притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

Милосављев заслужи место во тимот на колото

Милосављев заслужи место во тимот на колото

Голманот на Вардар, Драган Милосављев е најдобар чувар на мрежата, по првиот осмина-финален круг во Лигата на шампионите. Изборот на тимот на оваа рунда го направи Европската ракометна федерација (ЕХФ). Вардар, делуваше моќно во Загреб, го прегази домашниот тим со 27:18, а голманот Милосављев одбрани 45 отсто од удрите упатени кон неговиот гол. Српскиот

„Ер Русија“ до голем јубилеј: Тимур Дибиров постигна 800 голови во ЛШ!

„Ер Русија“ до голем јубилеј: Тимур Дибиров постигна 800 голови во ЛШ!

Едно од најдобрите леви крила во светскиот ракомет – Тимур Дибиров, стигна до голем јубилеј во елитното натпреварување. Тој на дуелот со Загреб во рамките на осминафиналето од Лигата на шампионите, стигна до 800 погодоци! Дибиров сите овие погодоци ги постигна во дресот на Чеховски Медведи и Вардар, а доколку продолжи во ист ритам, не е далеку ниту

Завршниот турнир за младинци ќе се игра во Охрид

Завршниот турнир за младинци ќе се игра во Охрид

Во СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид ќе падне одлуката за нов ракометен шампион во Младинската лига, откако Ракометната федерацијата на Македонија на Охрид му ја додели довербата за организација на завршниот турнир. Ова беше логичен избор со оглед на тоа кои екипи ќе играат. На завршниот турнир кој ќе се одржи на 30 и 31 март ќе учествуваат тимовите

Палевски и Димитров донесоа победа за Работнички во Кавадарци

Палевски и Димитров донесоа победа за Работнички во Кавадарци

Еден од фаворитите за влез во Супер лигата, Работнички забележа нов триумф во плеј-офот од Првата лига, откако во Кавадарци го солвада Тиквеш со 33:31. Иако се седум места подобро пласирани, тимот од главниот град не беше толку супериорен на теренот. Мотивираниот домаќин на почетокот на мечот имаше свои повремени блесоци, но Работнички покажа што може

Вардаровите „Давид и Голијат“ – физички различни, а блескаат во Европа

Вардаровите „Давид и Голијат“ – физички различни, а блескаат во Европа

Македонскиот ракометен првак Вардар повторно е на чекор да биде меѓу осумте најдобри во Европа, а во фокусот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) се двајца ракометари од вардаровиот тим - „Давид и Голијат“. Интересна комбинација на теренот се Даинис Кристопанс и Сташ Скубе, ракометари со комплетно различни физички предиспозиции. Летонецот е „џинот“

Штериова: Ако играме борбено, може ја урнеме Словенија

Штериова: Ако играме борбено, може ја урнеме Словенија

Македонија успешно ги одработи двата пријателски дуели со Црна Гора. Ракометарките имаа можност да ги тестираат силите пред главниот предизвик, квалификацискиот двомеч со Словенија. На овие дуели, репрезентацијата забележа победа и пораз, а како што изјавува Марија Штериова играта на тест натпреварите е побитна од конечниот резултат. „На двата натпревари

Аеродромци со атомски напад, го торпедираа голот на Текстилец

Аеродромци со атомски напад, го торпедираа голот на Текстилец

Ракометарите на Дарко Петровски забележаа нов триумф во плеј – аут од Првата лига. Аеродром славеше против Текстилец со убедливи 42:24. Натпревар во кој немаше поголеми возбудувања, а конечниот исход беше јасен уште по првото полувреме. Победата беше најавена од самиот старт. Домаќинот започна подобро и првата позначајна предност му беше 7:2. Аеродром,

Историско полувреме: Тројцата голмани на Пролет одбранија пенали против Бутел

Историско полувреме: Тројцата голмани на Пролет одбранија пенали против Бутел

Голманот Стефан Кимевски со извонредното издание во вторите 30 минути беше најзаслужен што тимот на Пролет славеше над Бутел во премиерниот натпревар од ракометниот плеј-оф со 26-23. Интересен е фактот што во вториот дел, тројцата голмани на Пролет успеаја да одбранат најмалку по еден пенал на гостинските ракометари. Серијата на самиот почеток од второто

Сефте за Куманово во плеј-аут, славеше против Риниа

Сефте за Куманово во плеј-аут, славеше против Риниа

После три последователни порази екипата на Куманово конечно ги запиша првите бодови. Во четвртото коло од плеј-аут во Првата лига беа подобри со составот на Риниа, 31:27. Куманово постојано имаше контрола на резултатот, од почетното водство па се до крајот на натрпреварот. Домашните беа водени од Давид Цветковски кој беше најрасположен за игра. Гостите

Како ладниот Германец Дисингер стана Балканец, одговорот го има Војводиќ

Како ладниот Германец Дисингер стана Балканец, одговорот го има Војводиќ

СЕХА-лига со интересни интервјуа, факти и кратки видео-записи одбројува до стартот на фајнл-фор завршницата која од 2. до 3. арпил ќе се одржи во Брест, Белорусија. Вардар, кој е бранител на титулата во полуфиналето силите ќе ги одмери со домаќинот Мешков, додека во втората двојка ќе се сретнат ППД Загреб и Нексе. Новинарската екипа на регионалното