притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Франција не е против нас, бара нов начин на преговарање, оптимист сум дека ќе почнеме преговори со ЕУ, вели Заев

Франција не е против нас, бара нов начин на преговарање, оптимист сум дека ќе почнеме преговори со ЕУ, вели Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист дека земјата ќе добие датум за почнување преговори со Европската Унија и дека Франција не е против нашиот влез, туку дека принципиелно бара промена на методологијата за преговарање. „Очекувам да се разговара за точките на дневен ред на Европскиот совет како што е проширувањето на Европската унија со

Затвореник среде бел ден им побегна на чувари кои застанале да си купат сендвичи

Затвореник среде бел ден им побегна на чувари кои застанале да си купат сендвичи

Затвореникот Фидан Исени успаеал да им избега на двајцата чувари, кој од Клиничкиот центар требале да го вратат назад во затворот „Идризово". Информацијата за МКД.мк ја потврди директорот на затоворот, Боби Мојсовски. Двајцата затворски чувари ја смениле рутата на движење и со затворското комбе свртеле до сендвичарница блузи средно училиште „Коце Металец“

Чешка, Полска, Словачка и Унгарија бараат ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Чешка, Полска, Словачка и Унгарија бараат ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

– Македонија и Албанија ги исполнија клучните критериуми што ги постави ЕУ спроведувајќи комплексни домашни реформи. Дополнително, Северна Македонија го склучи историскиот Преспански договор со Грција, со што беше надминат долгогодишнит спор околу името на државата, пишуваат во заедничкото писмо објавено во „Политико" чешкиот министер за надворешни

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС. Тој се спротивставил на постапките на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, како што објави агенцијата, се обидува да го блокира почетокот на преговорите за членство на двете држави во Унијата. „Отсекогаш