притисни ентер »

Топ вести

Хроника

Запленети 50 килограми марихуана кај Охрид

Запленети 50 килограми марихуана кај Охрид

При проверка на возилото во багажниот простор пронајдени биле три патни торби со околу 50 килограми марихуана. С.Л. се обидел со автомобилот да избега, но бил приведен од полициските службеници. Во врска со случајот приведен е и С.И. (31) од Струга, кој управувал друг патнички автомобил. По целосно документирање на случајот, СВР Охрид, против нив ќе

Тројца кавадарчани фалсификувале бакноти од 500 и 1.000 денари

Тројца кавадарчани фалсификувале бакноти од 500 и 1.000 денари

Полициската станица Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.Ч.(27), Љ.Т.(30) и С.О.(20), сите од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на пари“, информира МВР. Пријавените, делото го сториле во текот на јуни оваа година. Тие набавиле вкупно 193 банкноти од по 500 денари, сите со ист сериски број и

Повредена 18-годишна девојка откако во неа удрил возач на голф

Повредена 18-годишна девојка откако во неа удрил возач на голф

Осумнаесетгодишна девојка од Тетово е тешко повредена во сообраќајна несреќа на булеварот „Видео Смилевски-Бато“, вчера околу 18:30 часот, откако во неа удрило патничко моторно возило „фолкваген голф“ со тетовски регистарски ознаки. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи,  во Т.А (18) удрил 47-годишниот Ш. Х. од Вејце кој управувал со

Кавадарчанец тешко повреден во сообраќајна несреќа

Кавадарчанец тешко повреден во сообраќајна несреќа

Кавадарчанец на возраст од 60 години бил тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне во Кавадарци, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Сообраќајната незгода се случила на ул. ,,Шишка“, помеѓу патничко возило „опел корса“ со кавадаречки ознаки, управувано од З.М. (60) од Кавадарци и патничко возило

Како Саше Политико ја коментира кривичната пријава од Канал 5!?

Како Саше Политико ја коментира кривичната пријава од Канал 5!?

Откако повеќе портали денеска информираа за поднесената кривична пријава од ТВ Канал 5 против Саше Ивановски, познат како Политико, и самиот ја искоментира за време на „преносот“ што со својот мобилен телефон го вршеше од прес конференцијата на премиерот Заев. Неговиот коментар можете да го погледнете во видеото. Инаку, Канал 5 пред десетина дена поднесе

Скопјанец си ја бара малолетната ќерка која самоволно побегнала кај маж во Велес

Скопјанец си ја бара малолетната ќерка која самоволно побегнала кај маж во Велес

На 18.07.2019 во 19.50 часот  М. Г. (39) од  Скопје пријавил дека неговата 16-годишна ќерка. самоволно го напуштила домот, информира МВР. Според пријавата, таа најверојатно се наоѓа во Велес со машко лице. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Скопјанец пријавил дека сопругата му побегнала од дома со двете деца

Скопјанец пријавил дека сопругата му побегнала од дома со двете деца

На 18.07.2019 во Полициската станица Чаир, Д.И.(49) од Скопје пријавил дека од дома заминала неговата сопруга С.В.(39) заедно со нивните две малолетни деца, информира МВР. Според евиденцијата на МВР, С.В. претходно заедно со децата неколку пати го напуштала домот поради претходни семејни недоразбирања.  Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата.

Мигранти од Пакистан и Бангладеш пронајдени во товарно возило на скопјанец

Мигранти од Пакистан и Бангладеш пронајдени во товарно возило на скопјанец

Во товарно возило „Мерцедес Атего“ со скопски регистарски ознаки вчера во близина на валандовското село Грчиште биле пронајдени 48 лица-мигранти од кои 38 лица од Пакистан и десет од Бангладеш. Како што информираат од МВР, кај базата на „Македонија пат“-Гевгелија вчера во 13.30 часот полициски службеници дале знак за запирање на товарното возило управувано

СТУЖАНЕЦ ФATEН КАКО ПРЕВЕЗУВА 50 КИЛОГРАМИ МAPИXУAНA: Во Охрид фaтeн стружанец кој превезувал 50 килограми мapихyaнa

СТУЖАНЕЦ ФATEН КАКО ПРЕВЕЗУВА 50 КИЛОГРАМИ МAPИXУAНA: Во Охрид фaтeн стружанец кој превезувал 50 килограми мapихyaнa

Во кoopдиниpaна aкциja на Oддeлението за организиран кpиминaл при МВР и СВР – Охрид, синоќа во 23:20 часот на регионалниот пат Охрид – Св.Наум, во близина на населбата Рача coпpeн е патнички автомобил, управуван од С.Л. (53) од Струга. При проверка на возилото во багажниот простор пронајдени биле три патни торби со околу 50 килограми мapихyaнa. С.Л

Поведена постапка за разбојништвото кај сендвичарата „Вили“

Поведена постапка за разбојништвото кај сендвичарата „Вили“

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против лицето кое завчера изврши разбојништво во центарот на Скопје кај сендвичарата „Вили“. Осомничениот, со употреба на сила и закана со пиштол нападна две лица, вработени во угостителскиот објект. Откако дошол во задниот дел на сендвичарата, се доближил до вработените и им се заканил со пиштол,