притисни ентер »

Топ вести

Микс

Шумахер јуниор добива шанса во Ферари веќе во Бахреин

Шумахер јуниор добива шанса во Ферари веќе во Бахреин

Синот на Формула 1 легендата, Михаел Шумахер, Мик ќе дебитира како тест возач за Ферари на 2 април. 20-годишниот Германец кој пред извесно време потпиша договор со академијата на италијанскиот тим ќе вози во Бахреин еден ден за Ферари, а еден ден за тимот Алфа Ромео. Шумахер јуниор во Формула 2 ќе дебитира веќе претстојниов викенд исто така во Бахреин

Enduro/Cross паралелна трка првпат во регионот, домаќин Ендуро Тим Водно и Македонија

Enduro/Cross паралелна трка првпат во регионот, домаќин Ендуро Тим Водно и Македонија

За првпат во нашата држава и во регионот МК Ендуро Тим Водно од Скопје ќе организира Enduro/Cross паралелна трка, која насекаде важи за една од нај атрактивните трки како за возачите така и за публиката. Се работи за трка на која тројца или четворица натпреварувачи стартуваат истовремено, а победник е тој што прв ќе стигне на целта. Трката се одвива

Кириос влезе во конфликт со гледач на трибините во Мајами

Кириос влезе во конфликт со гледач на трибините во Мајами

Австралискиот тенисер Ник Кириос уште еднаш покажа дека се наоѓа во добра форма. И не зборуваме толку за неговата игра, иако во моментов е безгрешен во Мајами, колку за однесувањето на теренот кон ривалите и публиката. Минатата недела, гневниот Кириос ги фрли патиките на трибините за време на натпревар, а денес тој си дозволи уште еден непријатен момент

Македонските каратисти ќе атакуваат за медали на ЕП во Шпанија

Македонските каратисти ќе атакуваат за медали на ЕП во Шпанија

Македонската карате репрезентација од 28. до 31. март ќе настапи на Европскиот шампионат во Гвадалахара, Шпанија, на кој учество ќе заземат 508 натпреварувачи од 50 европски земји. Пуликсенија Јовановска и Фери Исиќ ќе настапат во кати, додека пак во борби списокот на натпреварувачи е пообемен, со оглед на тоа што освен во поединечна конкуренција,

Покажавме дека златото е достижно, велат од Специјална олимпијада Македонија по освоените 8 медали на игрите во Абу Даби

Покажавме дека златото е достижно, велат од Специјална олимпијада Македонија по освоените 8 медали на игрите во Абу Даби

Пливачите, атлетичарите, кошаркарите и нивните тренери од тимот на Специјална олимпијада Македонија кои на летните олимписки игри во Абу Даби освоија 8 медали и второ место во латино танци, рекоа дека сѐ уште не можат да ја скријат возбудата од успехот на тимот пливачи, атлетичари и кошаркари и дека ако им се даде можност и лицата со попреченост можат

Работнички-Жени го доби трилерот со Виктори волеј и остана на врвот

Работнички-Жени го доби трилерот со Виктори волеј и остана на врвот

Три натпревари од шестото коло на Втората фаза од женскиот одбојкарски шампионат на Македонија викендов завршија во четири, а два содржеа по пет сета. Работнички–Жени го задржа максималниот биланс сезонава, а победничкиот марш е одлика и на Работнички-Скопје и на Наковски волеј. И покрај поразот, Јанта волеј остана во водечката четворка, а Виктори

Во Ферари очекуваат резултати во Бахреин по „корекциите“ на болидот

Во Ферари очекуваат резултати во Бахреин по „корекциите“ на болидот

Во тимот на Ферари очекуваат многу подобра трка во Бахреин овој викенд, откако направија „корекции“ на болидот по разочарувачката прва трка од сезоната во Австралија. Откако беа доминантни на зимското тестирање, се сметаше дека Ферари се фаворити за победа во Мелбурн, но на првата трка дојде големото разочарување. Себастијан Фетел беше речиси седум

Катастрофа за Португалија на мечот со Србија: Роналдо седна на тревата и се беше јасно

Катастрофа за Португалија на мечот со Србија: Роналдо седна на тревата и се беше јасно

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо се соочи со повреда поради која мораше да го напушти мечот помеѓу Португалија и Србија в рамки на квалификациите за СП. Роналод по пола час игра за да ја стигне топката почуствува болка во задниот дел од ногата по што се струполи на терен. Медицинкиот тим на Португалија му укажа прва помош,

НФЛ ѕвездата Роб Гронковски кажа збогум

НФЛ ѕвездата Роб Гронковски кажа збогум

Легендарниот НФЛ играч, Роб Гронковски, објави дека става крај на својата кариера на два месеци пред да наполни 30. години. Еден од симболите на златната ера на Њу Ингланд (заедно со Том Брејди), трикратниот освојувач на шампионски прстен е играч кој донесе ново значење на позицијата „тајд-енд“ (играч способен да прифати додавање на неколку места на