притисни ентер »

Топ вести

Тенис

Федерер во два сета го завери пласманот во осминафиналето во Мајами

Федерер во два сета го завери пласманот во осминафиналето во Мајами

Рожер Федерер обезбеди пласман во осминафиналето на Мастерсот во Мајами, победувајќи го Филип Крајиновиќ со 2:0 во сетови (7:5/6:3). Српскиот тенисер играше солидно во првиот сет и добро му парираше на фаворитот, двајцата играчи направија по еден брејк, за решавачкиот момент да се случи во дванаесеттиот гејм кој го доби Федерер, а тоа значеше и освојување

Ѓоковиќ по триумфот против Делбонис: Го загубив фокусот, морав да играм подобро!

Ѓоковиќ по триумфот против Делбонис: Го загубив фокусот, морав да играм подобро!

Новак Ѓоковиќ го совлада Федерико Делбонис во третото коло од Мастерсот во Мајами со 2-1 во сетови, но српскиот тенисер се соочуваше со потешкотии во текот на првиот и вториот сет. Ѓоковиќ го освои првиот сет со 7-5, но испушти водство од 5-2, откако Делбонис израмни на 5-5. Сепак, во вториот сет немаше таква среќа, па го загуби сетот, но затоа во

Кербер загуби двапати од Андреску, па ја нарече „кралица на драмите“

Кербер загуби двапати од Андреску, па ја нарече „кралица на драмите“

Анџелике Кербер е двократна гренд слем шампионка со огромно искуство за мене, но очигледно и таа знае да се однесува детски на теренот. Откако загуби од 18-годишната Канаѓанка Бјанка Андреску вторпат во два меча, таа ја нарече тинејџерката „најголема кралица на драмите“. Ова се „фати“ на микрофоните по саботниот пораз од најновата тениска сензација

Новак играше фудбал со синот Стефан и „немаше шанси“ против неговиот удар

Новак играше фудбал со синот Стефан и „немаше шанси“ против неговиот удар

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ максимално го користи фудбалскиот терен покрај терените за тренинг на Мастерс турнирот во Мајами. Пред неколку дена играше со своите најблиски соработници, а вчера одигра еден на еден против синот Стефан. 4-годишникот му покажа на својот татко дека е зрел за натпреварување и му даде гол без никаков проблем. Секако

Безобразниот Кирјос: Австралиецот се искара со навивач и го „избрка“ од трибини

Безобразниот Кирјос: Австралиецот се искара со навивач и го „избрка“ од трибини

Австралискиот тенисер Ник Кирјос го совлада Душан Лајовиќ во третото коло од Мастерсот во Мајами со резултат 2-0, по сетови 6-3 и 6-1 за само 59 минути. Кирјос беше доминантен, па направи многу атрактивни потези и воодушеви голем дел од публиката, но имаше и такви кои се изнервираа. Контроверзниот тенисер имаше инцидент со еден навивач од првиот ред,

Федерер го мина Крајиновиќ, серијата на Андреску заврши со повреда

Федерер го мина Крајиновиќ, серијата на Андреску заврши со повреда

Роџер Федерер се врати во ритам, и по тешкото второ коло, со 7:5/6:3 го победи Србинот Филип Крајиновиќ на вториот Мастерс од сезоната, Мајами опен. 27-годишниот Крајиновиќ успеа да остане израмнет со трикратниот шампион од Мајами Федерер во првиот сет, со одлична игра од основната линија, но 37-годишниот ветеран направи брејк во 12. гем за да го освои

Контроверзниот Кирјос со уникатен сервис му одзеде поен на Лајовиќ

Контроверзниот Кирјос со уникатен сервис му одзеде поен на Лајовиќ

Контроверзниот австралиски тенисер, Ник Кирјос без поголеми проблеми со 2:0 по сетови (6:3, 6:1) го совлада Душан Лајовиќ и се пласираше во следната рунда на Мастерсот во Мајами. Кирјос и на оваа средба влезе во клинч со публиката откако директно се расправаше со еден српски поддржувач на Лајовиќ. Она што ќе остане запаметено од овој дуел е и одличниот

Стивенс поразена од Марија, Мајами ќе има нов шампион

Стивенс поразена од Марија, Мајами ќе има нов шампион

Силниот тениски турнир во Мајами кај дамите ќе има нова шампионка оваа година, откако четвртата во светот, Слоун Стивенс го напушти натпреварувањето уште по третиот круг. Американката изгуби со 3:6, 2:6 за нешто повеќе од час и половина од германската тенисерка Татјана Марија. Марија беше поконцентрирана од двете во важните поени и вкупно пет пати

Добриот стар Кирјос: Поради фризурата се расправаше со навивач

Добриот стар Кирјос: Поради фризурата се расправаше со навивач

Австралискиот тенисер Ник Кирјос, продолжува по свое и на турнирот во Мајами. Покрај што во убедливата победа над Душал Лајовиќ ја воодушеви публиката со неверојатни потези, 23 годишникот влезе во расправија со еден навивач. На резултат 4-1 во првиот сет, Австралиецот почна разговор со гледачот кој седеше во првиот ред зад основната линија. „Дали доби

Кирјиос одново го „пецна“ Надал: Нема да почитувам некого бидејќи го префрла топчето преку мрежа

Кирјиос одново го „пецна“ Надал: Нема да почитувам некого бидејќи го префрла топчето преку мрежа

Ник Кирјиос нема влакна на јазикот, па секоа негова изјава се гледа со посебно внимание. Неодамна беше во конфликт со Рафаел Надал поради неговото однесување при победата во Акапулко. Поминаа неколку недели, а тој не заборави на ситуацијата и вели дека не ја разбира критиката на негова сметка. „Не знам за останатите, но јас нема да почитувам некого