притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Блокотехна по четврти пат го надигра Кожув во оваа сезона

Блокотехна по четврти пат го надигра Кожув во оваа сезона

Екипата на Блокотехна доби уште една пресметка со градскиот ривал Кожув во оваа сезона. Четата на Марјан Илиевски по вторпат славеше над Кожув (76-67) во домашниот шампионат, односно ова е четврто славје во актуелната сезона ако ги земеме во предвид дуелите и во БИБЛ лигата. Средбата беше неизвесна, решеваа нијанси кои беа на страната на домаќините

Кид и Леброн заедно во Лејкерс!?

Кид и Леброн заедно во Лејкерс!?

Лук Волтон многу тешко ќе ја задржи својата функција во тимот од Лос Анџелес, а секојдневно американските медиуми пласираар шпекулации за негови евентуални наследници. Пред извесен период се спомнуваше Док Риверс од Клиперс, сега во центарот на вниманието е еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА, сега тренер Џејсон Кид. Во својата кратка

Познати можните домаќини на ЕП 2021 на кое можеби ќе игра и Македонија!

Познати можните домаќини на ЕП 2021 на кое можеби ќе игра и Македонија!

Наредното Европско првенство во кошарка ќе се одржи во 2021 година, а ова лето, ќе биде познато во која од седумте заинтересирани земји ќе ги видиме најквалитетните европски селекции. Седум земји се заинтересирани: Чешка, Естонија, Германија, Гурзија, Унгарија, Италија и Словенија. Четири од овие држави ќе добијат домаќинство на собирот на најдобрите

Цедевита го совлада Будуќност и се доближи на чекор од големото финале

Цедевита го совлада Будуќност и се доближи на чекор од големото финале

Кошаркарите на Цедевита со победа ја започнаа полуфиналната плеј-оф серија против Будуќност , откако во Загреб славеа со 90-83 и се доближија на само еден чекор од пласман во големото финале. По изедначениот прв дел, во кој и двете екипи се менуваа во водството, на одмор со минимална предност од +1 заминаа гостите од Подгорица. Во продолжение домаќините

Блокотехна набива комплекс – шеста победа во низа над Кожув

Блокотехна набива комплекс – шеста победа во низа над Кожув

Блокотехна ја продолжи својата доминација во меѓусебните дуели против Кожув, набивајќи му комплекс на градскиот ривал со шестата победа во низа во гевгелиските пресметки. Кожув се уште е без триумф над Блокотехна откако овој клуб се формираше и влезе во Првата лига, откако Блоко славеше и на денешниот градски дуел, со убедливи 76-67 во салата „Ноел“

Цедевита го одбрани својот терен, шампионот на работ на бездната

Цедевита го одбрани својот терен, шампионот на работ на бездната

Хрватскиот шампион е на една победа од пласман во големото финале на АБА лигата по триумфот во првиот меч од серијата со Будуќност, со 90:83. На актуелниот првак во АБА лигата сега му се потребни две победи во следните два натпревара за да дојде до ситуацијата да ја брани титулата освоена лани. Цедевита доминираше во поголемиот дел од мечот, но дури

Хјустон обезбеди место во плеј-офот

Хјустон обезбеди место во плеј-офот

Кошаркарите на Хјустон рокетс забележаа победа на гостувањето кај Њу Орлеанс во првиот од четирите НБА натпревари одиграни ноќта меѓу недела и понеделник. Со овој триумф Хјустон и теоретски го потврди пласманот во разигрувањето за титулата. Постигнати резултати: Њу Орлеанс – Хјустон 90:113 Бостон – Сан Антонио 96:115 Голден Стејт – Детроит 121:114

Изминатата ноќ во НБА видовме луда тројка од половина терен за победа

Изминатата ноќ во НБА видовме луда тројка од половина терен за победа

Кошаркарите на Шарлот Хорнетс изминатата ноќ на неверојатен начин стигнаа до победа на гости кај Торонто Раптотс со 115:114. Во натпреварот полн со пресврти Торонто беше на чекор од победа откако имаше водство од 114:112 на само 3.1 секунди до крајот. Шарлот тогаш го имаше последниот напад, а топката ја доби Жереми Ламб кој прво лошо ја прими и изгледаше

Кочов: Го разбивме македонскиот синдром и победивме

Кочов: Го разбивме македонскиот синдром и победивме

Екипата на МЗТ Скопје го победи Спарс Сараево и ќе има две шанси да се врати во АБА лигата во наредната сезона. Македонскиот вицешампион во втората пресметка против Спарс славеше со 84-70 со што ја затвори оваа полуфинална плејоф серија со 2-0, односно обезбеди финале со Сикст Приморска. Овој резултат донесе среќа, задоволство кај „металците“ кои веруваат

Олдриџ ги растури Бостон Селтикс

Олдриџ ги растури Бостон Селтикс

Бостон Селтикс никако да влезат во вистинската форма оваа сезона. Изминатата ноќ тие го забележаа четвртиот пораз во низа, откако беа декласирани пред своите навивачи од Сан Антонио Спарс 96:115. Селтикс се на петтата позиција на Истокот, но со она што го прикажуваат на теренот нема што да бараат во плејофот, иако во сезоната влегоа како едни од фаворитите