза од една година

После пауза од една година, Македонскиот мотоциклист Игор Спиров се врати на тркачките патеки Игор Спиров „Зизи“ конечно ја дочека 2019 сезона, откако со нетрпение чекаше да се врати во овој спорт после пауза од една година поради најголемата болка, недостаток на финансии. Во 2017 година тој дојде до вицешампионската титула во класата Ф1000, но не

Фајлс и Хомола се новите потврди во TCR Европа

Фајлс и Хомола се новите потврди во TCR Европа

После една посебно активна сезона за Фајлс во KCMG, неофицијалниот фабрички тим на Honda во TCR Европа, на големо изненадување Британскиот возач Џош Фајлс ќе се врати во тимот од каде што дојде, Target Competition, за кого возеше во 2017 во TCR Германија каде ја освои втората титула по ред. Потврдата за Фајлс пристигна денес, додека тој ќе им се приклучи

Абитебул: Контрола на трошењето е поважно од техничките правила

Абитебул: Контрола на трошењето е поважно од техничките правила

Тимскиот шеф на Рено, Сирил Абитебул, верува дека нови правила во финансиското работење на тимовите треба да бидат приоритет пред новиот сет техники правила за Формула 1 по 2020 година. Ограничување на трошењето веќе подолго време се преговара за врвот на моторспортот во комбинација на порамноправна дистрибуција на приходите, раководсење со спортот

Невидено досега: Моторциклисти се степаа во текот на трката!

Невидено досега: Моторциклисти се степаа во текот на трката!

Од Костарика ни пристигнува навистина чудна и несекојдневна ситуација – моторциклисти се степаа на сред трка! Во текот на првиот круг од Националното првенство на Костарика Марион Калво беше дестабилизиран од Хорхе Мартинез толку многу што мораше да го остави својот мотор и да седне на неговиот додека овој возеше. Откако го запре моторот Мартинез дојде

Алешин: Квјат е можна замена за Гасли во Ред Бул

Алешин: Квјат е можна замена за Гасли во Ред Бул

Рускиот тркач, Микаил Алешин, смета дека неговиот сонародник, Даниил Квјат, би можел да го замени Пјер Гасли во Ред Бул, доколку французинот не се подобри. Првата трка за Гасли беше за заборавање, откако ја помина истата позади Квјат, додека русинот се бранеше на 10то место и го освои поенот за Торо Росо, додека Гасли заврши зад него. „ДОБРО БЕШЕ ДА

„Враќањето на Кубица е ужасна работа за Формула 1“

„Враќањето на Кубица е ужасна работа за Формула 1“

Поранешниот шампион во Формула 1, Жак Вилнев го оцени враќањето на Роберт Кубица како ужасна работа за спортот. Кубица сезонава се врати во натпреварувањето во Ф1, откако доживеа тешка несреќа на рели во 2011 година. „Ако си работеш нешто што си сакал и ти е одземено, ќе работиш уште повеќе за да го вратиш. Да сум на негово место, истото би го направил

Гран При трка на Аргентина

Гран При трка на Аргентина

Маркез има неверојатна брзина на Термас де Рио Хондо...Но историјата ни кажува дека оној кој е најбрз не е секогаш победник. Од пустината директно на Андите. Тимовите кои се дел MotoGP серијата го напуштија Блискиот Исток и заминаа за Јужна Америка каде ќе се одржи втората трка од шампионатот. Топлината тука е заменета со влажноста а на оваа патека