притисни ентер »

Топ вести

Фудбал

Англичаните и Французите „газат“ во квалификациите, Португалија се намачи со Србија

Англичаните и Французите „газат“ во квалификациите, Португалија се намачи со Србија

Светскиот шампион Франција и освојувачот на четвртото место на минатогодишното СП, Англија уште еднаш покажаа дека се во одлична репрезентативна форма, стигнувајќи до убедливи победи, втори по стартот на квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Англија гостуваше во Подгорица кај Црна Гора, чиј селектор Љубиша Тумбаковиќ пред мечот изјави

Роналдо смирува: Ништо страшно, брзо ќе се вратам

Роналдо смирува: Ништо страшно, брзо ќе се вратам

Кристијано Роналдо вели дека си го знае телото и знае колку ќе му треба за да се врати на теренот по повредата против Србија. Кристијано Роналдо ги загрижи фановите на Јувентус откако заработи повреда на бутниот мускул на дуелот со Србија и по половина час го напушти натпреварот. Брзо по мечот Роналдо излезе со изјава за повредата, на Португалецот

Мадрид демантира: Не го купуваме Мбапе

Мадрид демантира: Не го купуваме Мбапе

Раководството на Реал Мадрид преку „Марка“ ги демантираа информациите во француските медиуми дека ќе го купуваат најдобриот играч на ПСЖ – Килијан Мбапе. Ниту Реал преговарал со Пари Сен Жермен, ниту планира да го донесе малдиот Французин на „Сантијаго Бернабеу“ ова лето, пишува весникот близок до тимот од Мадрид. Претходно денес, „Франс Фудбал“ дури

Дали Роналдо воопшто ќе може да игра против Ајакс?

Дали Роналдо воопшто ќе може да игра против Ајакс?

Кристијано Роналдо доби очигледна повреда на бутниот мускул во понеделничкиот меч против Србија во Лисабон, задавајќи им главоболки на луѓето во Јувентус пред четврт-финалето од Лигата на шампионите против Ајакс. Роналдо сам побара замена во 31. минута од мечот, во моменти кога Србија водеше со 1:0, но бргу потоа, Данило Переира израмни на 1:1. Роналдо

Конте решен повторно да води италијански тим

Конте решен повторно да води италијански тим

Поранешниот тренер на Челзи, Антонио Конте си поставил за цел да најде тренерски ангажман во својата родна Италија. Ова го откри поранешниот претседател на локалната фудбалска федерација, Карло Тавекио. Токму Тавекио беше човекот кој го стави Конте на чело на „азурите“ во периодот 2014-2016 година. Според него, тренерот категорично сака да продолжи

Алекс Фергусон има план како да го запре Меси

Алекс Фергусон има план како да го запре Меси

Манчестер Јунајтед против Барселона е една од најинтересните двојки во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Двата европски гиганти ќе измерат сили и ќе одредат еден од полуфиналистите на најпрестижниот фудбалски турнир на Стариот континент. Нема сомнение дека големата закана за англискиот тим ќе биде Лионел Меси. Капитенот на Барса е во одлична

Таткото на Нејмар: Разговараме со ПСЖ за продолжување на договорот

Таткото на Нејмар: Разговараме со ПСЖ за продолжување на договорот

Шпекулации има многу околу иднината на Нејмар, но сепак неговиот татко, а воедно и негов aент им откри на медиумите дека се започнати преговори со ПСЖ за продолжување на договорот. Според Нејмар „сениор“, многу понуди на адреса на Бразилецот има поради тоа што е одличен фудбалер, а не поради тоа што сака да го напушти Париз. „Нејмар ја одработува втората

Мурињо не му дава шанси за изненадување на поранешниот клуб

Мурињо не му дава шанси за изненадување на поранешниот клуб

Португалскиот стручњак Жозе Мурињо смета дека Јувентус и Барселона се фаворити за освојување на Лигата на шампионите сезонава. Мурињо во моментов нема тим, откако во декември доби отказ во Манчестер Јунајтед. Токму неговиот поранешен тим од „Олд Трафорд“ е ривал на Барселона во четврт-финалето, а Јуве се среќава со Ајакс. Другите две двојки се Тотенхем

НЕ ПОСТОИ СИЛА КОЈА МОЖЕ ДА НЕ CPУШИ: Селекторот на македонската фудбалска репрезентација со моќна порака на Фејсбук

НЕ ПОСТОИ СИЛА КОЈА МОЖЕ ДА НЕ CPУШИ: Селекторот на македонската фудбалска репрезентација со моќна порака на Фејсбук

Селекторот на фудбалската репрезентација Игор Ангеловски, утринава се огласи на фејсбук, задоволен од се што се случуваше во Словенија им се заблагодари на сите. Не постои сила што ова може да го cpyши. Дечки Ви благодарам за секој поминат момент со Вас. Благодарност до сите браќа во Љубљана. Македонија. Фамилија“ – стои во објавата на Фејсбук.

Канте: Реал Мадрид? Дури и Зидан да ми се јави, сега нема да направи промена

Канте: Реал Мадрид? Дури и Зидан да ми се јави, сега нема да направи промена

Еден од најдобрите играчи за врска на денешницата Н'Голо Канте има неколку екипи кои се заинтересирани за него. Тој моментално игра во Челзи и тврди дека не може да зборува за ништо друго додека трае сезоната. „Моментално играм за Челзи и се друго што се зборува не е важно за мене. Дури и Зидан да ми се јави, тоа нема да промени ништо. Играм за силна